Pikets par Ogres mēra Helmaņa atstādināšanu pie VARAM ēkas pulcē vairāk nekā 100 cilvēku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ceturtdien pie Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijas (VARAM) galvenās ēkas notika akcija, kuras dalībnieki prasīja atstādināt no amata Ogres novada domes priekšsēdētāju Egilu Helmani (Nacionālā apvienība) saistībā ar situāciju, kas izveidojusies starp novada vadību un Ogres muzeju, informēja biedrība "Sabiedrība par atklātību – Delna".

ĪSUMĀ:

  • Piketā sapulcējās vairāk cilvēku nekā sākotnēji plānots.
  • Piketētāji prasīja Helmaņa atstādināšanu un pauda atbalstu Ogres muzeja darbiniekiem.
  • Ministrija pašvaldības skaidrojumu sagaida līdz aprīļa beigām.
  • Uzrunātie piketētāji: stāsts nav tikai par Ogri, bet gan par demokrātiju.
  • Saeima nodod komisijām opozīcijas pieprasījumu Sprindžukam par rīcību Helmaņa gadījumā.

Pikets par Ogres mēra Helmaņa atstādināšanu pie VARAM ēkas pulcē vairāk nekā 100 cilvēku
00:00 / 03:23
Lejuplādēt

Sapulcējās vairāk cilveku nekā sākotnēji plānots

Piketā "Demokrātija ir daudz trauslāka nekā porcelāns" pulcējas pilsoniskās sabiedrības organizācijas un bija aicināti "visi, kam rūp Latvijas demokrātija".

Cilvēku skaits bija krietni lielāks nekā pasākuma organizatori sākotnēji plānoja. Latvijas Radio novēroja, ka pie VARAM ēkas bija pulcējušies aptuveni 100 cilvēki. Tikmēr "Delna" informēja, ka akcijā piedalījās vairāk nekā 300 dalībnieki.

Vairumam cilvēku bija līdzi dažādi plakāti ar tādiem uzrakstiem kā "Muzeja mobingam nē!", "VARAM vai neVARAM?", "Helmanismam, orbānismam, putinismam – nē!", "Latvija vai Ungārija?", "Pašvaldības funkciju autonomija nav visatļautība!", un daudzi citi. Tāpat dalībnieki sauca vairākus saukļus, piemēram, "Atlaist Helmani!", "Helmanis nav Lāčplēsis!", "Avena nauda ir Helmaņa alga!", "Nost ar mobingu!", "Orbānismam nē!", "VARAM darīt!" un citus.

Piketētāji prasīja Helmaņa atstādināšanu

Cilvēkus uzrunāja gan piketa organizatori, gan citi pārstāvji. Viens no runātājiem bija arī atbildīgais ministrs Māris Sprindžuks ("Apvienotais saraksts").

Piketētāji aicināja ministru Sprindžuku izvērtēt pēc būtības priekšsēdētāja Helmaņa darba tiesiskumu un atbilstību labas pārvaldības principiem. "Delna" pēc piketa norādīja, ka tagad "gaidīs VARAM darbus".

Māris Sprindžuks par piketu
00:00 / 00:31
Lejuplādēt

Sprindžuks norādīja: "Šodien šeit redzam, ka te ir stāsts par demokrātiju un par varu, līdzsvara noturēšanu mūsu valstī, un arī apziņas veidošanu, ka politiķis kalpo tautai katru dienu, ka mums ir jājūt elpa pakausī un jāatskaitās katru dienu. Es domāju, tā ir tāda mācībstunda Latvijas demokrātijai.

Lai ko man uzrakstītu Ogres novada dome un lai ko man arī juristi palīdzētu vērtēt, mums ir jāsaprot, ka mums kā demokrātijai ir jāattīstās un ka demokrātija nav reizi četros gados, bet tā ir katru dienu."

Latvijas Muzeju biedrības valdes locekle Elīna Vikmane Latvijas Radio intervijā sacīja, ka uz notiekošo tās organizācija raugās no profesionālā viedokļa un uzsvēra, ka pret darbiniekiem jāizturas tiesiski.

"Delna" nosūtījusi arī vēstuli VARAM, kā arī zināšanai premjeram Krišjānim Kariņam ("Jaunā Vienotība") un Ārlietu ministrijai, kurā lūdz ministrijai vērtēt situāciju Ogres novada pašvaldībā un lemt par Helmaņa atstādināšanu no amata.  

Ministrija pašvaldības skaidrojumu sagaida līdz aprīļa beigām

Ministrs trešdien ir parakstījis darba uzdevumu, kurā 

pieprasa Ogres novada pašvaldībai līdz 30. aprīlim sniegt paskaidrojumu par Ogres novada muzeja direktores Evijas Smiltnieces un muzeja galvenā vēsturnieka Arno Smiltnieka atstādināšanu no amata. 

Kad saņems atbildi no Ogres novada pašvaldības, tad ministrs izvērtēs situāciju un iepazīstinās ar to arī premjeru un valdību.

Sprindžuks skaidroja: "Mēs esam tiesiska valsts, mēs, Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrija, nevaram iet tādā veidā, kā tas tika darīts iepriekš ar Rīgas teritorijas plānojumu, ka VARAM ministram ir vara un ka es velku ārā pātagu. Lai, ko mēs darītu, mums ir jārīkojas arī tiesiski."

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Piketētāji: stāsts nav tikai par Ogri

Vaicājot, kāpēc viņiem ir bijis svarīgi ceturtdien piedalīties akcijā, liela daļa uzrunāto piketētāju norādīja, ka notiekošais nav stāsts tikai par Ogri.

Latvijas Radio uzrunātie sacīja:

"Es esmu ieradies, lai vienkārši atbalstītu Ogres muzeja direktori, kura ir apklusināta. Mani vienkārši satrauc tas, ko Ogres novada mērs atļaujas demokrātiskā Latvijas valstī, pašvaldībā."

"Es esmu šodien šeit ieradusies, lai aizstāvētu pamatvērtības un mākslas brīvības tiesības."

"Es esmu ieradies ar Ungārijas karogu, mazliet provokatīvi, šeit, jo man tas notiekošais Ogrē nedaudz atgādina Ungāriju, kad notiek izrēķināšanās ar tiem, kas nepiekrīt varai, visa šī draudzēšanās ar Krieviju, ar Krievijas oligarhiem – manuprāt, tas nav demokrātijas cienīgi."

Saeimā – pieprasījums Sprindžukam

Tikmēr Saeima ceturtdien nodeva komisijai opozīcijas frakcijas "Progresīvie" pieprasījumu vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Mārim Sprindžukam ("Apvienotais saraksts") par rīcību Helmaņa gadījumā.

Pieprasījumā opozīcijas deputāti aicina ministru skaidrot, ko ministrija darījusi, lai izvērtētu Helmaņa rīcības tiesiskumu un atbilstību labai pārvaldībai, ka arī lai novērstu iespējamus likumpārkāpumus.

Opozīcija sagaida no ministra izlēmīgu rīcību, "lai sauktu pie atbildības un atstādinātu no amata" Helmani.

"Progresīvo" frakcijas vadītājs Kaspars Briškens Saeimai uzsvēra, ka pašvaldības vadītājam jārāda piemērs sabiedrībai, "neapciemojot krievu oligarhus viņu muižās, un jāspēj atzīt savas kļūdas bez nekrietnas izrēķināšanas ar kultūras darbiniekiem"

Viņš arī aicināja "Jauno Vienotību" un "Apvienoto sarakstu" netirgoties ar saviem principiem, jo katrs šāds gadījums mazina demokrātiju un iedrošina "pašvaldības mazos cariņus izrēķināties ar darbiniekiem".

KONTEKSTS:

Novada domes un Ogres muzeja konfliktu, kas rezultējās izstāžu programmas atcelšanā, izraisīja nesenais atteikums uzņemt domes priekšsēdētāja Egila Helmaņa iecerēto sankcijām pakļautā Krievijas oligarha Pjotra Avena kolekcijas porcelāna izstādi.

Pēc šī soļa, kā norādīja muzeja darbinieki, sākušās pašvaldības sankcijas pret muzeju – no muzeja telpām uz citām vietām pārcelti iepriekš plānotie pasākumi, muzejam aizliegts pašam komunicēt ar sabiedrību, un līdz 21. februārim nebija saskaņots šī gada izstāžu plāns muzejā, kaut arī muzejs pašvaldībai to iesniedzis jau pagājušā gada augustā.

Tāpat pašvaldība bija liegusi rīkot sapulci Ogres muzeja atbalstam, tomēr pēc atkārtota pieteikuma saņemšanas mītiņa dienā kļuva zināms, ka sapulces rīkošana tomēr atļauta. Mītiņā pulcējās aptuveni 200 cilvēku. Tiesībsargs norādīja uz bažām par to, kā Ogres pašvaldība ierobežo iedzīvotāju pulcēšanās brīvību.

Ogres novada pašvaldība 6. aprīlī publiski paziņoja, ka vērsusies KNAB, jo muzejā veiktā pārbaudē konstatējusi iespējamu likuma "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā" pārkāpumu. Savukārt aprīļa vidū, kad Ogres novada domes sēdē bija plānots lemt par muzeja direktores Evijas Smiltnieces atstādināšanu uz laiku, viņa pašvaldībai uzteikusi darbu.

Pašvaldību darbu pārraugošā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) vērtēs Ogres domes rīcību konfliktā ar muzeju, lai arī iepriekš paudusi, ka neredz iemeslu iejaukties strīdā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti