Panorāma

Franču veloakrobāti atklās Rīgas cirka jauno arēnu

Panorāma

Varētu būt atbalsts mangāna rūdas iekļaušanai sankcijās. ES palielinās tarifus Krievijas un Baltkrievijas graudiem

Par K. Kariņa (JV) avioreisiem sākts kriminālprocess

Ģenerālprokuratūra sāk kriminālprocesu par Kariņa speciālajiem avioreisiem

Ģenerālprokuratūra sākusi un nodevusi Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) izmeklēšanai kriminālprocesu par iespējamu izšķērdēšanu saistībā ar lidmašīnu līgumreisu izmantošanu bijušā premjerministra Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") komandējumos. Tikmēr premjere izveidojusi dienesta pārbaudes komisiju, lai izvērtētu prokuratūras norādītos apstākļus, amatpersonu rīcību un atbildību. 

Prokuratūrā informēja, ka saskaņā ar publiski izskanējušo informāciju Ģenerālprokuratūrā veikta pārbaude par gaisa transporta līgumreisu pakalpojumu izmantošanu bijušā Ministru prezidenta komandējumos.

Lai arī Ģenerālprokuratūra neapstrīd, ka valsts augstāko amatpersonu pienākumu izpildes gaitā var rasties situācijas, kad komandējuma nodrošināšanā nepieciešams izmantot gaisa transporta līgumreisu pakalpojumus, tomēr šobrīd nepastāv normatīvais regulējums, kas reglamentētu gaisa transporta līgumreisu pakalpojumu saņemšanu, un tas novedis pie nepamatotas Ministru kabineta 2010. gada 12. oktobra noteikumos Nr. 969 "Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi" 32. punkta tvēruma paplašināšanas pretēji Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likumā ietvertajam likumības principam.

Pārbaudē konstatēts, ka speciālajiem līgumreisiem, kas tika organizēti no 2021. līdz 2023. gadam, tika izlietotas lielākas summas, nekā bija paredzēts līgumos, kas noslēgti ar ceļojumu aģentūrām par līgumreisu organizēšanu. 

Secināts, ka Valsts kancelejas rīcība, nerīkojot publisko iepirkumu par komandējumu nodrošināšanu, neskatoties uz to, ka prognozējamā līgumcena ar lielu iespējamību pārsniegtu Ministru kabineta noteiktās līgumcenu robežvērtības, liecina par nepamatotu Publisko iepirkumu likuma 5. panta 13. punktā ietvertā izņēmuma piemērošanu.

Proti, minētā likuma norma paredz, ka pasūtītājs nepiemēro šajā likumā noteiktās iepirkuma procedūras, ja iepirkuma līguma paredzamā līgumcena ir mazāka par iepirkuma līgumiem Ministru kabineta noteiktajām līgumcenu robežvērtībām un ja tas tiek slēgts par ceļojumu aģentūru pakalpojumiem, uz kuriem attiecas "CPV kods 63510000-7".

Personu un valsts tiesību aizsardzības koordinācijas nodaļas prokurore Valsts kancelejai ir uzdevusi sešu mēnešu laikā izstrādāt normatīvo regulējumu, kas paredz nosacījumus iespējamai speciālo līgumreisu pakalpojumu iegādei komandējumu nodrošināšanai, tajā skaitā arī komandējumiem uz Eiropas Savienības institūciju sanāksmēm, kā arī izstrādāt Valsts kancelejas iekšējo regulējumu iepirkumu plānošanas, organizēšanas un līgumu izpildes uzraudzības procesa nodrošināšanai atbilstoši Publisko iepirkumu likuma prasībām.

Pārbaudes lieta satur ziņas, ka laika periodā no 2019. gada līdz 2023. gadam saistībā ar gaisa transporta līgumreisu pakalpojumu izmantošanu Ministru prezidenta un delegācijas locekļu ārvalsts komandējumiem Valsts kancelejā, iespējams, nav ņemti vērā lietderības apsvērumi, izvirzītie mērķi nav sasniegti ar mazāko finanšu līdzekļu un mantas izlietojumu, saimnieciski izdevīgākā piedāvājuma izvēlei nav rīkots publisks iepirkums,

kā rezultātā Valsts kancelejā, kura ir atbildīga par Ministru kabineta budžeta uzraudzību, iespējams, ir izšķērdēti finanšu līdzekļi lielā apmērā.

Līdz ar to pastāv reāla iespēja, ka noticis noziedzīgs nodarījums, par kuru atbildība paredzēta Krimināllikuma 179. panta trešajā daļā, proti, par izšķērdēšanu, norādīja Ģenerālprokuratūrā.

Valsts kancelejā norādīja, ka vēl nav saņemta informācija par kriminālprocesa uzsākšanu un saistībā ar to ir zināms tikai publiski paustais. Atbildīgajām iestādēm tikšot sniegta visa nepieciešamā informācija.

Izmeklēšanu veiks KNAB

Ģenerālprokuratūras Darbības kontroles un starptautiskās sadarbības departamenta Personu un valsts tiesību aizsardzības koordinācijas nodaļas prokurore ir pieņēmusi lēmumu par kriminālprocesa uzsākšanu par Krimināllikuma 179. panta trešajā daļā paredzētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu. Proti, par piesavināšanos, ja tā izdarīta lielā apmērā. Par šādu noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

Pirmstiesas kriminālprocesa veikšanu Ģenerālprokuratūra uzdevusi KNAB.

KNAB apstiprināja, ka 13. martā saņēma Ģenerālprokuratūras Darbības kontroles un starptautiskās sadarbības departamenta krimināllietas materiālus pirmstiesas izmeklēšanas veikšanai. KNAB veic kriminālprocesa izmeklēšanu par iespējamu izšķērdēšanu lielā apmērā.

Veido komisiju dienesta pārbaudei

Tagad nu jau ārlietu ministrs Kariņš paziņojumā medijiem norādīja: "Kopš ienācu politikā pirms 22 gadiem, vienmēr esmu strādājis valsts un sabiedrības labā. Pilnībā paļaujos uz tiesībsargājošo iestāžu darbu un kompetenci izvērtēt Valsts kancelejas pieņemtos lēmumus laikā, kad pildīju Ministru prezidenta amata pienākumus."

Tikmēr Kariņa partijas biedre, premjere Evika Siliņa paziņojumā medijiem uzsvēra nepieciešamību pēc izmaiņām regulējumā, kas skaidri noteiktu privāto reisu izmantošanu premjera darbā. Viņa informēja, ka šonedēļ, 20. martā, uzdevusi Tieslietu, Finanšu, Ekonomikas un Labklājības ministrijām deleģēt pārstāvjus neatkarīgai dienesta pārbaudes komisijai, lai izvērtētu Ģenerālprokuratūras prokurores iesniegumā norādītos apstākļus, kā arī amatpersonu rīcību un atbildību. Komisijas vadību un sekretariāta funkcijas nodrošinās Tieslietu ministrija.

Siliņa arī uzdevusi Valsts kancelejai sadarbībā ar Finanšu ministriju un Ārlietu ministriju četru mēnešu laikā izstrādāt normatīvo regulējumu, kas paredz precizēt nosacījumus speciālo līgumreisu pakalpojumu izmantošanai. Savukārt Valsts kancelejai uzdots izstrādāt tās iekšējo regulējumu iepirkumu plānošanas, organizēšanas un līgumu izpildes uzraudzībai atbilstoši Publisko iepirkumu likuma prasībām, informējot par to Ģenerālprokuratūru līdz šā gada 1. jūlijam.

Vienlaikus paziņojumā norādīts, ka Siliņas rīcībā nav informācijas par iespējamu kriminālvajāšanas uzsākšanu pret konkrētām amatpersonām saistībā ar prokuratūras konstatētajiem pārkāpumiem. "Ja šādu informāciju saņemšu, nekavējoties rīkošos atbilstoši likuma prasībām," sola premjere.

Politologs: akmens pie "Jaunās Vienotības" kājām

Politologa Jura Rozenvalda ieskatā Kariņam kriminālatbildība šajā gadījumā, visdrīzāk, nedraud, jo, ja kāds tiks saukts pie atbildības, tā drīzāk būtu Valsts kanceleja. Taču politologs uzskata, ka kriminālprocess pamatīgi iedragā Kariņa politisko karjeru un uz leju vilks arī viņa partijas reitingu.

"Es domāju, ka Krišjānis Kariņš ir pārvērties par tādu "klibo pīli". Ir tāds izteiciens, ko lieto attiecībā uz ASV prezidentiem, kad viņi nav pārvēlēti un kad viņi pēdējos mēnešus pavada amatā. Faktiski viss šis skandāls un īpaši tagad krimināllietas ierosināšana, es domāju, padara viņu par tādu kā akmeni pie "Jaunās Vienotības" kājām," vērtēja Rozenvalds.

KONTEKSTS:

Krišjānis Kariņš savā četrus gadus ilgajā premjerēšanas laikā 36 reizes ārvalstu vizītēs devās ar privātajām lidmašīnām, kas izmaksājis vairāk nekā 1,3 miljonus eiro, no tiem vairāk nekā 600 tūkstoši – no valsts maka, bet virs 700 tūkstošus eiro segusi Eiropas Savienība. Vairākos gadījumos dārgie lidojumi izmantoti, lai Kariņš Latvijā varētu atgriezties piektdienas vakarā, pirms brīvdienām.

Kariņš to pamatojis ar nepieciešamību pārstāvēt Latviju un lietderīgu laika plānošanu, jo premjeram paralēli ārpolitiskajiem jautājumiem jārisina arī iekšpolitikas problēmas.

Kariņa lidojumi izraisījuši plašu rezonansi sabiedrībā, kādreizējie koalīcijas partneri –"Apvienotais saraksts" – neveiksmīgi mēģinājuši Saeimā iesniegt pieprasījumu premjerei par šo jautājumu, bet politologi uzskata – Kariņam būtu jādemisionēPārbaudi veic arī Valsts kontrole un Ģenerālprokuratūra.

Tikmēr Valsts kanceleja, reaģējot uz aso reakciju par Kariņa lidojumiem, plāno mainīt amatpersonu ceļošanas kārtību. Tikmēr pats Kariņš paziņoja, ka šī skandāla dēļ negrasās atkāpties no ārlietu ministra amata

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti