Latvijas iedzīvotājiem, kuriem ir apnikusi tagadējā kārtība un valdība un viņi vēlas dzīvot citu dzīvi, vietējie aktīvisti piedāvā izveidot jaunu valsti, kas ar savu likumdošanu un ilgtspējīgiem lēmumiem būšot atšķirīga. Interneta vietnē "jaunlatvija.lv" ir apkopoti šķietamie labumi, kas rada priekšstatu, ka autori piedāvā doties uz paradīzi. Tā saucamajā "Jaunlatvijā" būšot bezatkritumu dzīvesveids, atvērta sabiedrība, ekoloģiska pārtika, kvalitatīva medicīna un augstākā līmeņa izglītības sistēma. Šo visu vēlas īstenot aptuveni 15 tūkstošus kilometru attālumā no Latvijas jeb Klusā okeāna salā, kas pieder eksotiskajai Fidži Republikai.
Nepilnu miljonu iedzīvotāju lielā valsts, kas atrodas pāris tūkstošu kilometru attālumā no Austrālijas un Jaunzēlandes, sastāv no vairāk nekā 330 salām. Tagadējie "jaunlatvieši" valsti vēlas izveidot uz četrus kvadrātkilometrus lielās Vatu Varas salas, kas platības ziņā ir aptuveni tikpat liela kā Auces pilsēta.
Sala piederot kādam privātīpašniekam, un kā liecina informācija "Vladi Private Islands" vietnē, tad to var nopirkt par 55 miljoniem ASV dolāru. Klimats tur ir tropisks, piemēram, šajās dienās tur ir ap 30 grādiem. Fidži ir viena no bagātākajām valstīm Okeānijā. Tiesa gan, tās budžets, salīdzinājumā ar Latvijas, ir vismaz trīs reizes mazāks jeb ir 3,5 miljardi eiro.
"Ideja radās pirms kādiem 3–4 gadiem, kad es sapratu, ka vēlētos kaut ko mainīt savā dzīvē.
Pie tāda slēdziena ir nonākuši ļoti daudzi latvieši, kuri ir emigrējuši, bet diemžēl viņi emigrēja uz citām valstīm, kur mēs nesaglabājam Latvijas un latviešu kopienu. Es vēlētos to mainīt," stāstīja projekta "Jaunlatvija" dibinātājs Ernests Rieksts. Viņam esot 18 gadu pieredze nekustamo īpašumu un investīciju jomā. Tomēr viņu arī apsūdz Merķeļa ielas negadījumā, kurā pirms nepilniem diviem gadiem nelegāla hosteļa ugunsgrēkā gāja bojā deviņi cilvēki.
Tagad Rieksts piedāvā ieguldīt vismaz 1380 eiro, pretim it kā saņemot 15 kvadrātmetrus zemes iepriekš pieminētajā Vatu Varas salā. Savukārt pavisam neliela māja kopā ar uzstādīšanu maksājot no 3300 eiro. Rieksts atklāja, ka naudu ieguldījuši jau simtiem cilvēku, kuri ar laiku palīdzēšot no Fidži iegūt neatkarību vai autonomiju.
"Jo principā šī sala viņiem neko nenozīmē. Viņa [sala], protams, ir ļoti ikoniska, ļoti skaista un tamlīdzīgi, bet tīri finansiāli viņa viņiem [Fidži Republikai] nekādus ieņēmumus nenes, un diemžēl Fidži ir jārisina savas problēmas, kas viņiem gadu gaitā ir krājušās," stāstīja Rieksts.
Atbildot uz jautājumu, ko saka Fidži Republika, Rieksts sacīja: "Kamēr mēs vēl neesam darījuma pašā finiša taisnē, vēl tiek meklēti papildu rezerves varianti, ja nu gadījumā kāds cits iegādājas šo salu.
Līdz ar to mēs esam runājuši ar advokātiem, kas varētu šo jautājumu risināt, bet tā oficiāli mēs pagaidām to vēl nedarām."
Latvijas Radio mēģināja sazināties ar Fidži varas iestādēm un valsts oficiālajiem pārstāvjiem, lai uzzinātu, kā viņi vērtē šo šķietami utopisko un aizdomīgo projektu, taču sižeta tapšanas laikā tas neizdevās.
Savukārt, ja runājam par "Jaunlatvijas" vietnē norādītajiem rekvizītiem, tad uzņēmums, kuram interesenti var pārskaitīt naudu, ir reģistrēts Londonā. Kā Latvijas Radio norādīja anonīms, bet uzticams avots, aizdomas rada adrese. Tā vietā, lai būtu norādīta ēkas daļa, stāvs vai birojs minēta ir visa māja, kurā ir vairāki stāvi.
Rieksts norādīja: "Ja kādam ir skepse, konkrēts jautājums – uzdodiet. Es esmu sapratis tikai vienu, ka skepsi pagaidām rada tas, ka mājaslapā nav kaut kas uzprasīts, bet fundamentāli tur jau viss ir."
Pagājušajā nedēļā Rieksts sociālajā platformā "Facebook" atbildēja uz cilvēku jautājumiem, tiešraidei līdzi sekojot simtiem cilvēku. Kopumā "Jaunlatvijas" lapai "Facebook" seko jau vairāk nekā 18 tūkstoši cilvēku, no kuriem daudzi pret šo projektu izturas ar skepsi un izsmej.
Savukārt mikroblogošanas vietnē "Twitter" klejo izgriezums no "Facebook", kurā redzams, ka "Jaunlatvijas" lapai kopš 2017. gada šis ir jau trešais nosaukums. Agrāk to dēvēja par "Riga Float", bet pirmsākumos kā "JojoMojo".
Rieksts "Facebook" stāstīja: "Atcerieties – šeit jūsu ieguldījumus neviens neprasa. Ja jūs negribat investēt, jūs varat noslēgt līgumu un maksāt tikai tad, kad tev šis gabals – tu zini, kur viņš atradīsies – pārdevēja kontā. Šeit jums ne centa neviens neprasa. Protams, tas ir dārgāk. Es, protams, iesaku kaut ko investēt, ja gribat. Ja negribat – neinvestējiet, bet pastāv variants, ka jūs bez investēšanas varat tikt pie gabala. Un jums ir jāpērk tikai tad, kad ir pārdevēja konts un kad mēs esam nonākuši līdz tam līmenim, līdz kuram pāris mēneši jāgaida."
Ko par iniciatīvu saka eksperti? "Tas ļoti precīzi norāda, ka persona mēģina piesaistīt ieguldījumus, un ieguldījumu piesaiste no privātpersonām ir licencēta darbība," stāstīja finanšu eksperts un uzņēmuma "INVL Asset Management" vadītājs Andrejs Martinovs. Viņš nav dzirdējis par to, ka Latvijas Banka "Jaunlatvijai" būtu devusi atļauju tā rīkoties.
"Nav iespējams pārliecināties par to, ka tas notiek regulējuma ietvaros. Pilnīgi iespējams, ka tas nav līdz galam tīrs piedāvājums," sacīja Martinovs.
Uz šo projektu ar aizdomām raugās arī Patērētāju tiesību aizsardzības centrā. Tur norādīja, ka tā, iespējams, ir krāpšana. Centra pārstāve Sanita Gertmane norādīja: "Šīs salas patiesais īpašnieks ir tā pati Fidži Republika, un tā jurisdikcija ir viņu. Kādā veidā vispār varētu būt kaut kāda iespēja salā iegūt īpašuma tiesības? Tas viss tiešām ir ļoti apšaubāmi. Mēs tikai gribam brīdināt patērētājus un aicināt neuzticēties un neticēt šai informācijai."
Kā darījuma apstiprinājumu idejas autori sola atsūtīt sertifikātu, taču uz cilvēku lūgumiem to tiešraidē paradīt Rieksts aizbildinājies, ka to viņš nevar izdarīt. Latvijas Bankas finanšu eksperte Aija Brikše šajā rīcībā saskata krāpnieku klasisko apvārdošanu.
"Jums noteikti vēl ir jāsaņem kompetentas trešās puses padoms, ka šim sertifikātam vispār ir kaut kāds juridisks spēks. Ka ir kaut kas, kas jūs ar šādu sertifikātu uz rokas aizsargā. Tātad, ja mēs nopērkam apavus un mums tie saplīst, tad mēs ar čeku vēršamies veikalā. Jautājums – kur ar šādu sertifikātu var vērsties un kāds viņam vispār ir juridiskais spēks? Tas ir jautājums, kas noteikti kritiski ir jāizvērtē.
Līdzīgi es varu izsniegt sertifikātu, ka es jums pārdodu zemes gabalu uz Mēness," stāstīja Brikše.
"Jaunlatvijas" projektam uzmanību pievērsusi arī Valsts policija, kas to plašāk nekomentē.
Savukārt Rieksts Latvijas Radio atbildēja, ka viņš ne no kā nebaidās, jo viņa sirdsapziņa ir tīra.
KONTEKSTS:
Pēc ugunsgrēka policija aizturēja kopumā sešus cilvēkus, taču vēlāk aizdomās turētā statusā palika divas personas, tostarp uzņēmējs Ernests Rieksts, jo pret pārējām personām kriminālprocess izbeigts.