Ukrainas skolēniem būs pagarināts valsts pārbaudījumu kārtošanas laiks

Ukrainas skolēniem, kam latviešu valodas zināšanu līmenis nav līdzvērtīgs Latvijas bērniem, 9. klases vai vidusskolas valsts pārbaudījumos pagarinās eksāmena laiku. To cita starpā paredz otrdien, 21. martā, valdībā atbalstītie grozījumi noteikumos par centralizēto eksāmenu saturu un norises kārtību.

Ukrainas skolēniem būs pagarināts valsts pārbaudījumu kārtošanas laiks
00:00 / 04:45
Lejuplādēt

Tāpat noteikumu grozījumi paredz, ka Ukrainas skolēniem arī nodrošinās tekstu tulkošanas iespēju no latviešu uz ukraiņu valodu un otrādi, bet matemātikas eksāmena materiāli būs ukraiņu valodā. 

Ukrainas skolēni eksāmenus arī kārtos atsevišķā telpā. 

Jau iepriekš Saeimā pieņemtie grozījumi Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā nosaka, ka Ukrainas iedzīvotāji šajā mācību gadā varēs arī vispār nekārtot valsts pārbaudes darbus, skolu beidzot ar liecību. 12. klašu skolēniem, kuri izlems nekārtot eksāmenus, būs tiesības atkārtoti mācīties tajā pašā klasē. Atkārtoti mācīties 12. klasē varēs arī tie ukraiņu jaunieši, kas valsts pārbaudes darbos nebūs guvuši pozitīvu vērtējumu. 

Savukārt nekārtojot valsts pārbaudījumus 9. klasē vai arī izkrītot tajos, skolēns no Ukrainas saņems liecību, taču viņam būs pienākums atkārtoti mācīties 9. klasē, jo Latvijā pamatizglītība ir obligāta.

Ar Ministru kabineta noteikumu grozījumiem arī atcelta prasība atbalsta pasākumus eksāmenos bērniem, kam ir veselības problēmas, saņemt tikai ar pedagoģiski medicīniskās komisijas lēmumu. Tāpat kā iepriekš, tos varēs piemērot arī logopēds, speciālais pedagogs, izglītības vai klīniskais psihologs.

Līdz ar to pāris mēnešus pirms skolu eksāmeniem nu ar normatīvajiem aktiem sakārtota pārbaudījumu norise Ukrainas bēgļu bērniem, kuri mācās Latvijas skolās. 

Saeimas deputāti viesojas Rīgas Ukraiņu vidusskolā

Trešdien Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas deputāti ar komisijas vadītāju Ingmāru Līdaku ("Apvienotais saraksts") priekšgalā viesojās Rīgas Ukraiņu vidusskolā, lai iepazītos ar kara bēgļu bērnu iekļaušanos Latvijas izglītības sistēmā. Saeimas deputāti uz Rīgas Ukraiņu vidusskolu devās ar labi padarīta darba apziņu. 

Deputāti varēja ieskatīties Ukraiņu vidusskolas klasēs un sporta zālē, bet atsevišķā telpā, kur notika sarunas, skolēni viņiem bija sagatavojuši apsveikumu programmu. Pirmklasnieks Artjoms, kā tulkoja skolas darbinieki, dziedāja par to, cik vēl ilgi notiks šis svešais karš, kas arī uz Latviju atnesis bēgļu straumi. 

Rīgas Ukraiņu vidusskolā mācās 417 skolēni, un 187 ir no Ukrainas. Savukārt no 39 pedagogiem un pedagogu palīgiem 21 ir no Ukrainas.

9. klases skolniece Emīlija, kas Latvijā pagājušā gada martā nonākusi no Odesas un kurai vēl priekšā izvēle par eksāmenu kārtošanu, sacīja, ka viņa plāno kārtot eksāmenus, jo vēlas pabeigt skolu. Meitene plāno iestāties Ekonomikas augstskolā.

Rīgas Ukraiņu vidusskolas direktores vietnieks izglītības jomā Romāns Tilleris gan atzina – ne visiem Ukrainas viesiem ir tik liela mērķtiecība kā Emīlijai. "Tā lielākā problēma jau ir valoda. Mācībās tā ir problēma, otrs, tā neziņa, kad viņi atgriezīsies [Ukrainā]," piebilda Tillers.

Kopā ar Saeimas deputātiem gan situāciju izanalizēt nesanāca, tā vairāk bija kā ekskursija ar savstarpējas cieņas apliecinājumiem. 

Parlamentārietis Līdaka sacīja: "Ļoti patīkami bija sajust atmosfēru, kas te ir, bet atbildes uz jautājumiem mēs nepaspēsim saņemt. Man, piemēram, bija jautājums, kā šajā skolā izdodas noturēt vispārējās izglītības līmeni?"

Skolas direktore Lidija Kravčenko Līdakam diplomātiski atbildēja, ka skolas uzdevums ir izaudzināt nevis olimpiāžu uzvarētājus, bet cilvēkus, kas mīl savu valsti. Pēc pedagogu uzskata, ukraiņu bērnu pieplūduma dēļ skolas izglītības līmenis neesot pazeminājies, taču darba apjoms mācībspēkiem gan palielinājies krasi. Īpaši daudz darba ir vienai no skolas psiholoģēm, kura ir no Ukrainas. 

KONTEKSTS:

Šobrīd Latvijas izglītības sistēmas aizgādībā nonākuši vairāk nekā 4000 skolēnu no Ukrainas. 

Ministru kabineta noteikumos "Kārtība, kādā izglītojamie atbrīvojami no noteiktajiem valsts pārbaudījumiem" noteikts, ka no eksāmeniem atbrīvo arī patvēruma meklētāja, bēgļa vai alternatīvā statusa ieguvušos bērnus, kuri šogad uzsākuši mācības Latvijas izglītības iestādēs. 

Skolās radušās neskaidrības par iespēju ukraiņu skolēniem saņemt atbrīvojumu no valsts pārbaudījumiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti