Alūksnes novadā «pagastveču» vietā – bibliotekāri

Alūksnes novada pagastos tagad var teikt, ka galvenais cilvēks ir bibliotekārs un galvenā iestāde – bibliotēka. Kopš šī gada sākuma novadā vairs nav pagastu pārvaldes, bet martā pagastos darbu sāka Valsts un pašvaldību vienotie klientu apkalpošanas centri, kas izveidoti bibliotēkās. Tā kā laukos sarūk iedzīvotāju skaits, jādomā, kā mazināt izdevumus pārvaldei un tajā pašā laikā sniegt iedzīvotājiem vairāk pakalpojumu.

Alūksnes novadā «pagastveču» vietā – bibliotekāri
00:00 / 04:09
Lejuplādēt

Agrā rītā Jaunlaicenes bibliotēkā jeb Valsts un pašvaldības vienotajā klientu apkalpošanas centrā, kā tagad vēsta uzraksts pie ēkas, vēl ir kluss. Tur Latvijas Radio sastapa tikai bibliotēkas un arī klientu apkalpošanas centra vadītāju Ivetu Udrasi.

Vadītāja par pārmaiņām ir noskaņota optimistiski: "Ar Alberta Einšteina vārdiem sakot, kas mums jāzina – ceļš uz bibliotēku!

Es uzskatu, ka mazajām bibliotēkām tā ir iespēja nepazust.

Trīs gadus man bija 0,8 slodze, tagad man ir pilna slodze, ir palielināta alga, tie ir mani ieguvumi. Iedzīvotājiem un apmeklētājiem nav jātērē laiks, lai katru pakalpojumu meklētu pilsētā vai arī attiecīgajā iestādē, kura varbūt nav pat Alūksnes pilsētā, kur jābrauc varbūt uz Valmieru vai Balviem."

Bet pēc brīža jau durvis ver pirmā apmeklētāja. Inga Ārste uz klientu apkalpošanas centru nākusi, lai izdrukātu dokumentus. "Ļoti jauki, viss, kas ir nepieciešams, atnāc un izdari. Es esmu biežs klients šeit, Iveta palīdz, un atrisinām to, ko vajag atrisināt, nekur nebraucot," saka apmeklētāja.

Alūksnes novada 12 pagastos Valsts un pašvaldību vienotie klientu apkalpošanas centri darbu sāka ar martu. Bet šāds centrs Pededzē, kas ir pašā Krievijas pierobežā, darbojas jau gadu. Viens no iemesliem – cilvēkiem, kārtojot dažādus dokumentus, ir problēmas ar valsts valodu.

Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs Pededzes bibliotēkā
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs Pededzes bibliotēkā

Tatjana Antonova ir Krievijas pilsone, kura tagad dzīvo Pededzē, lai koptu savu tēvu. Viņa regulāri nāk uz šo centru kārtot dažādus jautājumus, arī tos, kas saistīti ar uzturēšanos, un ir pateicīga par to, ka palīdz un iztulko dažādus dokumentus.

Centra vadītāja Mirdza Korne stāsta, ka jautājumi, ar kuriem cilvēki nāk, ir visdažādākie: "Jebkādi iesniegumi, kas iet uz pašvaldību, no valsts pakalpojumiem tad vairāk ir slimības lapu iesniegšana, deklarācijas aizpilda, dažādi iesniegumi Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai, gan par konta maiņu vai kādas izziņas saņemšana. To visu tagad ir iespējams izdarīt daudz vienkāršāk."

Izšķirties par šīm pārmaiņām liek tas, ka laukos arvien sarūk iedzīvotāju skaits.

"Mēs sapratām, ka šajā teritorijas struktūrā ir kaut kas jāmaina. Viens no ieguvumiem ir tas, ka mēs samazinām amata vietas pašvaldības administrācijā, un pēc tam tos ietaupītos resursus vairāk varam atvēlēt tieši pagastu infrastruktūras izbūvē, kam vienmēr pietrūka naudas," skaidro Alūksnes novada domes priekšsēdētājs Dzintars Adlers.

Alūksnes novadā, lai varētu tiešām sniegt kvalitatīvus pakalpojumus, bibliotēkām gādāta gan jauna datortehnika, gan apmācīti darbinieki.

Novada domes kancelejas vadītāja Viktorija Avota stāsta par to, kas ieviešot šīs pārmaiņas bija sarežģītākais: "Problemātika, pirmais kas ir, pašvaldības deputātiem pieņemt šo lēmumu, jo jebkuras šādas izmaiņas nav vieglas un, protams, nes līdzi daudz visādu negāciju. Bet iedzīvotājiem ir jāskaidro, kāpēc mēs to darām un ka tieši viņiem nekas nepasliktināsies. Tad, protams, ir jāiegulda arī darbinieku izglītošanā, lai viņi varētu sniegt šos valsts pakalpojumus."

Tātad pašlaik Alūksnes novadā nav pagastu pārvalžu, to vietā – viena pārvalde. Bet kas pagastos veic saimniecisko darbu?

"Katrā pagastā mums ir ēku un apsaimniekojamās teritorijas pārzinis, kurš ir tas, kas faktiski ir atbildīgs par to, kad nopļaus, kad iztīrīs. Pie viņa var vērsties, ja rodas kaut kāds jautājums vai nu par ceļu tīrīšanu, par zāles nopļaušanu vai kādos citos saimnieciskajos jautājumos," stāsta Alūksnes novada pagastu apvienības pārvaldes vadītāja Ingrīda Sniedze.

Šobrīd Alūksnes novadā ir 14 Valsts un pašvaldības vienotie klientu apkalpošanas centri. Novadā arī vērtē, ka, sarūkot laukos cilvēku skaitam, par pārmaiņām novadu pārvaldīšanā būs jādomā arī citām pašvaldībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti