Dienas ziņas

Saeimas delegācija apmeklē Rumāniju un Moldovu

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Brīvprātīgie ugunsdzēsēji saņem dāvanā mašīnas

Brīvprātīgie ugunsdzēsēji Dienvidkurzemes novadā dāvanā saņem padomju laika glābšanas auto

Pirmdien Dienvidkurzemes novada brīvprātīgie ugunsdzēsēji saņēma trīs Valsts meža dienesta dāvinātas padomju laika automašīnas. Iepriekš savu laiku nokalpojušie glābšanas auto tika nodoti metāllūžņos, bet konkrētie trīs transportlīdzekļi joprojām esot labā tehniskā stāvoklī. Latvijā darbojas simtiem brīvprātīgo ugunsdzēsēju, bet viņiem trūkst tehnikas, lai vēl ātrāk nokļūtu notikumu vietā. 

Brīvprātīgajam ugunsdzēsējam Kārlim Šukulejam darbs Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD) nav svešs – tur viņš nostrādājis 19 gadus, bet kā brīvprātīgajam viņam jau ir 40 gadu stāžs. Viņš atzina, ka bieži nācies ar asarām acīs noraudzīties, kā tiek iznīcināts norakstītais, bet labā stāvoklī esošais ekipējums.  

Dienvidkurzemes novada brīvprātīgie ugunsdzēsēji saņem dāvinājumā ugunsdzēsēju auto
Dienvidkurzemes novada brīvprātīgie ugunsdzēsēji saņem dāvinājumā ugunsdzēsēju auto

Šukulejs stāstīja: "Varētu kaut ko pašvaldībām atdot. Viņi tak zina, kādas tās situācijas visas ir. Mums jau nevajag jaunu, tādas mantas, ko vēl var lietot – vai tas ir apģērbs vai zābaki, vai kaut kādi instrumenti, viss. Citas iestādes, teiksim, raksta nost. Viņam bija termiņš beidzies. Mēs jau varam izmantot. Mēs jau katru dienu nebraucam."

Valsts meža dienesta dāvinātās mašīnas tiešām nav jaunas – padomju laikā ražotas, bet, tā kā pašiem autoparks jau 12 gadus tiek atjaunots, bija jādomā, kur likt iepriekšējos braucamrīkus. Sadarbība ar Dienvidkurzemes Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrību esot bijusi cieša un veiksmīga, pērn kopā dzēsti septiņi meža ugunsgrēki, tādēļ transportu nolemts dāvināt tieši šim novadam.

Meža dienesta Meža un vides aizsardzības daļas vadītāja vietnieks Zigmunds Jaunķiķis atzīmēja: "Tā vienkārši atdot lūžņos ir žēl. Kopā dzēšot meža ugunsgrēku ar brīvprātīgajiem ugunsdzēsējiem, tika likts pamats šai sarunai. Stāžs viņām ir diezgan liels. Konkrēti šīs mašīnas ir 1979. gadā ražotas, bet, kā jau es iepriekš minēju, tās ir tehniskā kārtībā un spēj savas funkcijas pildīt. Ar viņām var dzēst ēkas, būves un pielietot arī citu meža ugunsgrēku dzēšanai."

Dienvidkurzemes novada brīvprātīgie ugunsdzēsēji saņem dāvinājumā ugunsdzēsēju auto
Dienvidkurzemes novada brīvprātīgie ugunsdzēsēji saņem dāvinājumā ugunsdzēsēju auto

Pagājušajā gadā Dienvidkurzemes brīvprātīgie ugunsdzēsēji uz izsaukumiem devušies 254 reizes. Viņu rīcībā ir 17 autocisternas, un, pateicoties nupat iegūtajām mašīnām, varēšot aptvert plašākas novada teritorijas un pat izveidot jaunas komandas. Līdzīgs glābšanas auto modelis jau iepriekš esot izmantots biedrības darbā. 

Dienvidkurzemes Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības vadītājs Andris Jefimovs norādīja: "Mums šīs automašīnas ir zināmas. Mums ir nepieciešamās rezerves daļas, ja būs vajadzība. Šīs mašīnas mēs plānojam vienmērīgi izvietot pa visu novadu, sevišķi liekot uzsvaru,  kur ir attālāk no šiem Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta posteņiem. Kā es iepriekš minēju, tātad Bunkā paredzēts. Vēl ir izteikuši vēlmi iedzīvotāji arī Papē, kur ir ļoti blīvi apdzīvots vasarā – gan vietējie, gan arī tūrisms. Viena no šim automašīnām būs kā sākotnējais punkts iedzīvotājiem komandas izveidei."

Vēl kādu mēnesi brīvprātīgajiem ugunsdzēsējiem būs jāpaciešas, līdz glābšanas darbos varēs izmantot dāvinātās mašīnas, jo tām, lai iegūtu operatīvā transportlīdzekļa statusu, ir jābūt ar speciālu krāsojumu, kā arī jāpieliek jaunas šļūtenes un stobri. 

Valsts meža dienesta pārstāvji plāno tuvākajā laikā dāvināt piecas šādas ugunsdzēsības autocisternas arī Ukrainas aizstāvjiem.

KONTEKSTS:

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD) arvien pieaug darbinieku trūkums. Pašlaik trūkst aptuveni 12% ugunsdzēsēju glābēju, tādēļ vairāki iecirkņi vairs nestrādā cauru diennakti – vairākas stundas dienā tie ir slēgti.  

Līdz ar VUGD, kas uz ugunsgrēku un citu notikumu izsaukumiem sūta profesionālus ugunsdzēsējus glābējus, Latvijā pastāv arī brīvprātīgo ugunsdzēsēju kustība. Brīvprātīgie ugunsdzēsēji ir gatavi palīdzēt VUGD. Jo īpaši palīdzība ir nepieciešama tādās reizēs, kad brīvprātīgie ugunsdzēsēji var ātrāk nokļūt negadījuma vietā, piemēram, lauku teritorijās.

Brīvprātīgo ugunsdzēsēju nav palicis daudz. Latgalē to ir vismazāk. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti