Liepājas Universitāte pievienosies Rīgas Tehniskajai universitātei

Liepājas Universitātes (LiepU) padome pirmdien, 22. maijā, un LiepU senāts trešdien, 24. maijā, pieņēmis lēmumu par atbalstu reorganizācijai, pievienojoties Rīgas Tehniskajai universitātei (RTU), informēja Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM).

LiepU lēmums apstiprina universitātes gatavību iekļauties augstākās izglītības reformu procesos, lai stiprinātu Latvijas augstākās izglītības un zinātnes sistēmu, norādīja IZM.

"Mani priecē šāds lēmums, tas ir vēl viens solis Latvijas augstskolu stiprināšanas un attīstības virzienā. Liepājas valstspilsētai un Kurzemes reģionam tas nozīmē plašākas iespējas reģionam nepieciešamo STEM jomas speciālistu sagatavošanai, savukārt Liepājas Universitātei, kļūstot par daļu no zinātnes universitātes ekosistēmas – plašākas attīstības iespējas gan investīciju piesaistē, gan starptautiskajā sadarbībā, kā arī resursu koplietošanā," uzsvēra izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša ("Jaunā Vienotība").

IZM atzīmēja, ka LiepU pievienošanās RTU ir pārdomāts lēmums, kas ir vērsts uz Liepājas valstspilsētas ilgtermiņa attīstību un izaugsmi, jo kalpo kā priekšnoteikums Atveseļošanas fonda ieguldījumiem un turpmākam zinātnes bāzes finansējuma piešķīrumam LiepU.

"Latvija uzsākusi attīstībai nepieciešamo virzību uz augsti izglītotu un talantīgu cilvēkkapitālu, kam ir nepieciešams strauji sasniegt ieguldījumus pētniecībā un attīstībā vismaz 1,5 % apmērā no IKP [iekšzemes kopprodukta]. Tas ir obligāts minimālais priekšnoteikums, lai nodrošinātu Latvijas ekonomisko transformāciju uz augstākas pievienotās vērtības produktiem un pakalpojumiem, un Liepājas Universitātes lēmums pievienoties RTU ir nozīmīgs solis tam, lai Liepāja un Kurzemes reģions šajā procesā un nākotnes Latvijas veidošanā spēlētu nozīmīgu lomu," norādīja IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktora vietnieks zinātnes jomā Jānis Paiders.

IZM atgādināja, ka 2022. gadā valdība jau lēma par Latvijas Jūras akadēmijas (LJA) un Liepājas Jūrniecības koledžas (LJK) pievienošanu RTU, kā arī Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas (LSPA) integrēšanu Rīgas Stradiņa universitātē (RSU), un 2023. gada 23. maijā tika arī apstiprināta Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas pievienošana RTU un Banku augstskolas pievienošana Latvijas Universitātei (LU).

Reorganizācijas procesā noteikto tiesību un saistību pārņemšana ietver: augstskolu studiju virzienu pārņemšanu, nodrošinot šajos virzienos esošo studiju programmu īstenošanu; darba tiesisko attiecību pārņemšanu ar studiju programmu īstenošanā iesaistīto augstskolas akadēmisko un vispārējo personālu; studiju nepārtrauktības nodrošināšanu sekmīgi studējošiem.

KONTEKSTS:

2022. gadā tika parakstīts sešpusējs nodomu protokols par LiepU reorganizācijas sākšanu, kas paredzēja radīt pilnīgi jauna un Latvijā vēl nebijuša modeļa universitāti, vienlaikus saglabājot tās identitāti un autonomiju. Juridiski bija plānota integrācija RTU, studiju virzienu attīstībā piedaloties arī LU un RSU.

Taču, ņemot vērā LiepU senāta un rektores iebildumus šādai integrācijai, RTU padome lēma neatbalstīt lēmumu par pievienošanos. Savukārt ministrijā atzina, ka neplāno tālāk virzīt lēmumu par LiepU turpmāko attīstību un reorganizāciju sadarbībā ar LU.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti