Augulis sacīja, ka "mēs noteikti neiesim Igaunijas virzienā" un nepiedāvāsim cilvēkiem vienkārši izņemt savus 2. pensiju līmeņa uzkrājumus.
Igaunijā 2021. gadā ļāva pensiju 2. līmeņa dalībniekiem izņemt uzkrājumus vēl pirms pensijas vecuma sasniegšanas un rīkoties ar tiem pēc saviem ieskatiem, šo iespēju jau pirmajos mēnešos izmantoja vairāk nekā 130 000 cilvēku no 2. pensiju līmeņa 730 000 dalībniekiem.
Tagad Igaunijā strādājoši var brīvprātīgi pievienoties otrajam pensiju līmenim, iemaksājot daļu no algas, vai arī šo naudu saņemt pašiem un rīkoties pēc saviem ieskatiem.
Augulis atzina, ka Labklājības ministrija ar Latvijas Banku un finanšu sektoru jau uzsākušas sarunas par iespēju arī Latvijā padarīt pensiju 2. līmeni par brīvprātīgu.
Pašlaik tas ir obligāts un 2. līmeņa uzkrājumā aiziet 6% no algas "uz papīra", bet no nākamā gada uz 4 gadiem tie būs 5%.
Tāpat ministrs stāstīja, ka, pārejot uz brīvprātīgo 2. pensiju līmeni, varētu cilvēkiem 5 gadus pirms pensionēšanas ļaut izvēlēties – atstāt uzkrājumu finanšu pārvaldnieka rokās vai pārlikt uz 1. līmeni – valsts sociālo budžetu.
Augulis atzina, ka saistībā ar pensiju sistēmas iespējamiem uzlabojumiem izskan daudz dažādu ideju – arī pārlikt 2. līmeņa uzkrājumus uz 3. līmeni (cilvēku brīvprātīgi izvēlēto uzkrāšanas shēmu finanšu tirgos).
Taču tas viss nav tik vienkārši, "iejaukties pulksteņa mehānismā ar cirvi droši vien nevar, tas viss ir jāizvērtē", norādīja Augulis.
Viņš sprieda, ka ministrija ar piedāvājumu pensiju sistēmas izmaiņām varētu nākt klajā nākamgad.
KONTEKSTS:
Valdības iecere uz četriem gadiem samazināt iemaksas pensiju 2. līmenī par vienu procentpunktu un šo naudu novirzīt 1. līmenim – sociālajā budžetā – raisīja diskusijas par pensiju sistēmas spēju nodrošināt iztiku vecumdienās nākotnes pensionāriem.
Sabiedrības uzticība pašreizējai pensiju sistēmai ir zema, taču tikai neliela daļa cilvēku krāj paši savām vecumdienām. Sociālajā budžetā ir pārpalikums, bet ne pietiekami liels, lai izturētu kādu krīzi vai demogrāfijas problēmu izaicinājumus. Labklājības ministrija piedāvāja sākt diskusiju par jaunu pieeju – bāzes pensiju maksāšanu.