Dienas ziņas

Liepājā veidos jaunu mikrorajonu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Pieaug tuberkulozes gadījumu skaits

Latvijā pieaug saslimstība ar tuberkulozi

Tuberkulozes gadījumu 2022. gadā atklāts vairāk nekā iepriekšējā gadā. Ārsti saka – pie vainas kovida laikā iekavētie izmeklējumi un daudziem grūtie šīs ziemas sadzīves apstākļi. Ārsti uzsver – ir vērts pārbaudīties, bet, pat ja tuberkulozi konstatē – panikai iemesla nav, vienkārši jāārstējas.

Biķernieku apkaime Viesturam nav sveša. Tikai tagad viņš šurp nāk uz Rīgas ambulatoro nodaļu, lai nodotu analīzes. Pirms dažiem gadiem Viesturam atklāja tuberkulozi. Tobrīd viņš dzīvoja nakts patversmē, tagad – sociālajā dzīvoklī.

"Atsūtīja uz pārbaudi un pēc nedēļas jau uz slimnīcu. Es tak nezināju, ka tuberkuloze. Domāja, ka cinks... jo es metināju," sacīja Viesturs.

Ārstēšana bija veiksmīga, un tagad ārstam jāatrādās reizi gadā. Bet, ja kādam ir ilgstošs klepus, viņš noteikti iesaka konsultēties: "Ja ir klepus un vēl krēpas, tad jau gan griezies pie ārsta. Jūt. Jūt, ka grūti elpot. Pašsajūta nav tāda [laba]."

Tuberkuloze nešķiro, un saslimt ar to var jebkurš.

Šī brīža uzliesmojumu plaušu ārsti skaidro gan ar pandēmijas laikā neatklātajiem slimniekiem, gan šobrīd grūto ekonomisko situāciju, kad dzīves līmenis pasliktinās.

"Skaidrojam to ar kovida pandēmiju, ar inflāciju, ar enerģētisko krīzi, parasti tas tā ir, ka, ja notiek šādas lietas, ir saslimstības pacēlums," skaidroja Tuberkulozes un plaušu slimību centra galvenā ārste Andra Cīrule.

Tas novērots visā pasaulē. Pasaules Veselības organizācija ziņo, ka kovida laikā atklāja par 18% mazāk saslimšanas gadījumu. Līdz ar to šobrīd skaita pieaugums ir loģisks. 2021. gadā Latvijā atklāts 261 saslimšanas gadījums, pērn – 317. Visticamāk, arī šogad statistika pieaugs.

"Lieki paniku es nevēlētos sēt. Mēs esam tikuši galā arī tad, kad gadā saslimst 1700–1800 cilvēki. Iepriekšējā gadā bija pāri 300. Bet tendence ir, ka gadījumu skaits pieaug," atzina mediķe.

Pie ārsta jāvēršas, ja klepus turpinās divas un trīs nedēļas, ir nespēks un krītas svars. Kad akūtā ārstēšana slimnīcā beidzas un pacients vairs nav infekciozs, tālāk zāles var lietot ambulatori. Agrāk tabletes bija jādzer tikai ārsta uzraudzībā, tagad var izlīdzēties ar video zvanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti