Panorāma

LTV reportāža: Polijā vairākas pilsētas ir ūdens ielenktas

Panorāma

Panorāma

Vecāku atbildību par bērna nevakcinēšanu noteiks likumā

Abu Meri: Jānosaka slimības, pret kurām vecāki nevar atteikties vakcinēt bērnu

Jānosaka slimības, pret kurām vecāki nevar atteikties vakcinēt bērnu, ceturtdien, 19. septembrī, sasauktajā Imunizācijas valsts padomes sēdē atzina veselības ministrs Hosams Abu Meri ("Jaunā Vienotība"). Šāda pieredze ir vairākās Eiropas Savienības valstīs, un, pēc ministra teiktā, arī Latvijā jāvienojas, kā visefektīvāk to ieviest Latvijā.

Līdz ar to Veselības ministrija (VM) kopā ar juristiem meklēs veidus, kā noteikt vecāku atbildību par bērnu nevakcinēšanu.

Latvijā vakcinācija ir obligāta, tomēr Vakcinācijas noteikumi dod tiesības vecākiem atteikties no tās, par ko ir noformējams rakstisks atteikums, un tas ir norādāms E-veselībā.

Tiesībsargs: Ne visus mehānismus izmanto, jāiesaista bāriņtiesas

VM notikušajā Imunizācijas valsts padomes sēdē veselības ministrs un nozares eksperti izvērtēja vakcinācijas un imunizācijas politikas īstenošanu un diskutēja par priekšlikumiem uzlabojumiem. Šī diskusija notika pēc četrus gadus veca bērna nāves, kurš 16. septembrī nomira no difterijas radītajām komplikācijām, informēja ministrijā. Bērns nebija vakcinēts, un, kā atzina sēdē, tas ir ārkārtas notikums, kad dzīvību zaudējis bērns no vakcīnregulējamas infekcijas slimības.

Sanāksmes laikā tiesībsargs aicināja pārskatīt Vakcinācijas noteikumus, jo veselības joma atšķiras no citām. Ne visi iespējamie mehānismi šodien tiekot izmantoti, piemēram, bāriņtiesas, kur var vērsties ārsti bērna interesēs.

Bāriņtiesas var nodrošināt mehānismu, tajā skaitā, kā vecākus iesaistīt sarunā par vakcinēšanas nozīmīgumu un panākt, ka vecāki nāk uz šīm sarunām. Vakcināciju nevar atdalīt no tiesībām uz veselību, par bērnu jāparūpējas vecākiem vai valstij, uzsvēra eksperti.

"Nevaram pieņemt, ka bērni mirst no vakcīnregulējamām slimībām. Atsakoties no sava bērna vakcinēšanas, vecāki parakstās, ka uzņemas atbildību – kāda tad par to ir vecāku atbildība? Mums priekšā ir šī diskusija, izvērtējot arī juridiskos aspektus. Par vecāku atbildību šādos gadījumos mums ir jākonsultējas ar tiesību ekspertiem. Mēs izmantosim iespēju iesaistīt bāriņtiesas, pastiprināsim atbalstu ģimenes ārstiem – gan veicinot kopējo vakcinācijas aptveri, gan darbā ar vecākiem, kuri atsakās no tās," norādīja Abu Meri.

Nacionālās drošības jautājums

"Kas attiecas uz mirušiem bērniem – tur vecāki jau ir saņēmuši lielāko sodu, kāds vien ir iespējams. Un šajā gadījumā jādomā, kā pasargāt palikušos bērnus, kam arī ir jādzīvo tālāk un jāizaug par pieaugušiem cilvēkiem. Un, ja vecāki to nedara, tad valstij par to ir jāparūpējas,"  sanāksmē sacīja bērnu infektoloģe Dace Zavadska, Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja.

Šajā ziņā jau šobrīd likums ļauj rīkoties – ģimenes ārsts var vērsties bāriņtiesā, lūdzot vecāku vietā pieņemt lēmumu par vakcināciju. Taču realitātē tas netiek īstenots.

"Tas ir nacionālās drošības jautājums, ja godīgi! Ja šis bērns iet skolā, dārziņā... viņš taču nedzīvo izolētā sabiedrībā. Tai pašā laikā mēs negribam viņus izolēt mājās. Tāpēc juristiem jādiskutē," norādīja Abu Meri.

Organizācijas "mammamuntetiem.lv" vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa uzsver, ka viņu aptaujātie bērnu vecāki sagaida konkrētu rīcību no valsts puses: "Absolūtais vairākums sagaida, ka sekos lēmumi no valsts puses, lai sargātu tos bērnus, kurus vecāki nolēmuši nevakcinēt. Un ko tad dara? Daudzas ES valstis noteikušas vakcīnas kā obligātas, lai apmeklētu skolu vai dārziņu."

Taču nozares ministrs uzsver, ka šis ir tiesību ekspertu jautājums, jo bargi sodi var arī nobiedēt vakcīnskeptiķus un viņi nemeklēs palīdzību, ja bērns saslims.

 

Ir valstis, kur nevakcinēti bērni nevar apmeklēt dārziņu un skolu

Ministrs pārrunāšot ar Slimību profilakses un kontroles centru (SPKC) sabiedrības izglītošanas kampaņu īstenošanas iespējas. "Aktualizēsim veselības mācības jautājumu sarunās ar Izglītības un zinātnes ministriju. Uzskatu, ka vēlreiz ir jāpārskata pamatvakcīnas, bet ir jābūt noteiktām slimībām, pret kurām vecāki nevar atteikties vakcinēt bērnu. Šāda pieredze ir vairākās Eiropas Savienības valstīs, arī mums jāvienojas, kā visefektīvāk to ieviest Latvijā," uzsvēra veselības ministrs.

"Vakcinācija ir mūsdienu medicīnas sastāvdaļa, kas palīdz bērnam izaugt veselam un baudīt bērnību, un pieaugušā vecumā rīkoties tālāk jau savu bērnu interesēs. Ja mēs skaidrojam vakcinācijas nozīmi un ieguvumus no tās, paliek mazāk vietas dezinformācijai. Mūsu pienākums ir nepieļaut, ka pieaug nevakcinēto cilvēku skaits," teica SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Eiropas valstu pieredze atšķiras, ir valstis, kur pret noteiktām slimībām nevakcinēti bērni nedrīkst apmeklēt izglītības iestādes. Atsevišķās valstīs vecākiem piemēro naudas sodus vai citus ierobežojumus.

Eksperti sliecās neatbalstīt sodu politiku, piemēram, liegt bērnam apmeklēt bērnudārzu vai skolu, drīzāk iedarbīgāki būtu atbalsta pasākumi tām ģimenēm, kur bērnus ir vakcinējuši.

Sanāksmes laikā speciālisti uzsvēra, ka Latvijā vakcinācija pret difteriju ir nodrošināta un pieejama. Par valsts budžeta līdzekļiem bērniem ir nodrošināta vakcinācija pret 14 infekcijas slimībām, kas ir efektīvākais aizsardzības līdzeklis pret vakcīnregulējamām infekcijas slimībām. Vecāku lēmums bērnus nevakcinēt apdraud bērna dzīvību, tāpat tam ir arī liela ietekme uz veselības aprūpes sistēmu kopumā, jo ārstēšanai un tālākas infekcijas slimības izplatības novēršanai tiek novirzīti lieli resursi, un kopumā tas ir sabiedrības drošības jautājums.

KONTEKSTS:

Vairākās Eiropas valstīs pēdējos gados konstatēta nāvējošā vakcīnregulējamā slimība – difterija. Pateicoties labai vakcinācijas aptverei, Latvija līdz 2024. gada septembra sākumam bija no difterijas brīva zona. Tā kā Latvijā ir nevakcinēti bērni un pieaugušie, sācies lokāls difterijas uzliesmojums – Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā nonākuši četri bērni ar šo slimību. Viens no bērniem nomira 16. septembrī.

Laika periodā no 2007. līdz 2023. gadam Latvijā reģistrēti 122 difterijas gadījumi, desmit saslimušie miruši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti