Šogad izdeguši meži 636 hektāru platībā – visvairāk pēdējo trīs gadu laikā

No svētdienas, 23. septembra, būs beidzies meža ugunsnedrošais periods visā valsts teritorijā, kas bija spēkā no 1. maijā. Šogad reģistrēti un dzēsti 643 meža ugunsgrēki, izdeguši 636 hektāri (ha) meža zemes, kas ir daudz vairāk nekā trīs iepriekšējos gados, informēja Valsts meža dienestā.

Visvairāk meži deg Rīgas reģionā

No kopējās 636 ha uguns skartās platības jaunaudzes bija 114 ha, bet 368 ha platībā degušas īpaši aizsargājamās dabas teritorijas.

Vislielākais meža ugunsgrēku skaits, līdzīgi kā iepriekšējos gados, reģistrēts Rīgas reģionālās virsmežniecības uzraugāmajā teritorijā. Tur dzēsti 290 meža ugunsgrēki, kas ir gandrīz puse no kopējā meža ugunsgrēku skaita valstī. Tajos izdeguši 495 ha meža zemes. 

"Nemainīgi biežākais meža ugunsgrēku izcelšanās iemesls ir cilvēku neuzmanīga rīcība ar uguni, kas veido vairāk nekā 80% no kopējā meža ugunsgrēku skaita,"

informēja Valsts meža dienesta Meža un vides aizsardzības daļas vadītāja vietnieks meža ugunsapsardzības jautājumos Zigmunds Jaunķiķis.

Tāpat daļa meža ugunsgrēku izceļas ļaunprātīgas dedzināšanas rezultātā, šogad tādi gadījumi bijuši 47 reizes, no tiem Dienvidlatgales virsmežniecības teritorijā 39 ugunsgrēki.

Savukārt 17 reizes meža ugunsgrēki izcēlušies zibens spēriena rezultātā.

Tāpat šogad ir pārsniegts pēdējos trīs gados reģistrētais izdegušās meža platības apjoms gada griezumā. 2022. gadā kopumā dzēsts 391 meža ugunsgrēks 221 ha platībā, 2021. gadā 466 meža ugunsgrēkos dzēsta 505 ha liela meža teritorija, bet 2020. gadā 581 meža ugunsgrēkā izdega 528 ha meža zemes.

Uzmanīgiem jābūt visu gadu

Ugunsnedrošā laikposma sākumu un beigas ik gadu nosaka Valsts meža dienests, ņemot vērā laikapstākļus. Iestājoties lietainākam un vēsākam laikam, samazinās arī ugunsgrēka izcelšanās un izplatīšanās iespēja mežā.

Ugunsnedrošajā laikposmā spēkā ir vairāki ierobežojumi, piemēram, ar mehāniskajiem transportlīdzekļiem nedrīkst braukt pa mežu un purvu ārpus ceļiem, kurināt ugunskurus ārpus tam paredzētām vietām. 

Tomēr iedzīvotājiem der atcerēties, ka joprojām ir spēkā Ugunsdrošības noteikumi, kas aizliedz mežā dedzināt atkritumus, ciršanas atlikumus vai kurināt ugunskuru tuvāk par diviem metriem no augošiem kokiem vai vietās, kur kūdras slānis ir biezāks par 0,15 metriem.

Tāpat aizliegts ugunskuru atstāt bez uzraudzības, aiziet, kad tas nav pilnībā nodzēsts, kā arī veikt jebkuru citu darbību, kas var izraisīt ugunsgrēku, brīdināja Jaunķiķis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti