Paplašinās Daugavpils Psihoneiroloģiskā slimnīca

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Valdība ir atbalstījusi Veselības ministrijas ieceri pārņemt no Daugavpils pašvaldības bijušās un jau daudzus gadus neeksistējošās Onkoloģiskās slimnīcas ēku. Šī ēka nonāks Daugavpils Psihoneiroloģiskās slimnīcas (DPNS) pārvaldīšanā. 2021. gadā tika pabeigta Aknīstes psihoneiroloģiskās slimnīcas un DPNS apvienošana, kā rezultātā iestādei Daugavpilī arī bija nepieciešamas papildu telpas. Aug arī psihiatrijas pacientu skaits, bet ārstu – trūkst.

Paplašinās Daugavpils psihoneiroloģiskā slimnīca
00:00 / 04:12
Lejuplādēt

Īpašums Daugavpilī, Siguldas ielā 24, ir trīsstāvu ēka vairāk nekā 3600 kvadrātmetru platībā un zemes gabals – nepilni 6000 kvadrātmetri.  Savulaik šajā ēkā bija izvietota Daugavpils Onkoloģiskā slimnīca. Tagad tā ir psihoneiroloģiskās slimnīcas pārziņā.

"Palielināsim savu teritoriju, te mums viss ir uz vietas, tāpēc mēs arī skatījāmies uz šo bijušo onkoloģijas ēku. Daugavpils Psihoneiroloģiskā slimnīca attīstās, un tagad arī Aknīstes struktūra nāk klāt,"

 skaidroja slimnīcas vadītāja Sarmīte Ķikuste

Pievienot Aknīstes slimnīcu Daugavpilij bija Veselības ministrijas iniciatīva.

"Šobrīd Aknīstē atrodas 350 pacienti, un apmēram trešdaļa ir tāda profila psihiatriskie pacienti, kuriem būtu nepieciešama ilgstošāka un biežāka ārstu uzraudzība, kā arī 24 stundu ārstu uzraudzība. Mēs ar Daugavpils resursiem varēsim palīdzēt uzlabot garīgās veselības aprūpes kvalitāti un palīdzību. Nevienam nav noslēpums, ka Latgales un arī Zemgales reģionā ir psihiatru trūkums," atzina Ķikuste.

Optimizāciju sekmējis ārstu trūkums, arī psihiatrijas pacientu skaits reģionā aug, skaidroja slimnīcas vadītāja:

"Ambulatoro apmeklējumu skaits Daugavpils Psihoneiroloģiskās slimnīcas ambulatorajā nodaļā ar katru pieaug apmēram par 1000 apmeklējumiem gadā. Tas nozīmē, ka tiešām ļoti strauji pieaug."

Pērn pacientu skaits bija ap 4000. Slimnīcā uzturas 220 pacienti. No kurienes tie tiek vesti uz Daugavpils psihoneiroloģisko slimnīcu, netiek šķirots.

"Pie mums ārstējas ne tikai no Latgales, pie mums ātrā palīdzība ved pacientus arī no Aizkraukles, no Alūksnes, Balviem. Diezgan liela Latvijas daļa šobrīd ir aptverta. Un šajā reģionā mēs esam vienīgā tāda iestāde,

kas sniedz psihiskās veselības aprūpes pakalpojumus," norādīja Ķikuste.

Darba lauka palielināšanās un vēlme celt veselības aprūpes kvalitāti Veselības ministrijai arī lika domāt par telpu paplašināšanu Daugavpils slimnīcas vajadzībām un ievirzīja ministrijas un Daugavpils domes sarunas par ēkas Siguldas ielā 24, kas vairāk nekā 10 gadus netika ekspluatēta, nodošanu ministrijas rīcībā. 2020. gada rudenī Daugavpils dome to nodeva bezatlīdzības lietošanā.

"Tas ir labs valsts un pašvaldības sadarbības piemērs, jo pašvaldības bez maksas atdeva šo īpašumu; sākumā pašvaldība ieguldīja savus līdzekļus, lai šo īpašumu nopirktu, un tad atdeva valstij to bez maksas. Jo

saprotam, ka būs teritorija labiekārtota, būs ēka izbūvēta un apsaimniekota, tiks radītas jaunas darbavietas. Tas ir ļoti labs piemērs,"

 stāstīja Daugavpils domes Īpašuma pārvaldīšanas departamenta vadītāja Ivonna Funte.

Līdz ar īpašuma pārņemšanu arī sākās pirmie ēkas sakārtošanas darbi Daugavpils Psihoneiroloģiskās slimnīcas vajadzībām. Šai ēkai būs svarīga loma slimnīcas attīstībā un modernizācijā.

"Mēs esam ēku nosiltinājuši, jumtu sakārtojuši, nomainījuši logus un durvis, tagad mums atliek tikai iekšējie darbi. Vajag uztaisīt tā, lai ir 2–3- vietīgas palātas ar sanitāro mezglu.

Mēs gribam uztaisīt jaunu, mūsdienīgu uzņemšanas nodaļu, ņemot vērā pieredzi, ko mums deva kovida infekcija, mēs saprotam, ka uzņemšanas nodaļai ir jābūt ar divām plūsmām – tīrajai un infekciozajai.

Ir ārkārtīgi svarīgi paredzēt arī lielāku observācijas gultu skaitu, nekā tas ir pašreiz, jo šobrīd mums vienkārši trūka tam telpu. Mēs aprīkosim arī akūtās psihiatriskā profila nodaļas un pārvedīsim akūtākās nodaļās uz jauno ēku," atzina Ķikuste.

Jaunā ēka pēc tās iekštelpu pielāgošanas psihiatrijas pacientu vajadzībām varētu izmaksāt vairākus miljonus eiro un funkcionāli sākt darboties tuvāko gadu laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti