Ugunsgrēks noposta Smiltenes mācītājmuižu

Ugunsgrēks nopostījis 18. gadsimtā celto Smiltenes mācītājmuižas ēku. Ugunsnelaime izcēlusies vakar pēcpusdienā, cilvēki tajā nav cietuši, bet vērtīgajai vēsturiskajai ēkai izdedzis jumts un otrais stāvs.

Ugunsgrēks noposta Smiltenes mācītājmuižu
00:00 / 02:52
Lejuplādēt

"Redz, tagad es tik redzu, ka vidus ir izdedzis! Sākās tas jumts no tā gala, no Smiltenes puses degt." Blakus ugunsgrēkā cietušajai mācītājmuižai, kaimiņmāju dārzā sastaptā Elza Briede stāsta, ka liesmas ļoti ātri pārņēmušas ēkas jumtu. "Tās liesmas nāca tik šausmīgi augstu! Skumji, nu, nelaime nenāk brēkdama."

Ierodoties glābējiem notikuma vietā, ugunsdzēsēji konstatējuši, ka deg divstāvu mājas jumts un otrais stāvs ar atklātu liesmu 450 kvadrātmetru platībā.

Dzēst ugunsgrēku ieradās ugunsdzēsēju ekipāžas no Smiltenes, Valmieras, Jaunpiebalgas un Valkas.

"Mēs varam noteikt tikai iespējamo ugunsgrēka iemeslu, bet, pēc mūsu saņemtās informācijas, ir, ka bija piededzis ēdiens notikuma vietā, uz plīts piededzis ēdiens un tālāk jau, iespējams, ir notikusi gāzes aizdegšanās, tad arī strauja uguns izplatība tālāk," stāsta Smiltenes posteņa komandiera pienākumu izpildītājs Aleksandrs Jefimovs.

Mācītājmuiža ir Smiltenes evaņģēliski luteriskās draudzes īpašums un tā it kā bija neapdzīvota. Kaimiņiene Elza Briede gan stāsta, ka gluži pamesta tā nebija. "Tur tak jau dzīvo puisis, Renārs jau braukāja vakar, viņš kā pārvaldnieks vai [kas] ir."

Pie ugunsgrēkā cietušās mācītājmuižas ēkas Latvijas Radio sastapa kādu gados jaunu cilvēku. Izrādās, tas tad arī ir kaimiņu mājās pieminētais pārvaldnieks Renārs. Uzvārdu gan puisis nevēlas minēt.

"Šeit neapdzīvota ēka, es pieskatu šeit, lai neizdemolē, neizvanda, apkopju apkārtni," saka Renārs.

Vakar pēcpusdienā šeit bijis, lai baznīcai zāģētu un skaldītu malku. "Es biju iekurinājis to plīti, lai sasildītos pēc tam, kad beigtu to malku skaldīt, skatos, sāk dūmi kūpēt, uzeju augšā, atveru durvis, tur liesmas priekšā, izsaucu ugunsdzēsējus. Grūti teikt, kas tur, vai krāsns, vai vecie elektrības vadi," spriež jaunietis.

Renārs arī neslēpj, ka ēkai jau iepriekš vajadzēja nopietnu remontu, bet draudzei tam nebija līdzekļu.

Bet šī 18. gadsimta beigās celtā mācītājmuižas ēka, kā stāsta Smiltenes novadpētniecības muzeja vadītāja Ieva Miķe, novadam ir būtiska vēstures liecība.

"Smiltenes mācītājmuiža ir saistīta ar dažādām mācītāju dzimtām, Hasenšteini, Dīci, Langes, gan pēdējie – Kundziņi, kas ir bijuši šai muižā. Mācītājs Kārlis Kundziņš pats ir bijis ļoti ilgi gan sabiedriskās dzīves organizētājs Smiltenē, gan mācītājs, viņa dēli ir bijuši gan arhitekti, gan viens no viņiem ir bijis Brīvdabas muzeja dibinātājs. Protams, tā [mācītājmuiža] ir liela vērtība Smiltenes novada vēstures kontekstā," norāda Miķe.

Precīzus ugunsgrēka iemeslus skaidros Valsts policija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti