Rīta Panorāma

Ēģipte nosūta pārveidotu bāzes kuģi palīgā Lībijai

Rīta Panorāma

Intervija ar Saeimas deputātu Igoru Rajevu

Kas raksturīgs jaunajam Covid-19 paveidam?

RSU profesors Briģis: Par Covid-19 izplatības pieaugumu labāk liecina stacionēto pacientu skaits

Ar Covid-19 inficēto skaita datiem šobrīd pārāk nevar uzticēties, jo testēšana ir ierobežota, tomēr par saslimstības pieaugumu labāk liecina ar infekciju stacionēto skaits, norādīja Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs, profesors Ģirts Briģis.

Daudziem kovids ir blakus diagnoze

Briģis norādīja, ka arī šoruden novērojams Covid-19 saslimstības pieaugums, bet par satraucošu to vēl nevar nosaukt. Līdz šim ar Covid-19 nedēļas laikā slimnīcā nogādāja vidēji 16 cilvēkus, bet aizvadītajā nedēļā pacientu skaits pieauga līdz 39, norādīja Briģis. "Tas nozīmē, ka neliels pacēlums neapšaubāmi ir," sacīja profesors.

Aģentūra LETA noskaidroja, ka universitātes slimnīcās nav novērojams liels ar Covid-19 inficētu pacientu skaits. Piemēram, Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā (PSKUS) šobrīd ārstējas astoņi ar Covid-19 inficēti pacienti, lielākajai daļai pacientu kovids ir blakusdiagnoze un slimnīcā viņi stacionēti ar citu primāro diagnozi.

Savukārt Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā ārstējas 18 ar Covid-19 inficēti pacienti (18. septembra dati), no tiem 11 pacientiem Covid-19 ir pamatdiagnoze, bet septiņiem – blakusdiagnoze. Vēl viens Covid-19 pacients ārstējas intensīvās terapijas nodaļā.

Savukārt Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Infektoloģijas profilā šobrīd neārstējas neviens pacients ar apstiprinātu Covid-19 infekciju, bet situācija mainās, informēja slimnīcas virsārste, infektoloģe Gunta Laizāne. Pēdējos mēnešos ar šo infekciju ārstējušies daži pacienti – zīdaiņi pirmajā dzīves pusgadā, kopumā vairāk par diviem pacientiem nodaļā vienlaikus nav bijuši.

"Ar Covid-19 šobrīd bērni slimo līdzīgi kā ar jebkuru citu sezonālo vīrusu, sarežģījumu parasti nav.

Pieaugums saslimstības līknē parādījās augustā, bet tas nav augstāks kā citiem sezonālajiem vīrusiem. Neatliekamās medicīniskās palīdzības un observācijas nodaļā septembrī dienā vēršas vidēji divi līdz deviņi pacienti, kuriem konstatē Covid-19 infekciju," viņa skaidroja.

Jaunais paveids smagāku slimības norisi neizraisot

Komentējot Latvijā vismaz sešās pašvaldībās caur notekūdeņiem konstatēto Covid-19 variantu "Eris", Briģis pastāstīja, ka tas ir jau zināmā omikrona paveida apakšvariants.

Briģis norādīja, ka "Eris" šķietami smagāku slimības gaitu neizraisa,

tomēr problēma ar to ir tāda, ka tā antigēnās īpašības ir nedaudz citādas, tāpēc iepriekš iegūtā imunitāte varētu būt mazāk efektīva.

Vīruss mainās, un zinātnieki ar vakcīnām to mēģina visu laiku notvert, sacīja Briģis, vienlaikus paužot, ka šī brīža vakcīna "noteiktā pakāpē ir efektīva pret visiem omikrona variantiem".

To, vai "Eris" varētu būt lipīgāks par citiem variantiem, šobrīd ir grūti pateikt, jo rudenī pieaug cilvēku mijiedarbība un slimošana kā tāda, norādīja profesors. 

Vienlaikus Briģis atklāja, ka Eiropas Komisija ir apstiprinājusi vakcīnu, kas ir mērķēta tieši "Eris" apakšvarianta apkarošanai. "Droši vien tās būs pieejamas arī Latvijā," sacīja Briģis.

Masveida testēšana nav nepieciešama

Taujāts, vai rudenī Latvijā vajadzētu ieviest piesardzības pasākumus, Briģis pauda, ka šobrīd masveida testēšanai nav pamata,

turklāt tas cieši saistīts ar naudas jautājumiem, jo testēšana dārgi maksā. Ja nav liela drauda sabiedrības veselībai, masveida testēšana nav nepieciešama, pauda profesors. 

Tā vietā Briģis ieteica cilvēkiem aizdomās par saslimšanu individuāli veikt aptiekās nopērkamos Covid-19 eksprestestus un cilvēkiem ar novājinātu imunitāti vai hroniskām slimībām pārdomāt došanos uz masu pasākumiem un lietot sejas maskas, ja tas nepieciešams. 

KONTEKSTS:

Kaut gan vasarā Covid-19 nekur nebija pazudis, pašlaik vērojams saslimstības pieaugums. Tā kā līdz ar skolas gada sākumu klasēs kopā sanāk skolēni un arī pieaugušie vairāk uzturas telpās, vīrusam ir lielākas iespējas vērsties plašumā.  Arī sociālajos tīklos vīrusa izplatību sāk apspriest aktīvāk. Kādam šķiet, ka nonācis Covid-19 viļņa vidū, nupat paziņu vidū pirmais hospitalizētais, citam jau vairākiem kolēģiem testi pozitīvi.

Tikmēr pasaulē izplatās jauns Covid-19 paveids. Pasaules Veselības organizācija (PVO) to klasificējusi kā EG.5 jeb "Eris" un pašlaik uzskata, ka tas ir līdzīgs esošajiem vīrusa paveidiem. Visvairāk saslimšanas gadījumu līdz šim konstatēti Ķīnā un ASV. Vakcīnas, kas cilvēkus spēs labāk aizsargāt arī pret "Eris", visticamāk, pieejamas būs šoruden.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti