Pēc LSM.lv raksta par to, ka divi Saeimas deputāti nav pierādījuši savas valodas prasmes, NA sāka parakstu vākšanu. NA sabiedrisko attiecību speciāliste Laima Melkina LSM.lv pastāstīja, ka partija uzrunājusi "Jauno Vienotību" (JV), Zaļo un Zemnieku savienību (ZZS) un "Apvienoto sarakstu" (AP).
"No JV un ZZS frakciju vadītājiem saņēmām atteikumu. No AS atsevišķi deputāti parakstīja, vairāk parakstu neizdevās savākt. Parakstīja arī frakcijām nepiederošie deputāti (Andrejs) Ceļapīters un (Aleksandrs) Kiršteins.
Šobrīd turpinām vākt parakstus un ceram, ka trūkstošos parakstus tomēr izdosies savākt," norāda Melkina.
Parakstījušies 11 no 12 NA Saeimas deputātiem. Parakstījusies nav tikai Ināra Mūrniece, kura sarunā ar LSM.lv uzsvēra, ka ir Saeimas piešķirtā atvaļinājumā un "parakstīšu, tiklīdz atgriezīšos." No AP 14 Saeimas frakcijas deputātiem parakstījušies trīs – Edvards Smiltēns, Juris Viļums un Edgars Putra.
Kā pirms nedēļas LSM.lv teica AP Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Edgars Tavars: "Es pats tādu lietu nerosinātu, bet, ja kolēģi rosina... Tā ir cilvēku brīva griba parakstīties. Ja pietrūkst parakstu un tas no mums atkarīgs, mēs varam palīdzēt, protams, nav diskusiju." Tavars uzskata, ka šis jautājums būtu jārisina nevis deputātiem, bet gan Saeimas priekšsēdētājai, vispirms aprunājoties ar "Stabilitātei!" Saeimas frakcijas priekšsēdētāju.
LSM.lv jau vēstīja, ka Valsts valodas centrs atkārtoti piemērojis administratīvos sodus diviem Saeimas deputātiem. Viktoram Pučkam – divreiz par neierašanos uz valsts valodas lietojuma pārbaudi Valsts valodas centrā (VVC), pēdējo lēmumu viņš pārsūdzējis. Par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, proti, neierašanos, arī viens sods piemērots Jefimijam Klementjevam, savukārt otrs sods bija par to, ka valsts valodas lietojuma pārbaudē nelietoja valsts valodu atbilstoši noteiktajam apjomam.
Tiesa, VVC var tikai piemērot administratīvos sodus, kaut vairākkārt, taču ir vēl otrs mehānisms, kas līdz šim nav izmantots, proti, Saeimas Kārtības rullī noteiktais.
Saeimas Kārtības rullī rakstīts: ja Saeimas deputātiem ir šaubas par kāda kolēģa latviešu valodas prasmēm, ne mazāk kā 20 deputāti var iesniegt lēmuma projektu par deputāta nosūtīšanu uz valsts valodas prasmes pārbaudi, ko nodrošina Valsts izglītības satura centrs (VISC). Ja atklājas, ka deputāta valsts valodas prasmes neatbilst vai ja deputāts neierodas uz VISC pārbaudi, Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija 15 dienu laikā iesniedz Saeimai lēmuma projektu par deputāta izslēgšanu no Saeimas sastāva.
KONTEKSTS:
2022. gada rudenī, drīz pēc 14. Saeimas darba sākšanas, VVC saņēma iesniegumus, kuros bija paustas bažas par četru Saeimas deputātu no "Stabilitātei!" valsts valodas zināšanām. Pēc VVC aicinājuma neviens no viņiem neapmeklēja valsts valodas lietojuma pārbaudi, un centrs viņiem piemēroja administratīvo naudas sodu. Divi no viņiem, Jefimijs Klementjevs un Viktors Pučka, sodu nomaksāja, savukārt kolēģi, Nataļja Marčenko-Jodko un Dmitrijs Kovaļenko, lēmumu pārsūdzēja tiesā. Tās lēmums nebija viņiem pozitīvs, sodu nācās maksāt.
Pēc atkārtotas sūdzības VVC par visiem četriem deputātiem šā gada sākumā Marčenko-Jodko un Kovaļenko pārbaudi nokārtoja. Klementjevs to nenokārtoja, savukārt Pučka neieradās. Sekoja administratīvie sodi, Pučka VVC lēmumu pārsūdzējis. Tiesa, 2015. gada beigās, pārbaudot toreizējā Daugavpils domes deputāta Pučkas valsts valodas lietojuma atbilstību normatīvajos aktos noteiktajām prasībām, VVC konstatēja, ka viņa valsts valodas zināšanas neatbilst Ministru kabineta noteiktajam prasmes līmenim.