Ar Kristapu LTV sazinājās platformā "Zoom", jo ģimene aizvien atrodas Turcijā, kur aizbrauca atpūsties un kur negaidīti ātri – grūtniecības 26. nedēļā – piedzima Kristapa un viņa sievas meita. Pirms izlidošanas sieva apmeklējusi uzraugošo ārstu, kas atzinis, ka viss kārtībā.
"Atbraucām uz šejieni, pirmajā dienā sievai sākās spēcīga asiņošana," pastāstīja bērna tēvs.
Ārsti pieņēmuši lēmumu, ka jāveic ārkārtas dzemdības, un meita, kura tika gaidīta piedzimstam vasaras vidū, bija klāt. Svēra vien 910 gramus.
Ārsti norādīja, ka īpaša uzraudzība meitai būs nepieciešama pirmās deviņas dzīves nedēļas. Un tas izmaksā ļoti dārgi.
"Sākotnējā summa, ko man jautāja, bija 1000 eiro dienā par bērna uzturēšanu. Laikam ejot, es to summu nokaulēju līdz 500 eiro dienā. Un šobrīd es esmu bērniņu pārvedis uz citu slimnīcu, kur man prasa 150 eiro dienā," pastāstīja Kristaps.
Ģimene vērsusies pie apdrošināšanas kompānijas, kuras polisi nopirkuši pirms brauciena uz Turciju. Labas gribas vadīts, apdrošinātājs izmaksājis pat vairāk nekā noteikts polises limitā, bet ar to tik un tā nepietiek.
Arī medicīniskā evakuācija uz Latviju, kur bērna aprūpe būtu bez maksas, atteikta.
"Ja evakuācija būtu nepieciešama mātei, tad viņi to darītu. Bet bērnam viņi neko palīdzēt nevar. Es esmu ļoti labi aprēķinājis, cik tas man maksā. Viens ir uzturēt bērnu, otrs ir uzturēties pašiem šeit. Diemžēl būs jāvēršas pie līdzcilvēkiem ar "Ziedot.lv"," sacīja Kristaps.
Ceļojuma apdrošināšanu ģimene iegādājās kompānijā "Balta", kur skaidroja, ka grūtniecība uzskatāma par paaugstināta riska apstākli. Cilvēcīgi saprotot, esot nākuši pretī un reizēm darot pat vairāk, nekā līgumā noteikts.
"Mātes medicīniskie izdevumi lielākoties tiek iekļauti apdrošināšanas segumos ar noteiktiem limitiem, savukārt vēl nedzimušu bērnu apdrošināt Latvijā vismaz šobrīd nav iespējams. [..] Proti, medicīnas izdevumi par grūtniecības komplikācijām mātei tiek segti noteiktā limita ietvaros. Savukārt jaundzimušā medicīniskie izdevumi ir ārpus apdrošināšanas līgumā noteiktā seguma," skaidroja "Baltas" komunikācijas vadītāja Līna Barkovska.
Tēvs vērsies arī pie konsula, Veselības ministrijā un Ārlietu ministrijā.
"Sarunas par medicīnisko evakuāciju bija, bet tās summas ir mērāmas 20 000 eiro. Valsts šādas izmaksas nesedz. Līdz ar to tika meklēti citi risinājumi, kā šai ģimenei palīdzēt," sacīja Ārlietu ministrijas pārstāve Diāna Eglīte.
Tā kā ar operatīvo transportu no Turcijas bērnu šurp neatvest, būtu jālido, ceļā pavadot vairākas stundas. Risku esot ļoti daudz. Cita situācija būtu, ja Turcijā palīdzību nespētu sniegt.
"Tas ir saistīts ar ļoti lieliem riskiem. Paceļoties gaisā, mēs sagaidām, ka mazāk skābekļa piekļūs asinīm. Neskatoties uz visu medicīnisko atbalstu, tās vienkārši ir šī transporta īpašības. Viņam būs vibrācijas. Ar viņu var gadīties kaut kas," skaidroja Bērnu slimnīcas Neonatoloģijas profila vadītāja Dace Sniedze.
Tas nozīmē, ka ģimenei jāmeklē palīdzība medicīnisko izdevumu segšanai. Uzrunātā Veselības ministrija finansiālu palīdzību nesola, jo bērns piedzimis Turcijā.
"No veselības nozares puses nav paredzēts apmaksāt ārstēšanās izdevumus trešajās valstīs. Ja mēs raugāmies uz Eiropas Savienības valstīm, tad tā būtu cita situācija. Ar EVAK karti iedzīvotājam tiek nodrošināta nepieciešamā palīdzība," skaidroja Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.
Ģimenei ieteikts vēl sazināties ar savu pašvaldību, vai tā var kā palīdzēt. Visticamāk, vecākiem nāksies lūgt arī līdzcilvēku palīdzību.