Dienas ziņas

Rīgā sāk uzkopt ielas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Maskēšanās tīkli Ukrainai jāpin precīzāk

Ukrainā karojošie latvieši: Latvijā veidotie maskēšanās tīkli jāpin precīzāk

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Līdzīgi kā ierakumu sveces Ukrainai, kas dažbrīd lietas nepareizi, arī maskēšanas tīkli jāpin precīzāk. Pretējā gadījumā tie kara laukā būs ne tikai nederīgi, bet pat bīstami. Ukrainā karojošie latvieši atzīst, ka tīklu krāsu toņi ir neprecīzi, audumi smagi un mezgli sieti nevietā. Arī Preiļos un citviet konstatētas kļūdas, tādēļ organizēta nodarbība, kur kopā ar ekspertiem apgūts, kā pareizi veidot kvalitatīvus un tieši kara apstākļiem piemērotus maskēšanās tīklus.

Informācija par to, ka daļa tīklu tiek veidoti neprecīzi, Latvijā brīvprātīgie uzzināja nesen no Ukrainā karojošajiem. Telefonsarunā Latgales reģionālajai televīzijai to apstiprināja latviešu karavīrs Ukrainā, kurš vēlējās palikt anonīms. Viņa grupa laiku pa laikam saņem tīklus sliktā kvalitātē. Visbiežāk pieļautā kļūda – krāsu un auduma izvēle, kas neatbilst konkrētajiem laika apstākļiem. Sazināties ar karavīru televīzija gan mēģināja vairākkārt.

"Diemžēl tikko bija gaisa trauksme un tāpēc nebija sakaru, notiek pārtraukumi mums. Tās pirmās reizes, kad braucām, mēs jau arī nezinājām, ko vajag, ko nevajag.

Pareizi ir izmantot sintētisko audumu un toņus – baltos vairs nevajag. Jāliek ir zaļie toņi – tumšie, un brūno var maisīt kopā. Sintētika tik ļoti nesamirkst,

jo parastās drēbes samirkst un tas vairs nav paceļams reāli fiziski. Tas ir slapjš un nelietojams," skaidroja karavīrs.

Lai turpmāk nepieļautu šādas kļūdas, praktiskas meistarklases tīklu pīšanā būtu jārīko visā Latvijā – uzskata pinēja Vaira Lejniece. Viņa fotogrāfa un pētnieka Igora Pliča mājās Preiļos vadīja savu pirmo nodarbību par tīklu pareizu izveidi, jo gan pašas, gan šīs puses vietējo kopienu pieredze ir dažāda – tīkli patiesi reizēm sapīti pavirši un neprecīzi.

"Es redzu, ka daudzi ir ar brāķi un tīkli nepildīs savu funkciju, jo iepītas ir un iesietas nepareizas krāsas drāniņas, kas nevis maskē, bet tieši piesaista uzmanību," stāstīja fotogrāfs un pētnieks, "Pliča sāta" saimnieks Igors Pličs.

"Tad mēs nodarbojamies ar ravēšanu, bet tas prasa ļoti daudz laika un gribas, lai ātrāk tīkls nonāk pie Ukrainas aizstāvjiem, tāpēc būtu labi, ja uzreiz to darbu darītu kvalitatīvi.

Nedrīkst būt pogas, rāvējslēdzēji, smagās vīles. Nedrīkst būt spīdumi,"

pauda maskēšanās tīklu pinēja no Aizkraukles Vaira Lejniece.

"Iemācīties jēgpilni to darbu darīt, protams, ja tagad salīdzina, cik šeit skrupulozi tam pieiet, noteikti, ka ir, ko pamācīties. Piemēram, tās vīlītes mēs varbūt ne visur izgriezām vai kaut kādus zīmējumus, kas uz krekliem ir," norādīja Inta no Upmalas.

Vislabākais maskēšanās tīklu krāsu paletes priekšā teicējs ir daba, uz to norādīja arī karavīri Ukrainā un pieredzējušākie tīklu veidotāji.

"Ir svarīgi, lai tīkls nav par biezu, jo tīkls nav gobelēns, nav sega, nav pārklājs. Tas ir maskēšanās tīkls, caur kuru ir jāredz.

Tas, kas ir apakšā, kāds aizstāvis, kareivis – viņam ir jāredz tīklam cauri. Tīklam ir jābūt pietiekami vieglam," skaidroja Vaira.

Cik daudz nepareizi pītu tīklu aizceļojis uz Ukrainu, pateikt nevar neviens. Tāpēc tagad tīklu veidotāji uzsver: Ukrainas aizstāvjiem palīdzēt efektīvi var tikai ar kvalitatīvu darba rezultātu. Turklāt kara apstākļos cietušajiem ikviena, pat vismazākā palīdzība, ir no svara.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti