Skolotājas Ilze un Danute Latvijas ekoskolu vasaras foruma radošajās darbnīcās pieredzējušu meistaru vadībā pirmo reizi mūžā mēģināja labot sadzīves elektroierīces.
Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas skolotāja Danute Podvinska: "Es tagad mācos, mēģinu lodēt. Es tagad ņemu nost veco aplikumu, un man viss ir salipis, un es nesaprotu, ko man darīt!"
Mērsraga vidusskolas skolotāja Ilze Mosa: "To, ka lietas var remontēt, es saprotu, to es zinu, bet jaunatklājums, man liekas, ir tā drosme saņemties un tiešām paskatīties, ko tur var mainīt un ko var darīt lietas labā."
Abas atzina, ka viegli nav, taču šīs iemaņas vēlāk noderēs, lai savās skolās un arī mājās, piemēram, salodētu audioaustiņu vadu vai salabotu kafijas automātu. Citas darbnīcas dalībnieces mācījās gatavot veģetāras uzkodas tā, lai tiktu izmantoti pilnīgi visi viņu rīcībā esošie pārtikas produkti.
Irlavas pamatskolas skolotāja Inita Švāne: "Nav nekas tāds iepriekš darīts. Mēs te tā cenšamies, lai būtu bezatkritumu gatavošana, lai nekas nepaliktu pāri."
Rīgas Imantas vidusskolas skolotāja Marta Krūmkalne: "Tradicionālie grieķu salāti. Vienīgi pildītie gurķīši varbūt ir kaut kas tāds, ko neesmu gatavojusi."
Vēl citā darbnīcā tiek apgūtas iemaņas no papjēmašē masas darināt lampu abažūrus.
Latvijas ekoskolu vasaras forumi notiek jau 18 gadus, un to mērķis ir īsi pirms jaunā mācību gada sniegt gan pedagogiem, gan skolēniem jaunas zināšanas un prasmes.
Šīvasaras foruma tēma ir aprites ekonomika, skaidroja Vides izglītības fonda ekoskolu programmas vadītājs Daniels Trukšāns:
"Pamatā mēs runājam par lietām, kur nav vajadzīga liela infrastruktūra, finansējums, bet ir vajadzīga vēlme vienkārši rīkoties, mainīt savus paradumus, attieksmi."
Liepājas Valsts tehnikums par šī gada vasaras foruma norises vietu izvēlēts, jo šī mācību iestāde jau vairākus gadus īsteno dažādas aktivitātes, lai ar laiku iegūtu ekoskolas statusu.
"Mēs šuvām gan dūrainīšus, gan suņu gultas un vedām uz patversmi, gan skolēni šuj somas no džinsiem, vai kokapstrādē paši jaunieši mums veido gružkastu sistēmas," pastāstīja Liepājas Valsts tehnikuma ekopadomes vadītāja Kate Jēkabsone.
Valstī kopumā ir 200 ekoskolu, no kurām puse jau atzītas par tādām arī starptautiski.