Latvijā plāno aizliegt ilgstoši uzturēties auto ar Krievijas un Baltkrievijas numuriem

Tieslietu ministrija iesniegs Saeimā likumprojektu, kas liegtu Latvijā uzturēties Krievijā un Baltkrievijā reģistrētiem transportlīdzekļiem, pieļaujot arī šo transportlīdzekļu konfiskāciju, paziņojumā medijiem informēja ministrija.  

Izmaiņas paredzētu, ka īpašniekiem, kuri Latvijā iebraukuši ar Krievijā un Baltkrievijā reģistrētiem transportlīdzekļiem, būtu pienākums noteiktā laikā šos transportlīdzekļus pārreģistrēt Latvijā.

Ja 3 mēnešu laikā transportlīdzekli nepārreģistrētu vai neizbrauktu no Latvijas, sekotu sankcijas, tostarp transportlīdzekļa konfiskācija.

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ("Jaunā Vienotība") pauda, ka "jebkuram ciemiņam, kas ierodas Latvijā, ir jāciena mūsu valsts likumi un kārtība. Eiropas Savienības robežas šķērsošana ar Krievijā reģistrētu transportlīdzekli, līdz ar to arī atrašanās Latvijā, ir sankciju pārkāpums".

"Ja transportlīdzekļi ar Krievijas un Baltkrievijas numurzīmēm savlaicīgi netiktu pārreģistrēti, iespējams, tos varētu konfiscēt par labu Ukrainai, atbalstot tās armiju frontes līnijā.

Vienlaikus Krievijas un Baltkrievijas pilsoņus, kuru valstis īsteno nelegālu un asiņainu karu Ukrainā un kuri tomēr vēlas pārvietoties Latvijas teritorijā, aicinu to darīt jau ar Latvijā reģistrētām numurzīmēm, ar kājām vai sabiedrisko transportu, ievērojot likumu un cienot ceļu satiksmes noteikumus," norādīja ministre.

Tieslietu ministrija izmaiņas tiesiskajā regulējumā balsta uz Eiropas Komisijas skaidrojumu, kurā norādīts, ka pērn Eiropas Savienībā  (ES) noteiktās sankcijas pret Krieviju attiecināmas arī uz Krievijas iedzīvotāju personīgajiem transportlīdzekļiem ar Krievijas Federācijas reģistrāciju, līdz ar to attiecīgās valsts pilsoņi ar saviem transportlīdzekļiem ES teritorijā nedrīkst atrasties.

Eiropas Komisija norādījusi, ka sankciju atbilstoša un samērīga piemērošana ir katras dalībvalsts kompetencē. Latvijā plānotās izmaiņas noteiktu aizliegumu arī Baltkrievijā reģistrētajiem transportlīdzekļiem, ņemot vērā arī ES noteiktās sankcijas pret Baltkrieviju.   

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis ("Jaunā Vienotība") Latvijas Radio raidījuma "Pēcpusdiena" sacīja, ka iekšlietu struktūras būs gatavas nodrošināt prasību  izpildes kontroli, ja tā būs likuma norma.  

Nākamnedēļ ministrija plāno tikties ar ekspertiem, lai detalizēti apspriestu iespējamas likuma normas, bet karstākās diskusijas ministrs prognozē tieši par iespēju konfiscēt nepārreģistrētus transportlīdzekļus.

Auto asociācijas prezidents un 14. Saeimas deputāts Andris Kulbergs ("Apvienotais saraksts") portālam LSM.lv norādīja, ka

ar Krievijas automašīnu pārreģistrēšanu Latvijā varētu būt problēmas vairākos gadījumos, jo automobiļi, kas ir sagatavoti Krievijas tirgum, neatbilst vairākām Eiropas Savienības prasībām.

Piemēram, Krievijas tirgum paredzētie auto ir ar ES neatbilstošām CO2 izmešu un drošības prasībām.

Tādēļ pirms auto ar Krievijas numurzīmēm reģistrēt Latvijā, Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD) vajadzēs spēkratu sertificēt, lai pārliecinātos par tā tehnisko atbilstību Eiropas standartiem, pastāstīja Kulbergs. Auto asociācijas prezidents pieļāva, ka "vecākus auto" no Krievijas vēl varētu izdoties reģistrēt Latvijā, taču jaunākos modeļus, visticamāk, nebūs iespējams pārreģistrēt, jo tie neatbilst jaunākajiem ES standartiem, kas nosaka maksimāli pieļaujamo CO2 izmešu daudzumu.

KONTEKSTS:

Eiropas Komisija (EK) lēmusi, ka Eiropas Savienībā (ES) aizliegts ievest Krievijas pilsoņu privātos automobiļus, telefonus, rotaslietas un citas preces, kas uzskatāmas par aizliegto importu. Automašīnu ar Krievijas numura zīmēm ievešana ES uzskatāma par sankcionētu preču eksportu no Krievijas uz Eiropas Savienību, pat ja tās izmanto personīgiem iemesliem. Tomēr lēmumu, kā rīkoties, drīkst pieņemt ES dalībvalstu valdības pašas.

Atbilstoši EK lēmumam Lietuva, Latvija, Igaunija un Somija aizliegusi personām ar Krievijā reģistrētiem transportlīdzekļiem iebraukt Eiropas Savienībā pār savām robežām ar Krieviju un Baltkrieviju. Līdz ar to no 12. septembra personām ar Krievijas Federācijā reģistrētiem transportlīdzekļiem liegts iebraukt ES arī caur Latvijas–Krievijas un Latvijas–Baltkrievijas robežšķērsošanas vietām.

Automobiļiem ar Krievijas numurzīmēm, kas jau atrodas Somijā, valsts būs jāpamet sešu mēnešu laikā – līdz 2024. gada 16. martam. Tikmēr Baltijas valstis vēl lemj, ko darīt ar Krievijas automašīnām, kas jau atrodas to teritorijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti