Satversmes tiesa vētīs liegumu no 2028. gada audzēt kažokzvērus ādu ieguvei

Satversmes tiesā (ST) ierosināta lieta par normām, kas paredz aizliegumu audzēt kažokzvērus tikai kažokādu ieguvei, informēja tiesā.

Saeima pērn pieņēma likuma grozījumus, paredzot, ka no 2028. gada Latvijā būs liegta lauksaimniecības dzīvnieku audzēšana, ja tās vienīgais vai galvenais nolūks ir kažokādu ieguve.  

Taču Satversmes tiesā vērsās SIA "Baltic devon mink", kas nodarbojas ar ūdeļu turēšanu un audzēšanu kažokādu ieguvei. Savā uzņēmumā tā esot ieguldījusi finanšu līdzekļus, taču apstrīdēto normu dēļ nespēšot tos atpelnīt.

Apstrīdētās normas jau tagad liekot pieteikuma iesniedzējai pieņemt tādus lēmumus, kuru grozīšana vēlāk nebūs iespējama. Proti, tai esot jāpieņem lēmumi par savu turpmāko saimniecisko darbību, tostarp par vaislas dzīvnieku audzēšanas pārtraukšanu, kā arī iespējām samazināt radušos zaudējumus.

Satversmes 1. pants:

  • “Latvija ir neatkarīga demokrātiska republika.”

Satversmes 105. panta pirmais un trešais teikums:

  • “Ikvienam ir tiesības uz īpašumu. Īpašuma tiesības var ierobežot vienīgi saskaņā ar likumu.”

Tādējādi ar apstrīdētajām normām tiekot aizskartas uzņēmuma Satversmes 105. panta pirmajā un trešajā teikumā ietvertās tiesības uz īpašumu. Pieteikumā arī norādīts, ka ar apstrīdētajām normām tiekot pārkāpts Satversmes 1. pantā ietvertais tiesiskās paļāvības aizsardzības princips.

Satversmes tiesa ir uzaicinājusi Saeimu, kas izdevusi apstrīdēto aktu, līdz 23. maijam iesniegt tiesai atbildes rakstu ar lietas faktisko apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu.

Lietas sagatavošanas termiņš ir 2023. gada 23. augusts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti