Krūts vēzis ir visbiežāk diagnosticētais ļaundabīgais audzējs sievietēm pasaulē. Latvijā katru gadu tiek diagnosticēti apmēram 1100 jauni saslimšanas gadījumi. Tomēr 40 sievietēm nāksies gaidīt otro vai trešo etapu pēc mastektomijas jeb piena dziedzeru audu izņemšanas, jo valsts nav atvēlējusi pietiekamu finansējumu.
Operācijas atcēla sievietēm, kurām pilnībā noņemts krūts dziedzeris un nepieciešama audu espandera nomaiņa uz implantu vai otras krūts simetrizācija. Patlaban Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Onkoloģijas centrā līdz gada beigām atceltas 22 operācijas.
Viena no šīm pacientēm ir arī Ināra, kurai šo skaudro diagnozi pavisam nejauši atklāja 2022. gada 13. aprīlī. Ināra stāsta, ka audzējs sasniedzis jau 3. stadiju, taču pārdzīvojot astoņas ķīmijterapijas un arī veiktās operācijas, sieviete nu ir vesela. Atlicis vien veikt trešo etapu jeb krūšu simetrizāciju. Tomēr Inārai tagad ir jāgaida līdz nākamā gada februārim, kad ir pārcelta tik ļoti gaidītā operācija. Sieviete neslēpj, ka ir grūti.
"Biju sapriecājusies, jo šogad šis emocionāli smagais pasākums beigtos. Vienkārši smagi, emocionāli smagi. Gribējās dzīvot normālu cilvēka dzīvi, saprotot, ka visas lietas ir izdarītas, ka viss ir kārtībā, ir prieks skatīties uz sevi," sarūgtinājumu neslēpj Ināra.
Kvotas ātri pildās arī nākamajam gadam
2022. gadā atjaunoja valsts finansēto programmu – Krūts dziedzeru rekonstrukcijas programma krūts vēža pacientēm un augsta saslimstības riska indivīdiem. Kā informē Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Onkoloģijas centra Krūts ķirurģijas nodaļas vadītājs Jānis Eglītis,
šogad NVD jau brīdināja programmas izpildītājus un ķirurgus, ka operācijas nefinansēs, ja tās tiks veiktas ārpus valsts noteikto kvotu apjoma. Iepriekšējos gadus gan finansējums tika rasts.
"Šī situācija iezīmē to problēmu, ka finansējums ir nepietiekams un jau gada sākumā ir jāparedz, ka tas ir būtiski lielāks. Nevis tāds, kāds tas ir pašreiz, jo pēc būtības pārstrādes bija gan 2022. gadā, gan 2023. gadā, un tās bija būtiskas," skaidro Eglītis.
Arī Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā līdz gada beigām atcēla 18 operācijas, bet rindā uz rekonstrukciju otrajā vai trešajā etapā gaida 67 pacientes. Savukārt Austrumu slimnīcā rindā gaida 82 pacientes.
Tātad nākamā gada kvotās jau aizņemtas 150 vietas.
Līdzīgi kā Austrumu slimnīcu, arī Stradiņa slimnīcu skar nepietiekamā finansējuma jautājums. Šajā situācijā nav runa par krūts vēža ārstēšanu, jo pacientēm pirmais etaps jau ir veikts, uzsver Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Krūts slimību centrā. Taču nepietiekamais finansējums būtiski ietekmēs pakalpojuma pieejamību un veidosies garākas rindas arī citiem pacientiem.
"Mēs esam vienojušies, ka to gribētu izdarīt nākamā gada pirmajos trijos mēnešos. Bet ir virkne organizatorisku lietu. Daļu onkoloģisko operāciju, kur varbūt bija kādas aizdomas, kas gaidīja janvāri, varbūt varēsim izoperēt decembrī. Tad janvārī atbrīvotos vieta rekonstrukcijas pacientēm. Bet jārēķinās, ka daļai būs jāgaida ilgāk," skaidro centra vadītājs, profesors Arvīds Irmejs.
Abās slimnīcās norāda, ka nenoliedzami līdz gada beigām tiks veiktas tās krūts vēža operācijas, kas nav atliekamas dzīvībai bīstamu draudu dēļ.
Vairāk naudas operācijām šogad nebūs
Naudas trūkums bijis arī iepriekšējos gados, taču tad bijušas iestādes, kuras kvotas neizpildīja un finansējumu varēja pārdalīt.
Veselības ministrijā norāda, ka 40 pacienti šogad netiks pie ieplānotajām operācijām tāpēc, ka ārstniecības iestādes pirmajos astoņos šī gada mēnešos veikušas vairāk operāciju, nekā finansējums atļāvis. Ministrijā par papildu finansējumu cerības nelolo.
"Par finansējuma palielināšanu, protams, mēs domājam, bet mēs varam domāt un darīt tad, ja mums ir budžetā papildu finansējums. Jūs visi zināt, ka nākošgad finansējums ir tikai aizsardzībai, valsts drošībai – iekšējai un ārējai. Līdz ar to, visticamāk, papildu finansējums šim pakalpojumam nebūs," atzīst VM Veselības aprūpes departamenta direktore Sanita Janka.
Ministrijā piebilst, ka pieprasījums pēc pakalpojuma palielinājies, iespējams, tāpēc ka audzis krūts vēža skrīninga apjoms.
Vēstuli ar aicinājumu pārtraukt onkoloģijas pacientu diskrimināciju pacientu organizāciju apvienība "Onkoalianse" nosūtījusi Saeimai.