Daugavpilī septembrī durvis vērs 11 skolas. Vairāk nekā 800 pedagogi strādās skolās, kurās jau notiek eksakto zinību apguve, un trešā daļa no šiem skolotājiem ir tieši STEM priekšmetu pasniedzēji. Pārsvarā skolas jau pilnībā nokomplektējušas pedagogu sastāvu, bet citas, piemēram, Daugavpils Valstspilsētas vidusskola, vēl ir procesā, pastāstīja direktors Ilmārs Zučiks:
"Diemžēl tā sagadījās, ka abas mūsu ķīmijas skolotājas devās uz Rīgu, mainījās ģimenes apstākļi. Tāpēc mēs šogad pieņemam divus jaunus ķīmijas skolotājus. Mūsu skolai būs jauns izaicinājums, ka ķīmiju visā skolā mācīs cilvēki, kuri līdz šim nav bijuši mūsu kolēģi."
Daugavpils Valstspilsētas vidusskolas direktors neslēpa, ka pirms jaunā mācību gada aizvietot uzreiz divus ķīmijas skolotājus nav bijis viegli:
"Vasarā bija diezgan "karsti" atrast šādus cilvēkus, kas būtu gatavi mācīt ķīmiju, mainīt darba vietu, savas personiskās prioritātes un nākt uz mūsu skolu. Meklējām mēs pusotru līdz divus mēnešus, jo iepriekšējie skolotāji par saviem plāniem paziņoja jūlija sākumā. Tagad vienu ķīmijas skolotāju jau esam atraduši, un šodien vienojamies jau ar otro skolotāju, kura rakstīs iesniegumu par to, ka nāks strādāt pie mums. Droši vien daudziem skolu direktoriem ir izaicinājums atrast tieši šo priekšmetu skolotājus, jo iespēja izvēlieties ir diezgan maza vai tās vispār nav."
Abi jaunie pedagogi, ja tā var teikt, šajā gadījumā pārvilināti no kaimiņu novada.
Pašvaldībā domā ilgtermiņā
Kopumā Daugavpilī situācija ar STEM priekšmetu pedagogiem ir laba, raugoties uz pāris atlikušo brīvo vakanču skaitu, secināja pilsētas Izglītības pārvaldes vadītāja Marina Isupova:
"Šobrīd mums ir ķīmijas skolotāja un matemātikas skolotāja vakances, kuras tiks aizpildītas vistuvākajā laikā. Atšķirībā no citām vietām pie mums nav tāda akūta pedagogu trūkuma. Pedagogi ir, to pietiek.
Bet mēs analizējam pedagogu vecumu, redzam, ka mums katru gadu ir vajadzīgi jaunie pedagogi. Tāpēc mēs domājam ilgtermiņā."
10% no visiem fizikas, matemātikas, ķīmijas, bioloģijas un dabaszinību skolotājiem ir pirmspensijas vai pensijas vecumā, līdz ar to jau pēc dažiem gadiem šo pedagogu trūkums var kļūt par visai nopietnu problēmu. Ilgtermiņā domāt par jauno kadru sagatavošanu un radīt arī veselīgu konkurenci esošo pedagogu vidū nozīmē gatavot jauno eksakto zinību skolotāju kalvi ar garantiju, ka tie vismaz piecus gadus nostrādā Daugavpilī. Tam arī ar Daugavpils domes vienbalsīgu lēmumu izveidota īpaša atbalsta programma topošajiem STEM pedagogiem un noslēgts līgums ar Daugavpils Universitāti.
Nosacījums piecus gadus strādāt Daugavpilī
Tieši DU studējošie matemātikas, fizikas, ķīmijas, dabaszinību skolotāji varēs pretendēt uz stipendiju, skaidroja DU rektora vietnieks attīstības jautājumos Jānis Kudiņš.
"Līgums paredz, ka katrs students, kurš studēs studiju programmā STEM skolotāju jomā, 10 mēnešu laikā varēs saņemt 200 eiro lielu stipendiju.
Lielākie ieguvēji būs Daugavpils iedzīvotāji, kuru bērni mācīsies skolās, kurās būs šie STEM skolotāji. Tas ir ieguldījums nākotnē. Mēs atļaujam pieteikties stipendijai pilna laika studējošajiem, kuri mācās šajā četrgadīgajā studiju programmā. Var pietiekties 1. līdz 4. kursa studenti. Tie, kas mācās 4. kursā, tie darba tirgū Daugavpils izglītības iestādēs nonāks ātrāk."
Šogad universitātē vēlme kļūt par skolotāju ir pieaugusi, apliecināja augstskolas pārstāvis. Šobrīd šādu studentu ir vismaz 30.
"Redzēsim, kuri pieteiksies šai stipendijai, jo neaizmirsīsim, ka
obligātais noteikums pēc augstskolas absolvēšanas ir piecus gadus nostrādāt Daugavpils administratīvajā teritorijā," skaidroja Kudiņš.
Pagaidām interese par stipendiju nav manīta, bet mācību gads vēl priekšā un arī studentu uzņemšana turpinās. Domes lēmums par šādu atbalsta programmu pieņemts tikai augusta vidū, tāpēc interese var augt ar laiku. Kopumā programma paredz piešķirt 10 stipendijas.