Savukārt Madonas novada pašvaldība viņiem uz laiku atņēmusi aprūpes tiesības pār abiem slimajiem bērniem, kuri atgriezti slimnīcā. Ģimenes aprūpē palicis vēl viens bērns, kurš pašlaik uzturas pie vecmāmiņas. Kādi motīvi vadīja vecākus, un kāda nākotne sagaida bērnus?
Tēvs: Radās aizdomas, ka nesaka visu patiesību
Līdz bērnu saslimšanai ar difteriju ģimene vadījusi klusu un noslēgtu dzīvi Vidzemes pakalnu ielenkumā, Bērzaunes pagastā. Dzīvojuši pieticīgi, pat trūcīgi, bet sociālo dienestu redzeslokā nav bijuši. Abi vecāki īrējuši pajumti kādā vecā ēkā, strādājuši gadījuma darbus, bērnus līdz skolas vecumam audzinājuši mājās. Šeit Latvijas Televīzija sastop arī ģimenes tēvu Lauri. Viņš labprāt piekrīt sarunai un stāsta – kopā ar sievu nolēmuši izņemt bērnus no Bērnu slimnīcas, jo zaudējuši uzticību ārstiem.
"Mums dažos jautājumos radās aizdomas, ka mums nesaka visu patiesību, ka kaut ko mēģina slēpt. Tāpēc tāds bija mūsu lēmums," stāsta Lauris.
Pēc pirmā bērna nāves ģimene no ārstiem saņēmusi pārmetumus par mātes izteikumiem sociālajos tīklos. Ģimene gribējusi citus ārstus.
"Var uzrakstīt iesniegumu, ka es gribu cita ārsta viedokli dzirdēt. Bet man viņu nenesa, nedeva, kategoriski nedeva parakstīt. Mēģināja iesmērēt citu," saka bērnu tēvs.
Tādēļ vecāki piektdien nolēmuši, ka bērniem drošāk būs doties prom, nevis palikt slimnīcā. Turklāt tobrīd jau viņi jutušies pavisam labi – bijuši enerģiski un darbīgi.
Ģimene apsver bērnu "daļēju vakcināciju"
Lauris neslēpj – ģimenē pret vakcīnām bijusi noraidoša attieksme. Gan tādēļ, ka neesot saņēmuši pārliecinošu informāciju par vakcīnu sastāvu, gan arī reliģisku iemeslu dēļ. Ģimene praktizē mesiānisko jūdaismu. "Arī reliģiski apsvērumi, pārliecība, bet viens no galvenajiem – ka tu nezini, kas tas ir," atzīst Lauris.
Pēc notikušā gan vecāki apsverot domu bērnus tomēr vakcinēt, bet vispirms individuāli konsultēsies ar imunologu.
"Es nesaku, ka mēs vakcinēsim visas vakcīnas. Bet mēs skatīsimies katru atsevišķi, katru izvērtēsim, cik tas vajadzīgs, cik tas bīstami. Mēs izvērtēsim... es domāju – tā būs daļēja vakcinācija," saka Lauris.
Lems, vai atgriezt bērnus vecāku aprūpē
Pagaidām gan ģimene nevar lemt par abiem bērniem, kuri turpina ārstēšanos, jo viņiem pārtrauktas vecāku tiesības. Aizgādnību kopš 20. septembra uzņēmusies Madonas novada bāriņtiesa, bērni izņemti no ģimenes un nogādāti atpakaļ slimnīcā.
"Ņemot vērā to, ka bērni atradās dzīvībai bīstamos apstākļos, ka vecāki nesniedz viņiem nepieciešamo medicīnisko palīdzību, ar savām darbībām apdraudot bērnu dzīvību, bāriņtiesa, es kā bāriņtiesas priekšsēdētāja pieņēmu lēmumu par aizgādības tiesību pārtraukšanu abiem vecākiem," klāsta Madonas novada bāriņtiesas priekšsēdētāja Olga Elsiņa.
Bāriņtiesa lūgusi slimnīcu turpināt bērnu ārstēšanu, bet pagaidām neplāno prasīt, lai viņi tiktu vakcinēti. 3. oktobrī Madonas novada bāriņtiesa lems par to, vai atgriezt bērnus vecāku aprūpē.
Bērni – 8 un 2 gadus veci – saņem arī psihologa palīdzību, jo pēdējo dienu notikumi viņiem bijis liels pārdzīvojums.
KONTEKSTS:
Vairākās Eiropas valstīs pēdējos gados konstatēta nāvējošā vakcīnregulējamā slimība – difterija. Pateicoties labai vakcinācijas aptverei, Latvija līdz 2024. gada septembra sākumam bija no difterijas brīva zona. Tā kā Latvijā ir nevakcinēti bērni un pieaugušie, sācies lokāls difterijas uzliesmojums – Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā (BKUS) nonākuši četri bērni ar šo slimību.
Slimību profilakses un kontroles centrs, saņemot informāciju par apstiprinātu difterijas gadījumu, sāka epidemioloģisko izmeklēšanu un pretepidēmijas pasākumu organizēšanu. Difterijas diagnoze tika noteikta trīs bērniem un vienam pieaugušajam. Visi gadījumi ir savstarpēji saistīti. Epidemioloģiskā izmeklēšana un pretepidēmijas pasākumu īstenošana turpinās.
Viens no bērniem – 4 gadus vecs zēns –, kurš nebija vakcinēts pret difteriju, nomira 16. septembrī, bet divas viņa māsas, kuras arī inficējušās ar difteriju, turpina ārstēšanos slimnīcā.
Laika periodā no 2007. līdz 2023. gadam Latvijā reģistrēti 122 difterijas gadījumi, desmit saslimušie miruši.