LU norādīja, ka uzņēmums ir dāsns LU fonda mecenāts jau kopš 2011. gada, sniedzot nenovērtējamu atbalstu studentu stipendijām, kā arī finansējot nozīmīgus pētniecības projektus un pētnieku darbu, tai skaitā iekārtu iegādi.
Pētniekiem universitātē jau ir idejas, kurām būs nepieciešams finansējums, tāpēc viņi ir pateicīgi, ka uzņēmums Latvijas zinātnei palīdz plaukt.
"Galvenais uzdevums šāda veida ziedojumiem ir atbalstīt tos projektus, kurus mēs citādi varbūt nevaram atbalstīt, jo tie ir ļoti jauni projekti izaicinošās, jaunās nozarēs," sacīja LU rektors Gundars Bērziņš.
Viens piemērs ir doktoranta Eduarda Baķa ilgtspējīgās ķīmijas pētniecības virziens. Viņš pēta šķīdinātājus, kas pretēji pašlaik zināmajiem nav ne gaistoši, ne uzliesmojoši, līdz ar to ar tiem strādāt ir drošāk.
"Kopējās projekta izmaksas bija 69 000 eiro. Tātad tas ietver ne tikai iekārtu iegādi un konstruēšanu, bet arī tīklošanos un rezultātu izplatīšanu. Ar prieku varam paziņot, ka bijām konferencē Ziemeļīrijā, kur mūsu studenti laimēja labākā postera balvu," pastāstīja Baķis.
Bet finansējumu nesaņem visi, kas palūdz. Projektus, kuriem pieprasa finansējumu, izvērtē žūrija.
Arī Ķīmiskās fizikas institūtā "MikroTik" atbalsts ir noderējis iekārtu iegādei, kas maksā vairākus desmitus tūkstošus eiro.
"Vajadzību ir daudz, jau domājam tēmas jaunajiem projektiem. Konkrēti nenosaukšu šīs iekārtas, bet viena no tām varētu būt argonēts skapis, kurā var veikt nanoierīču sagatavošanu," pavēstīja LU Ķīmiskās fizikas institūta vadošā pētniece Gunta Kunakova.
To izmantotu kvantu pētījumos, lai elektroierīces nākotnē padarītu energoefektīvākas un tās darbotos ātrāk.
""MikroTik" ir viens no labākajiem piemēriem, kā mecenātisms strādā zinātnes attīstības vārdā. Šis nu jau ir kļuvis par vienu no Latvijas lielākajiem mecenātiem mūsdienu laiku vēsturē," akcentēja LU rektors.
Šogad līdzekļus izmantos arī "Skolotāju balvas" fondam, lai atrastu labākos skolotājus valstī.
"MikroTik", ko LU dēvē par "platīna mecenātu", līdz šim ir atbalstījis stipendijas septiņiem topošajiem fizikas skolotājiem, 34 doktoranti ir saņēmuši atbalstu trīs gadu garumā augstvērtīgu promocijas darbu izstrādei eksakto, dzīvības un medicīnas zinātņu jomā, 29 izcilības stipendijas saņēmuši topošie bioinformātikas speciālisti, kas specializējas bioinformātikas un molekulārās bioloģijas virzienā, informēja LU. Atbalsts tiek nodrošināts arī pētniekiem – līdz šim atbalstīti 127 pētniecības projekti.
Kopš 2011. gada LU fonds no "MikroTik" ir ziedojumos ir saņēmis vairāk nekā 6,5 miljonus eiro.
SIA "MikroTik" ražo un izstrādā datortīklu pārvaldes rīkus, tai skaitā programmatūru un maršrutētājus. Uzņēmuma ražotās iekārtas tiek izplatītas visā pasaulē, un tās izmanto interneta pakalpojumu sniedzēji, uzņēmumi un individuāli lietotāji.