Saeima konceptuāli atbalsta Varakļānu apvienošanos ar Madonas novadu

Saeima ceturtdien. 23. maijā, pirmajā lasījumā atbalstīja Varakļānu novada apvienošanos ar Madonas novadu. Likumprojektu atzina par steidzamu. 

Par grozījumiem Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, kas paredz abu novadu apvienošanu, pirmajā lasījumā balsoja 51 deputāts, pret bija 20, neviens neatturējās.

Priekšlikumi otrajam lasījumam jāiesniedz līdz 27. maijam, un to galīgajā lasījumā izskatīs 13. jūnijā.

Atver novadu reformas likumu

Līdz ar Varakļānu jautājumu atvērts pēdējās novadu reformas likums, taču plašas pārmaiņas kartē neprognozē, neskatoties uz to, ka vairāki novadi pauduši vēlmi turpmāk dzīvot šķirti

Saeimas deputāts Oļegs Burovs debatēs norādīja, ka abi novadi šobrīd sadarbojas vairākās jomās, tās pēc iespējas ātrāk vēlas ieviest skaidrību par Varakļāna novada nākotni, jo tās jau ilgstoši dzīvo neziņā.

Kopumā novadu reformas apspriešanai plānotas sešas komisijas sēdes.

Uz otro lasījumu sagaidāms, ka "Apvienotais saraksts" iesniegs vairākus priekšlikumus, kas cita starpā paredzētu atteikties no ieceres apvienot valstspilsētas ar apkārtnes novadiem. Māris Sprindžuks ("Apvienotais saraksts") aicināja deputātus neaprobežoties tikai ar Varakļāniem. Tāpat likumā jābūt noteiktiem skaidriem kritērijiem, kāds ir minimālais iedzīvotāju skaits novadā. 

Arī Nacionālās apvienības deputāts Artūrs Butāns pauda, ka vajadzētu saglabāt valstspilsētas atsevišķi no apkārtējiem novadiem. 

Savukārt deputāts Juris Viļums ("Apvienotais saraksts") aicināja saglabāt Varakļānu novadu atsevišķi vismaz divus sasaukumus, lai parādītu, ka arī mazs novads var darboties. Viņaprāt, Varakļānu novada pievienošana Madonas novadam ir pretrunā Satversmei.

Neviennozīmīgs viedoklis šajā jautājumā ir arī frakcijā "Latvija pirmajā vietā", apliecināja tās vadītājs Ainārs Šlesers. Viņaprāt, nevajadzētu šobrīd "šķērēt" citu novadu teritorijas, skatot šos likuma grozījumus. "Pirms vēlēšanām nedrīkst šādus sarežģītus jautājumus [skatīt]," viņš piebilda.

Tikmēr pie frakcijām nepiederošā deputāte Viktorija Pleškāne pauda neizpratni, kādēļ Latgale visu laiku upurē savas zemes, minot Abreni. "Es uzticos Varakļānu iedzīvotāju un arī Latgales iedzīvotāju viedoklim.

Bet Varakļāni vēsturiski ir Latgale, un ir jāuzticas arī Latgales iedzīvotājiem, kā viņi to redz, kā viņi redz mūsu vēsturisko kopbildi,"

viņa pauda. "Manā sirdī gan Varakļāni, gan Abrene būs Latgale, un es šo atmiņu nodošu nākamajai paaudzei."

Apvienotais novads sāktu darbu pēc vēlēšanām

Varakļānu novads ir vienīgā pašvaldība, kuras apvienošana ar kādu no kaimiņu novadiem palikusi neatrisināta pēc administratīvi teritoriālās reformas.

Jau sākotnēji virzot administratīvi teritoriālo reformu, atbildīgā ministrija plānoja Varakļānu novadu iekļaut Madonas pašvaldības teritorijā. Šādu vēlmi vairākās aptaujās pauda arī novada iedzīvotāji. Tomēr Saeima toreiz lēma Varakļānus apvienot ar Rēzeknes novadu.

Satversmes tiesa atzina, ka Saeimas lēmums neatbilst valsts pamatlikumam, tādēļ valdība tagad atkal virza priekšlikumu par Varakļānu novada pievienošanu Madonas novadam. Tiesa, tas noticis pēc likumā noteiktā termiņa.

Paredzēts, ka novadu apvienošanai izstrādātie likuma grozījumi stāsies spēkā šī gada 30. jūnijā, lai regulētu Varakļānu novada pašvaldības un Madonas novada pašvaldības darba turpināšanu līdz 2025. gada pašvaldību vēlēšanām, kā arī noteiktu 2025. gada pašvaldību vēlēšanu norises un izsludināšanas kārtību attiecībā uz Varakļānu novada un Madonas novada administratīvajām teritorijām.

Varakļānu novadam nav attīstības centra, kā arī iedzīvotāju skaita ziņā tas ir vismazākais novads – pēc Fizisko personu reģistra datiem pagājušā gada sākumā novadā dzīvoja 3138 iedzīvotāji.

KONTEKSTS:

Administratīvi teritoriālā reforma būtiski samazināja Latvijas vietvaru skaitu un palielināja novadu lielumu, Līdz ar 2021. gada 5. jūnija pašvaldību vēlēšanām 119 vietējo pašvaldību vietā Latvijā ir 43 vietvaras.

Vēlēšanas gan notika 40 vēlēšanu apgabalos, jo netika vēlēti Rīgas domes deputāti, kā arī Satversmes tiesas sprieduma dēļ domnieki Varakļānu novadā un Rēzeknes novadā, kur vēlēšanas notika 2021. gada 11. septembrī. 

Saeima sākusi skatīt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas virzītos grozījumus Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, kas paredz Varakļānu novadu apvienot ar Madonas novadu. Savukārt opozīcijā esošās partijas "Apvienotais saraksts" piedāvātās vērienīgās izmaiņas administratīvi teritoriālajā reformā parlamenta vairākums atteicās skatīt tālāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti