Mēs pilnīgi visu darīsim citādi – tā saka Tieslietu ministrijā, stāstot par jauno pakalpojumu nepilngadīgajiem, kas izdarījuši smagus noziegumus. Skaidrs, ka institūcija netaps ātri, tas prasīs vēl vairākus gadus, bet tā būs vērsta uz to, lai pusaudžus novestu no noziedzīgās takas.
"Mums šobrīd notiek darbs pie telpu meklēšanas. Mēs būtībā esam jau apzinājuši iespējamo telpu. Šis būs vissmagākais darbs ar tiem jauniešiem, kuri jau apdraud citu veselību un dzīvību," sacīja tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ("Jaunā Vienotība").
Pirms jaunās iestādes, kam dots nosaukums "Drošā māja", izveides veikta izpēte ārvalstīs, ņemot vērā to pieredzi. Sodu par nodarīto piespriež tiesa. Apmēram 4000 bērnu un jauniešu ik gadu nonāk Valsts probācijas dienesta redzeslokā.
Kopš pagājušā gada darbojas jauns soda veids – probācijas novērošana –, kas mērķēts uz palīdzību bērnam un viņa ģimenei, lai noziegumus bērns neatkārtotu.
Taču pagaidām tiesas šo soda veidu piespriež vēl samērā reti.
Valsts probācijas dienesta Probācijas programmu nodaļas vadītāja Krista Skara skaidroja, ka kriminālsods nav bērniem piemērotākais:
"Tie bērni izaugs. Mums ļoti vajadzētu, lai viņi būtu forši pieaugušie, kuri iekļaujas sabiedrībā. Ja mēs to gribam izdarīt, mums ir jāsaprot, ka visi šie bērni, arī ar uzvedības problēmām, nāk no sabiedrības. Tur, kur mēs viņus sabojājam, tur mēs varam viņiem palīdzēt augt un attīstīties labākajā virzienā. Kriminālsods ir tikai viens no līdzekļiem, kas mums ir tāds zināmākais. Bet tas nenozīmē, ka viņš ir efektīvākais bērniem."
Probācijas novērošana palīdzētu nepilngadīgajiem vieglāk integrēties atpakaļ sabiedrībā.
KONTEKSTS:
2022. gadā valdība nolēma likvidēt Naukšēnu skolu, kas bija vienīgā Izglītības un zinātnes ministrijas pārziņā esoša pāraudzināšanas iestāde, kurā bērni tika ievietoti ar tiesas lēmumu.
Pēc skandāla, kad Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija skolā atklāja nepieļaujamu sodu sistēmu, tika atstādināta skolas vadība un notika centieni ieviest jaunu disciplinēšanas kārtību, tomēr ministrija drīz izlēma skolu likvidēt.
Daļa no jauniešiem, kas savulaik ir bijuši "Naukšēnu" korekcijas iestādē, patlaban ir probācijas uzraudzībā. Tas nozīmē, ka viņiem ir piemērots kāds no kriminālsodiem vai audzinoša rakstura piespiedu līdzeklis.
Tieslietu ministrija piedāvājusi Latvijā izveidot jaunu audzinoša rakstura piespiedu līdzekli augsta riska bērniem un jauniešiem – "Bērnu un jauniešu drošo māju", kas paredzētu bērna izņemšanu no ierastās vides uz laiku, bet atšķirtos no sociālās korekcijas iestādēm.