Dienas ziņas

Rīgā sāk uzkopt ielas

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Topošā ārste no Rīgas strādās Kuldīgā

«Kuldīgas dome ļoti aktīvi lika sludinājumus» – topošā ģimenes ārste no Rīgas strādās Kurzemē

Līdzīgi kā daudzviet Latvijas reģionos – arī Kuldīgas novadā ģimenes ārstu trūkst. Pērn te strādāja 18, bet šogad 15, paredzams, ka kļūs vēl mazāk. Jaunie ģimenes ārsti par savu darbavietu pārsvarā izvēlas Rīgu vai Pierīgu. Tomēr rīdziniece Dace Sudraba izvēlējusies iet pretēju ceļu. Šobrīd viņai Kuldīgā ir sākusies prakse, bet novada ģimenes ārstu rindas viņa papildinās pēc pusotra gada. 

Jau otro nedēļu kopā ar ģimenes ārsti Rūtu Eglīti strādā topošā ģimenes ārste Sudraba. Šai praksē ar klātesošiem jaunajiem ārstiem pacienti sastopas ne reizi vien, jo Eglīte pirms pieciem gadiem ieguvusi sertifikātu apmācīt jaunos ārstus. Te viņi praktiski mācās diagnosticēt saslimšanas, kā tās ārstēt, kā izmeklēt, tiek pārrunāti risinājumi. 

Ģimenes ārste Eglīte stāstīja: "Man sanāca tā laime mācīties pie Paula Stradiņa skolniekiem, kuri jau bija cienījamā vecumā, un es pie viņiem mācījos un tik labi apguvu šīs praktiskās iemaņas, ka es domāju,  – ja es tagad esmu arī spējīga palīdzēt jaunajiem, tas jāizmanto."

Vairākas jaunās ģimenes ārstes pēc praktizēšanās palikušas strādāt Kuldīgas novadā. To nolēmusi arī Sudraba. Pirms gada viņa izvēlējusies rezidentūras laikā saņemt pašvaldības stipendiju, slēdzot trīspusēju līgumu, tā apliecinot, ka pēc sertifikāta iegūšanas vismaz trīs gadus nostrādās Eglītes praksē. Sudraba atzina – tie nebūs tikai trīs gadi. Viņa te ir uz palikšanu. Sudraba ir rīdziniece, bet galvaspilsētā nav vēlējusies palikt.

Kopā ar ģimenes ārsti Rūtu Eglīti strādā topošā ģimenes ārste Sudraba.
Kopā ar ģimenes ārsti Rūtu Eglīti strādā topošā ģimenes ārste Sudraba.

Topošā ģimenes ārste Sudraba sacīja: "Pašā saknē es jau zināju, esmu tāds nedaudz dabas bērns, ka es tomēr gribu ārpus Rīgas un Rīga nedaudz smacē, tas troksnis un viss pārējais. Nebija gluži doma tik tālu, bet brālis sāka lēnām pārvākties uz Usmas ezera apkārtni, un viss principā tā salikās, ka tieši tad, kad vajadzēja būt izvēlei, uz kuru pusi, ar kuru domi noslēgt līgumu, tad principā Kuldīgas dome ļoti aktīvi lika sludinājumus. Mums arī universitātē nāca paziņojumi, ka meklē. Un tad viss tā vienkārši sakrita kopā."

Mācību laikā Sudraba ir strādājusi par sanitāri slimnīcā, neatliekamajā medicīniskajā palīdzībā, smēlusies pieredzi arī ģimenes ārstu praksē Vācijā. 

Vai nebija vēlmes par darba vietu izvēlēties Vāciju? Sudraba skaidroja: "Bija jau vilinājums, bet man Latvijas pietrūkst, es nevarēju tur palikt, bet te ir jāpamēģina, jo citādi tu visu mūžu sevi šausti par to, ka tu nepamēģināji. [..] Vācijā nevarēja iet sēņot mežos; ja tu gribi makšķerēt, tur nevarēja – ir jāiziet makšķerēšanas skola, katrai upei ir citādāka licence, tu nedrīksti ar laivu nekur braukt..."

Līdz patstāvīga darba uzsākšanai Sudrabai ir vēl pusotrs gads. Jau šobrīd viņa zina, ko noteikti no dakteres Eglītes vēlētos pārņemt.

"Mierīgumu, un viennozīmīgi svarīga tā uzklausīšana, tas miers. Kad ienāk pacients, tu redzi, ka viņš ir satraukts un ka viņš ir neapmierināts. Un, [ieturot] to mieru no pirmās līdz pēdējai minūtei, var novērot, ka pacients nomierinās. Un to es ļoti gribētu iemācīties," atzīmēja Sudraba.

KONTEKSTS:

Lai gan veselības jomai šā gada budžetā atvēlēti papildu līdzekļi, no kuriem vislielāko daļu paredzēts novirzīt mediķu atalgojuma celšanai un onkoloģijai, taču nozare uzskata, ka papildus būtu nepieciešami vēl aptuveni 220 miljoni eiro. Slimnīcu biedrība un mediķu arodbiedrība prasīja Saeimai rast papildu naudu, brīdinot, ka augustā, septembrī var nākties slēgt plānveida pacientu pieņemšanu.

Finanšu ministrs Arvils Ašeradens ("Jaunā Vienotība") atzina, ka šī gada budžetā veselības aprūpe un labklājība nav pienācīgi finansētas, ja salīdzina ar citām Eiropas valstīm. 

Tikmēr vairāk nekā 120 ģimenes ārstu apsver iespēju pārtraukt līgumattiecības ar valsti, liecina Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas nesen veiktā aptauja. Prasību ģimenes ārstu praksēm šogad ir vairāk, taču naudas – mazāk.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti