Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Austrālijā svin pingvīna dzimšanas dienu

Jaunieši Valsts aizsardzības dienestā noslēdz pamatapmācības

Jaunieši Valsts aizsardzības dienestā noslēdz pamatapmācības

Šovasar 251 jaunietis uzsāka mācības Valsts aizsardzības dienestā, tikko noslēdzies divu mēnešu ilgais pamatapmācību kurss. Nākamo deviņu mēnešu laikā jauniešu dienesta gaita jau līdzināsies profesionālā dienesta karavīru ikdienai. Kādi bijuši pirmie divi mēneši?  Kas bijis grūtākais, un kas visvairāk paticis? 

Skanot dziesmām un drošā solī soļojot pa Ādažu militāro bāzi, nupat 97 jaunieši, kuri bija brīvprātīgi pieteikušies Valsts aizsardzības dienestā, noslēguši divu mēnešu pamatapmācību kursu. 

2. mehanizētā kājnieku bataljona komandieris Eduards Šinkūns sacīja: "Pamatkurss jau visu pasaka, tur tiek apgūti pamati. Medicīna, ieroču šaušanas mācība, reglamenti, kā apieties ar savu ekipējumu. Tās ir pašu pamatu lietas."

Par godu pamatpmācību noslēgumam notika neliela ceremonija. Katram jaunietim tika izsniegta apliecība.

Valsts aizsardzības dienesta karavīrs Pēteris Sudrabiņš stāstīja, kāpēc pirms diviem mēnešiem pieteicies dienestā: "Uzlabot sevi. Man tēvs labi iemācīja, viņš uzskata, ka jebkuram ir nepieciešamas karavīra iemaņas. Labākais ir tās nekad dzīvē neizmantot, taču arī civilajā dzīvē šīs iemaņas var noderēt. Ja pienāk laiks, labāk būt ar šīm iemaņām nekā bez." 

Savukārt aizsardzības dienesta karavīrs Kristers Miķis pauda: "Man lielākais motivators bija patriotisms, vēlme aizstāvēt sev tuvus cilvēkus un tik traģiskā un visiem bailīgā situācija."

Divu mēnešu pamatapmācības pagājušas ļoti ātri. Slodze bijusi liela, taču ir milzīgs gandarījums par paveikto. 

Valsts aizsardzības dienesta karavīrs Daniels Noviks sacīja: "Kurss bija ļoti interesants. Visgrūtākais brīdis bija mežs, kur tiešām visiem bija jābūt solidarizētiem. Mēs katrs bijām kā indivīds, un mēs tikām pārbaudīti, šķēršļi bija jāpārvar. Tur nebija tā, ka es nevaru. Protams, bija brīži, kad daži padevās, bet mēs centāmies viņus uzmundrināt, mēs bļāvām uz viņiem, instruktori arī palīdzēja. Es iemācījos ļoti daudz ko."

Starp lietām, kas jauniešiem divu mēnešu laikā patikušas visvairāk, jaunie karavīri minēja atmosfēru un infrastruktūru Ādažu poligonā. 

"Vairāk jau šī Ādažu poligona atmosfēra, labā infrastruktūra, ēdināšana, bezgalīgās izaugsmes iespējas," pauda Miķis.

Tikmēr Noviks norādīja: "Visvairāk patika mirkļi, kad mēs visi bijām uz salūšanas robežas, visi bijām ļoti noguruši, daudziem bija asaras. Bet inspektori izmantojot savu humoru, lai uzmundrinātu mūs, palīdzēja tiekties tālāk. Bija mirkļi, piemēram, mūsu vadam, kad mēs gājām uz poligonu, tad mēs arī pie grūtajiem mirkļiem dziedājām, it īpaši dziesmu "Bunkurs 13", kas ir ļoti mūsu sirdīs palikusi."

Uz jautājumu, vai bija vērts pieteikties aizsardzības dienestam, jauniešu atbilde ir apstiprinoša. Valsts aizsardzības dienesta karavīrs Sudrabiņš bija lakonisks: "Tieši tā. Domāju, ka katram vajadzētu izmēģināt."

Savukārt Miķis sacīja: "Vislabākais, ko mēs ieguvām no šī visa, ir draugi un cilvēki, ar ko mēs to visu kopā pārvarējām, ar kuriem mēs tālāk varam kontaktēties, iet vēl tālāk dienestā un tā tālāk."

Dažas brīvdienas, un puišiem apmācības turpinās. Priekšā deviņi mēneši mehanizētās kājinieku brigādes sastāvā, kur viņi tiks apmācīti dažādās militārajās specialitātēs. Šajā laikā jauniešu dienesta gaita jau līdzināsies profesionālā dienesta karavīru ikdienai. 

KONTEKSTS:

Lai sagatavotu Latvijas pilsoņus valsts aizsardzības uzdevumu izpildei, valstī tiek veidots obligātais aizsardzības dienests. Pirmais iesaukums bija brīvprātīgs – tam Latvijas pilsoņi vecumā no 18 līdz 27 gadiem varēja pieteikties līdz šā gada 15. maijam. Pirmajam valsts aizsardzības dienesta iesaukumam brīvprātīgi pieteicās 488 Latvijas pilsoņi, un dienestu 1. jūlijā sāka 254 jaunieši.

No 2024. gada 1. janvāra dienests noteikts kā obligāts. Obligātajiem iesaukumiem prioritāri būs pakļauti vīrieši vecumā no 18 līdz 19 gadiem. Augstākās izglītības iegūšana nebūs iemesls, lai pilsoni neiesauktu dienestā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti