Pabriks sava biroja jurista iesaisti vērienīgā NBS iepirkuma komisijā skaidro ar bažām par juridisko kompetenci

Aizsardzības ministre Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība) uzdevusi veikt apjomīgu revīziju par pārtikas iepirkumu Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS), jo konkursa komisijā darbojies tā laika aizsardzības ministra Arta Pabrika ("Attīstībai/Par!") biroja darbinieks. Pabriks skaidroja, ka iepirkuma komisijā bija norīkots viņa biroja jurists, jo bijušas bažas par juridisko kompetenci.

Samērā maza firma "Zītari LZ" ieguvusi tiesības nodrošināt loģistikas pakalpojumus pārtikas piegādēm NBS nākamajos piecos gados. Iepirkums ir 220 miljonus eiro vērts. Uzņēmuma viens no īpašniekiem Modris Supe pērn maijā bijušā aizsardzības ministra Pabrika partijai "Latvijas attīstībai" ziedojis 2500 eiro, vēl gadu iepriekš 2000 eiro.

Pabriks sava biroja jurista iesaisti vērienīgā NBS iepirkuma komisijā skaidro ar bažām par juridisko kompetenci
00:00 / 02:59
Lejuplādēt

"Es pēc būtības vispār par šo ziedotāju nemaz nezināju, kamēr man pēc kāda laika vienkārši par to nepateica," skaidroja Pabriks. Viņš teica, ka nevar aizliegt cilvēkiem ziedot kādai partijai. Viņaprāt, šajā gadījumā ziedojums ir samērā smieklīgs un neliels, ja tiešām tas tiek saistīts ar 220 miljonu eiro iepirkumu.

Mūrniece šorīt Latvijas Radio sacīja, ka šajā gadījumā ir viena ļoti netipiska situācija valsts pārvaldei un ministriju rīkotajiem iepirkumiem – tā laika ministra Pabrika biroja darbinieka deleģēšana iepirkuma komisijā. Mūrnieci satrauc, vai iepirkums nav politiski veidots.

 

Pabriks sacīja, ka viņam nav bijušas nekādas politiskās intereses par šo konkrēto iepirkumu. Viņaprāt, tie ir mēģinājumi nomelnot viņu kā politiķi.

"Es nosūtīju savu juristu, ja nemaldos, tad patiesībā to lūdza vai nu pat šīs komisijas vadība, vai arī pati ministrija.

Kāpēc? Tāpēc, ka mēs zinām, ka valsts pārvaldē ir diezgan vāji ar juridisko kompetenci gan atalgojuma dēļ, gan pārējo lietu dēļ. Esmu tiešām šokēts par Mūrnieces kundzes izteikumiem. Beigu beigās jau šis konkurss tika apstiprināts uz papīra jau pašas Mūrieces kundzes laikā. Varbūt tāpēc jau arī viņa ir tā satraukusies," sacīja bijušais aizsardzības ministrs.

Pabrika iepirkuma komisijā pieaicinātais jurists šobrīd gatavojot vēstuli, kurā lūdz, lai Mūrniece atvainojas.

Savukārt Mūrniece norādīja, ka iepirkums saņemts no priekšgājēja Pabrika kā "diezgan nepatīkams mantojums". Iepirkums uzsākts un arī pabeigts iepriekšējā aizsardzības ministra darbības laikā. Ir uzsākta pamatīga revīzija saistībā ar šo iepirkumu, lai izvērtētu gan summu, gan iepirkuma komisijas veidošanas principus, gan iepirkuma komisijas locekļu spēju tikt galā ar šādiem iepirkumiem.

 

Tikmēr biedrības "Sabiedrība par atklātību "Delna"" vadītāja Inese Tauriņa sacīja: "Līdz ko ir kādas iespējas, tā būs kāds, kurš to izmantos negodprātīgiem mērķiem. Apzināti vai neapzināti – to mēs nevaram vērtēt šobrīd."

Viņasprāt, aizsardzības nozares iepirkumi ir jāpadara pārskatāmāki.

"Lai arī aizsardzības nozare ir ar ierobežotas pieejamības informāciju, vienalga tas neliedz ministrijai domāt par to, kā šos iepirkumus padarīt pārskatāmākus. Piemēram, pieaicinot pilsoniskās sabiedrības pārstāvjus, nevalstiskas organizācijas, kas varētu piedalīties iepirkumu uzraudzībā. Šis viens gadījums arī parāda, ka nozarei ir jāpievērš uzmanība," norādīja Tauriņa.

Viņa uzskata, ka vajadzētu publicēt informāciju par iepirkumu komisiju gala sastāvu un centralizēti apkopot un publicēt to atvērto datu formātā. Datus savstarpēji varētu salīdzināt, piemēram, saistību ar amatpersonām, patiesajiem labuma guvējiem un citiem. Tāpat svarīgi ir stiprināt iepirkumu komisiju kapacitāti.

KONTEKSTS:

Kāda samērā maza firma ieguvusi tiesības nodrošināt loģistikas pakalpojumus pārtikas piegādēm NBS nākamajos piecos gados. Dažus māc bažas, ka process ir negodīgs. Aizsardzības ministre pieprasījusi skaidrojumu par 220 miljonus eiro vērto iepirkumu, kurā uzvarēja uzņēmums "Zītari LZ". Ministre arī uzdevusi pārbaudīt konkursa kvalifikācijas prasības atbilstību līguma mērķim, iepriekš informēja Aizsardzības ministrijā.

LETA vēstīja, ka saskaņā ar "Firmas.lv" informāciju jau 31 gadu pastāvošais uzņēmums patlaban pieder Laurai Zeltiņai un advokātam Modrim Supem. Patiesais labuma guvējs ir Zeltiņa, kura ir arī uzņēmuma valdes priekšsēdētāja. Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja datu bāze liecina, ka Supe pērn maijā partijai "Latvijas attīstībai" ziedojis 2500 eiro, vēl gadu iepriekš 2000 eiro. 2017. gadā un 2015. gadā kopumā ziedojis 10 000 eiro partijai "Gods kalpot Rīgai".

Pabriks jebkādu saikni ar konkursu noliedza, norādot, ka nav tajā iesaistījies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti