Panorāma

Panorāma

Panorāma

Eksperti: Krievijai jāsamaksā par karu Ukrainā

Nomirt ar cieņu – Latvijā notiek hospisa aprūpei veltīts forums

Kā glābiņš visai ģimenei. Hospiss Ivetas mammai nodrošināja cieņpilnu aiziešanu

Līdz šim Latvijā cieņpilna aiziešana mūžībā nodrošināta tikai tiem cilvēkiem, kuriem pagaidām ierobežoto aprūpes pakalpojumu izdodas saņemt pilotprojekta ietvaros. Turklāt šāds atbalsts svarīgs visai ģimenei. Organizācijas "Hospiss.lv" palīdzību novērtē arī hospisa aprūpes pacientes meita Iveta Keiša.

Ivetas mamma bija stipra lauku mājas saimniece, kurai atklāja asinsvēzi. Kad ķīmijterapija nedeva cerēto rezultātu, Iveta palika ar kopjamu mammu un garumgaru izrakstu no slimnīcas. Viņa atzīst, ka aprūpējot mammu, izdega pati – dzīvoja trauksmē un dzēra nervu zāles.

"Savu mammu mēģināju aprūpēt, cik vien varēju, bet ar pilnu slodzi darbā tas nav iespējams. Tas bija emocionāli grūti, redzot, ka mana stiprā mamma mirst. Man būtu noderējis mediķa padoms," sacīja Iveta.

Pilnīgi nejauša sastapšanās ar organizāciju "Hospiss.lv" bija neticams glābiņš visai ģimenei. Iveta atkal strādāja, bet aprūpētāja gādāja par mammu un pat lasīja viņai priekšā romānu "Kalendārs mani sauc". Mammai patika.

Par mammas nāvi Ivetai joprojām ir bezgala smagi runāt. Bet nerunāt par cieņpilnu aiziešanu arī nedrīkst.

"Mana mamma un es nokļuvām viņu aprūpē.

Bez hospisa mammas pēdējie divi mēneši būtu pilnīgi citādi. Jo mamma teica, ka viņa ir nokļuvusi aprūpes paradīzē.

Un man liekas, ka tas ir mazākais, ko es varēju viņas labā izdarīt," sacīja Iveta.

Joprojām nepiedodami maz cilvēku saņem šo cieņpilno attieksmi līdz pēdējam elpas vilcienam. Organizācijas "Hospiss.lv" mājas aprūpe bijusi pieejama 136 cilvēkiem. Tagad Rīgā, Pierīgā un Latgalē mājās to sniedz Latvijas Samariešu apvienība. Atkal pilotprojekta ietvarā, nevis kā valsts garantētu pakalpojumu. Lai gan patiesībā tas ir cilvēka cieņas jautājums.

Sadarbojoties Labklājības un Veselības ministrijām, tikai nākamgad beidzot plānots to ieviest kā valsts apmaksātu pakalpojumu ar budžeta segumu arī Latvijā.

KONTEKSTS:

2022. gadā valsts ieviesa pilotprojektu par  hospisa pakalpojumu mājās pilngadīgām personām un atbalstu viņu ģimenes locekļiem, taču projekts beidzās 31. decembrī un pastāvēja bažas, ka šogad to nevarēs turpināt. Par valsts apmaksātu hospisa pakalpojumu Latvijā tika savākti 13 454 paraksti, kas ļāva to iesniegt izskatīšanai Saeimā, un valdība, reaģējot uz situāciju, piešķīra finansējumu hospisa pakalpojuma nodrošināšanai šī gada pirmajā ceturksnī, lēšot, ka to varēs saņemt 250 cilvēki.

Par papildu budžeta līdzekļu piešķiršanu pārējiem šī gada mēnešiem lems 2023. gada budžeta veidošanas procesā, bet pagaidām Labklājības ministrijas tirgus aptaujā nolēma uzticēt hospisa pakalpojuma sniegšanu Latvijas Samariešu apvienībai, kas ir lielākā aprūpes pakalpojumu sniedzēja valstī, un tā šogad janvārī sākusi sniegt arī hospisa pakalpojumus mājās.  

Hospisa pakalpojumi ļauj arī smagi slimam pacientam mūža nogali pavadīt mājās, nevis aprūpes iestādē.  

Statistikas dati par 2021. gadu liecina, ka Latvijā ik gadu nomirst ap 29 000 iedzīvotāju. No tiem tikai 10% piedzīvo ātru nāvi. Tas nozīmē, ka 90% mirstošo cilvēku un viņu tuvinieki saskaras ar fiziskām un psiholoģiskām problēmām, jo veselības aprūpes sistēma Latvijā nenodrošina mirstošo cilvēku aprūpi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti