Ukrainas kara bēglēm Latvijā piedzimuši gandrīz 150 bērni

Kopš 2022. gada aprīļa Latvijā ukraiņu bēgļiem izmaksāts 141 vienreizējais bērna piedzimšanas pabalsts – piespiedu kārtā Ukrainu pametušajiem uz tiem ir tādas pašas tiesības kā vietējiem iedzīvotājiem. Viņiem pienākas arī vienreizējie apbedīšanas pabalsti, bet tiek izmaksāti daudzreiz mazāk, Rus.lsm.lv noskaidroja Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA).

Pirmie 500 eiro lielie bērna piedzimšanas pabalsti kara bēgļiem tika pārskaitīti pagājušā gada aprīlī. Šīs publikācijas sagatavošanas laikā VSAA bija dati par periodu līdz 2023. gada februārim ieskaitot, vēlāki dati vēl nav apkopoti, Rus.lsm.lv pavēstīja VSAA vecākā statistiķe Sabīna Rauhmane. Šajā laikā VSAA izmaksāja personām ar pagaidu aizsardzības statusu (vai kuru bērniem bija šāds statuss) 141 bērna piedzimšanas pabalstu, turklāt piecos gadījumos bija piedzimuši dvīņi. Līdz ar to pabalstu saņēma 136 cilvēki. Rauhmane norādīja, ka galvenokārt tās bija mātes, bet vairāki iesniegumi saņemti arī no tēviem.

Visvairāk pabalstu par bēgļu bērnu piedzimšanu Latvijā tika izmaksāti pagājušā gada jūnijā un jūlijā – 21 katrā mēnesī, liecina dati, ko Rus.lsm.lv sniedza VSAA. Šā gada janvārī pabalsti piešķirti par 16 bērniem, bet februārī – par 14 bērniem.

VSAA Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Jevgēnija Briķe pavēstīja Rus.lsm.lv, ka to Ukrainas iedzīvotāju ģimeņu sociālo aizsardzību, kas no turienes aizbēguši vai kuriem kara dēļ nav iespējams atgriezties Ukrainā, reglamentē Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likums. Bet tajā teikts, ka bēgļiem no Ukrainas ir tiesības saņemt Valsts sociālo pabalstu likumā noteikto bērna piedzimšanas pabalstu, kā arī bērna kopšanas pabalstu un ģimenes valsts pabalstu.

Bērna kopšanas pabalstu Ukrainas pilsoņiem piešķir un izmaksā, ja bērns dzimis Latvijā, sākot no 2022. gada 24. februāra. Pabalsts tiek izmaksāts arī tajos gadījumos, kad vecākam bērna piedzimšanas brīdī vēl nebija vīzas vai pagaidu uzturēšanās atļaujas (piemēram, bērns piedzimis Latvijā 2022. gada 28. februārī, bet vīzu vecāks vai vecāki saņēmuši jau kopā ar bērnu 2022. gada 15. martā), un gadījumos, kad vecākiem vai bērnam vēl nav piešķirts Latvijas personas kods.

Vēl vairāk – īpašos gadījumos, kad bāriņtiesa pieņem lēmumu par ārkārtas aizbildnību bērnam, kurš dzimis Latvijā 2022. gada 24. februārī vai vēlāk, bet palicis bez vecāku aizbildnības (ja vecāki miruši, apturētas vai atņemtas vecāku tiesības), VSAA piešķir bērna piedzimšanas pabalstu pagaidu aizbildņiem. Turklāt jābūt izpildītiem šādiem nosacījumiem:

  • ārkārtas aizbildnība bērnam noteikta, pirms viņš sasniedzis gada vecumu;
  • bērns, kuram noteikta ārkārtas aizbildnība, dzimis Latvijā, sākot no 2022. gada 24. februāra;
  • piedzimšanas pabalsts nav jau izmaksāts citai personai – piemēram, bērna vecākam.

Par ārkārtas aizbildni var būt cilvēks, kuram Latvijā piešķirts aizbildņa statuss, vai persona, kas kopā ar bērnu ieradusies Latvijā.

Statistiku par apbedīšanas pabalstiem VSAA īpaši neapkopo, taču pēc Rus.lsm.lv lūguma sniedza informāciju. Izrādījās, ka minētajā periodā šādi pabalsti izmaksāti saistībā ar sešu Ukrainas pilsoņu nāvi. Šī palīdzība ukraiņu bēgļiem arī paredzēta ar tādiem pašiem nosacījumiem kā Latvijas iedzīvotājiem, paskaidroja Jevgēnija Briķe. To var lūgt cilvēks, kas uzņēmies bēru rīkošanu (pabalsta apmērs atkarīgs no virknes apstākļu):

  • darba ņēmēja, pašnodarbinātā vai tā apgādībā bijušā ģimenes locekļa nāves gadījumā;
  • bezdarbnieka nāves gadījumā;
  • pensijas vai apdrošināšanas atlīdzības saņēmēja nāves gadījumā;
  • valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta saņēmēja nāves gadījumā.

Ja mirusī persona vienlaikus atbilst vairākiem nosacījumiem, kas apbedītājam dod tiesības saņemt šo pabalstu, tad izmaksā vienu, apmērā lielāko, apbedīšanas pabalstu, paskaidroja Jevgēnija Briķe.

Iepriekš, gatavojot publikāciju par "dzimstības un mirstības valsts plānu", VSAA īpaši vērsa Rus.lsm.lv uzmanību, ka piešķirto bērna piedzimšanas pabalstu un apbedīšanas pabalstu skaits tomēr nav tāds pats kā jaundzimušo un mirušo skaits. Iespējams, tie, kam šāda palīdzība pienākas, kaut kādu iemeslu dēļ to nepieprasa. Turklāt paretam mēdz būt gadījumi, kad pakalpojumu pieprasa, bet iestāde ir spiesta atteikt, jo cilvēks neatbilst likumā noteiktajiem kritērijiem. Visbeidzot – izmaksas mēnesis (bet VSAA atskaitēm izmanto tieši šos datus) var nesakrist ar demogrāfiskā notikuma mēnesi – cilvēks var pieprasīt pabalstu vēlāk, kā arī pieprasījuma izskatīšana var beigties nākamajā mēnesī.

Tomēr, kā jau minētajā publikācijā demonstrēja Rus.lsm.lv, kopumā gan tendences, gan to mērogi "demogrāfijas" statistikā atbilst Centrālās statistikas pārvaldes datiem. Bet pēc CSP operatīvajiem datiem, kā jau rakstīja Rus.lsm.lv, pagājušajā kalendārajā gadā Latvijā dzimuši 15,5 tūkstoši bērnu. Tādējādi 11 kara mēnešos Latvijā dzimušie bēgļu bērni veido apmēram 1% no šī skaita.

Rakstu krievu valodā lasiet Rus.lsm.lv!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti