Panorāma

Bartaševiča akcijā sanākušie likstās vaino valsts varu

Panorāma

Darbu uz laiku sāk deviņi jauni Saeimas deputāti

Mieriņas izteikumi – "priekšvēlēšanu retorika"?

Koalīcija: Saeimas spīkeres Mieriņas izteikumi par Lembergu – tikai priekšvēlēšanu retorika

Saeimas priekšsēdētājas Daigas Mieriņas (Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS)) izteikumi par Aivaru Lembergu kā labu saimnieku un aicinājums viņam atcelt ASV uzliktās sankcijas, bijis vien priekšvēlēšanu retorika. Tā uzskata gan pati Saeimas spīkere, gan arī koalīcijas partneri. 

Īsi pēc Mieriņas ievēlēšanas priekšsēdētājas amatā sociālajos medijos strauji izplatījās video izgriezums no Rus.LSM.lv raidījuma "TČK" pirms iepriekšējām Saeimas vēlēšanām. Tajā parlamenta spīkere sacīja, ka visas ASV uzliktās sankcijas Lembergam ir viegli noņemamas un Lembergs būtu labs saimnieks visā valstī.

Mieriņa skaidroja, ka toreiz tā bijusi priekšvēlēšanu retorika.

"Nav noslēpums, ka mēs veidojām vēlēšanu kampaņu. Un ir skaidrs, ka mēs pozicionējāmies ar "Saimnieki savā zemē". Līdz ar to tās pašvaldības, kas ir mūsu, mēs arī, protams, tās uzsvērām. Tajā mirklī viņš bija mūsu [premjera] amata kandidāts. Tas arī ir iemesls, kāpēc tāda retorika toreiz tika lietota. Savukārt par sankcijām tieši tāpat. Mēs, veidojot jauno koalīciju valdībā, vienojāmies, ka mēs norobežojamies no sankcionētām personām," sacīja Mieriņa,

uzsverot, ka uz viņas jaunajiem pienākumiem Saeimas spīkeres amatā nebūs Lemberga ietekmes. Līdzīgas domās ir arī abu pārējo koalīcijas partiju pārstāvji.

"Jaunās vienotības" Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Edmunds Jurēvics pauda: "Mani šādi izteikumi, vēsturiski jebkādi politiķi, kas to būtu teikuši, – es tiem nepiekrītu. Kas ir būtiski – Mieriņas kundze pēc vēlēšanām šādu retoriku nav lietojusi un kā Saeimas priekšsēdētāja skaidri norādījusi, ka viņa šādas lietas neatbalsta."

Savukārt "Progresīvo" Saeimas frakcijas vadītājs Andris Šuvajevs sacīja: "Par jebkāda veida aizdomām par neleģitīmu ietekmi ir iespējas rīkoties [premjerei] Evikai Siliņai. Tas ir punkts, uz ko mēs vienmēr pastāvēsim. Es kopumā teiktu, ka mēs esam apmierināti ar rezultātu, kas vakar bija Saeimas priekšsēdētāja vēlēšanās."

Situāciju citādi redz politoloģe Lelde Metla-Rozentāle.

"Ja mēs to nosaucam tikai par priekšvēlēšanu retoriku, tad man rodas pretjautājums. Vai tas nozīmē, ka ZZS pirms vēlēšanām meloja saviem vēlētājiem, sakot kaut ko tādu, ko viņi nemaz nedomā? Es gan drīzāk domāju, ka tas ir tāds mēģinājums šobrīd iziet no situācijas. Mēs redzam šo vienošanos, ka faktiski ZZS ir acīmredzot apsolījusi, ka viņi publiski nekur Lembergu nepieminēs. Vienlaikus viņi nevienā brīdī nav pateikuši, ka viņi norobežojas no Lemberga, atsakās no Lemberga vai kā citādāk reāli rīkojas. Faktiskā rīcība ir nerunāt par Lembergu," sacīja Metla-Rozentāle.

KONTEKSTS:

Saeima 20. septembrī no amata atsauca Edvardu Smiltēnu, kura pārstāvētais "Apvienotais saraksts" pēc jaunās valdības izveides ir palicis opozīcijā. 

Pēc tam notika jauna Saeimas spīkera vēlēšanas, kurām ZZS izvirzīja deputātu Gunāri Kūtri, bet opozīcijā esošais "Apvienotais saraksts" – bijušo vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Māri Sprindžuku, kuram atjaunots Saeimas deputāta mandāts. 

Taču koalīcijas partneriem – "Jaunajai Vienotībai" un "Progresīvajiem" – balsojot pret Kūtri, Saeimas spīkeru neizdevās ievēlēt – neviens kandidāts neguva vairākuma atbalstu, tādēļ rīkoja jaunas vēlēšanas, kurās par Saeimas priekšsēdētāju ievēlēja koalīcijas kopīgi virzīto Daigu Mieriņu (ZZS).

Kūtrim šis teju jau nodrošinātais amats izslīdēja no rokām Saeimas spīkera vēlēšanu priekšvakarā, sabiedriskajos medijos izsakoties par konsultēšanos ar apsūdzētiem un tiesātiem personāžiem. Viņa izteikumi izraisīja lielu ažiotāžu publiskajā telpā, arī koalīcijas partneri izvērtēja viņa piemērotību augstajam amatam. ZZS gan neatkāpās no nodoma Kūtri virzīt šim amatam. 

Arī pēc Mieriņas apstiprināšanas amatā medijos izplatījās viņas teiktais pirms 14. Saeimas vēlēšanām, kur viņa Rus.LSM.lv ēterā dedzīgi aizstāvēja ASV sankcijām pakļautā Aivara Lemberga kandidatūru premjerministra amatam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti