Dienas ziņas

Ko latvieši Lielbritānijā domā par prezidenta vēlēšanām?

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Skolās popularitāti gūst mācību uzņēmējdarbība

Pēc mācību uzņēmējdarbības sākšanas skolēni kļūst par veiksmīgiem uzņēmējiem

Uzņēmējdarbība jau skolas solā tiek iekļauta skolu programmās, palīdzot bērniem iegūt līderības prasmes, kā arī izprast ekonomikas pamatus. Mācībās iegūtās zināšanas audzēkņiem var palīdzēt arī sava biznesa sākšanai pēc skolas pabeigšanas. Šogad "Junior Achievement Latvia" programmā reģistrēts rekordliels mācību uzņēmumu skaits – 1500.

Ginta Latiša pirms 20 gadiem bija Liepājas 5. vidusskolas skolniece, kura jau toreiz apguva "Junior Achievement Latvia" mācības un pievērsās mūzikai.

Pateicoties tam, viņa izdeva savu albumu. Tagad viņa ir atgriezusies skolā nu jau kā angļu valodas pedagoģe.

"Šis albums, kā var noprast, tātad nokļuva arī ārpus skolas robežām, jau aptuveni pēc gada, tas bija 2004. gada vasarā: Man piezvanīja komponists Imants Kalniņš un piedāvāja iedziedāt viņa mūziku un viņa dziesmas albumā "Vēl viens putnu dārzs." Tas tiešām arī piepildījās. Mums bija tādi mazi koncerti Latvijā, gan arī lielās Imanta dienas, kurā es dziedāju kā viena no Imanta Kalniņa solistēm," norādīja Latiša.

Liepājas 5. vidusskolā kopā 30 gadu laikā darbojušies vairāk nekā 350 mācību uzņēmumi. Arī pašreizējie skolēni apgūst dažādas uzņēmējdarbības prasmes. 12. klases skolniece Annija Pauzere jau trīs gadus mācību uzņēmumā šuj cepures no otrreizēji pārstrādāta materiāla.

"Iedvesmoja mūsu vēlme veidot modes produktus, kā arī es pati šuju, un tā likās perfekta kombinācija. Kā arī – cepures ļoti bieži nav redzamas studentu tirgos, tāpēc gribējās kaut ko savu un kaut ko sev saistošu. Tādā veidā mazinot, tā teikt, mūsu negatīvo ietekmi uz dabu," norādīja Pauzere.

Skolas direktore ir novērojusi, ka daudzi programmas dalībnieki pēc absolvēšanas kļūst par veiksmīgiem uzņēmējiem gan Latvijā, gan starptautiskajā mērogā. Skola aktīvi atbalsta skolotājus, kas palīdz skolēniem uzņēmumu veidošanā, tomēr reizēm trūkst finanšu.

"Skolotājiem apmaksā fakultatīvās nodarbības, ir šie tirdziņi. Mums ir sadarbība ar biznesa augstskolu "Turība" uzņēmējdarbībā. Iespēju robežās atbalstām, tomēr līdzekļu vienmēr ir par maz.

Gribētos biežāk un vairāk braukt uz dažādiem pasākumiem, bet autobusa īre ir tāda, kāda tā ir. Cik varam atļauties, tik arī darām," stāstīja Liepājas 5. vidusskolas direktore Inta Korņējeva.

Šogad ir novērots rekordliels liels skolēnu mācību uzņēmuma skaita pieaugums visā Latvijā.

"Tas ir skaidrojams ar valdības vēlmēm un plāniem īstenot uzņēmējdarbības spējas skolās un arī pastarpināti kompetencē balstīto izglītību. Mācību uzņēmumu programma ir ielikta izglītības standartā," vērtēja "JA Latvia" valdes priekšsēdētājs Jānis Krievēns.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti