Panorāma

Pētījums: Latvijā pērn pelnošāko uzņēmumu galvgalī – valsts kapitālsabiedrības

Panorāma

Panorāma

Jaunos omikrona paveidus uzrāda arī paštesti

Paštesti uzrādīs arī saslimšanu ar kovida «Eris» apakštipu; mediķi sagaida saslimstības kāpumu

Lai gan notekūdeņos jau atklāts arī omikrona paveids "Eris", laboratoriski konkrētiem pacientiem tas vēl nav pierādīts, tas notiks tuvāko divu  trīs nedēļu laikā, uzskata mediķi. Viņi skaidro, ka saslimšanu ar kovidu mājas paštesti uzrādīs, arī ja tas būs jaunais vīrusa variants "Eris". Ārsti arī norāda, ka noteikti gaidāmi vēl vairāki apakštipi un saslimšanas līkne noteikti ies tikai uz augšu.

ĪSUMĀ:

  • Saslimušajiem ar jauno apakštipu "Eris" vairāk raksturīgas iesnas, balss aizsmakums.
  • Šo saslimšanu uzrādīs arī mājas paštesti; oficiāli nevienam šis apakštips nav apstiprināts.
  • Tas jau atklāts notekūdeņos, mediķi prognozē tā apstiprināšanu saslimušajiem 3 nedēļu laikā.
  • Mediķi atgādina bieži mazgāt rokas, neapmeklēt sasirgušos, atkal ievērot distanci un slimojot palikt mājās.

Lai gan arī simptomi mēdz atšķirties, būtiskāk ir kovidu atklāt un ārstēt tā simptomus, ja nepieciešams.  Kovida apakštipi un to uzvedība ir dažāda, bet ir skaidri zināms, ka patlaban Latvijā dominē omikrona paveids, bet tā apakštipi atšķiras.

Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas infektoloģijas galvenā speciāliste Ludmila Vīksna stāstīja, ka, piemēram, saslimušajiem ar "Eris" vairāk raksturīgas iesnas, balss aizsmakums.

"Tas kovids ir kā tie kvesti. Aiz katra stūra kāds pārsteigums," atzina Vīksna.

Viņa norādīja, ka saslimstības uzplaukumu varētu skaidrot ar skolēnu un studentu atgriešanos mācību iestādēs. "Bērni slimo, jo atkal satikušies šaurajās klases telpās. Strādājošie slimo, jo atgriezušies no atvaļinājuma. Arī rudenīgais laiks ar drēgnu rītu un karstu dienas vidu var sašķobīt veselību," sacīja Vīksna.  

Kovida pacientu skaits pieaug arī slimnīcās, pārsvarā gan to atrod kā blakus saslimšanu, bet ir arī pacienti, kuri ir smagā stāvoklī.  

Notekūdeņu analīzēs atklātais omikrona vīrusa "Eris" paveids nevienam konkrētam pacientam pagaidām nav apstiprināts.

"Mēs to redzēsim tuvākajās trīs nedēļās," prognozēja Austrumu slimnīcas Laboratorijas dienesta Sekvencēšanas daļas vadītājs Ģirts Šķenders.

"Kad kāds no cilvēkiem, kas slimo ar "Eris", nonāks ārstniecības iestādē, mēs tiksim pie šiem paraugiem. Tie pie mums pamatā nāk no universitātes slimnīcām," skaidroja Šķenders.

Paštesti, ko cilvēki veic mājās, uzrāda tikai pašu saslimšanu ar kovidu. Tie reaģē arī tad, ja saslimušais inficējies ar kādu no jaunajiem apakštipiem.

"Antigēnu testiem pilnīgi noteikti vajadzētu uzrādīt arī šos jaunos variantus, jo antigēnu testi ir pārbaudīti un spēj noteikt omikrona variantus un apakšvariantus," skaidroja Šķenders.

Arī šoruden grūtniecēm, hronisku slimību pacientiem un senioriem ārsti ieteiks potēties gan pret gripu, gan kovidu.

"Vakcīnas vienmēr drusku atpaliek no jaunajiem variantiem, bet princips ir antivielas pret visu omikronu," norādīja Vīksna.

Vēl mediķi novērojuši, ka daudziem aizmirsušies pandēmijas laika ieradumi, un, vīrusu sezonai sākoties, ārsti aicina bieži mazgāt rokas, neapmeklēt sasirgušos, atkal ievērot distanci un slimiem palikt mājās.

KONTEKSTS:

Kaut gan vasarā Covid-19 nekur nebija pazudis, pašlaik vērojams saslimstības pieaugums.  Pasaulē izplatās jauns Covid-19 paveids. Pasaules Veselības organizācija (PVO) to klasificējusi kā EG.5 jeb "Eris" un pašlaik uzskata, ka tas ir līdzīgs esošajiem vīrusa paveidiem. Visvairāk saslimšanas gadījumu līdz šim konstatēti Ķīnā un ASV. Vakcīnas, kas cilvēkus spēs labāk aizsargāt arī pret "Eris", visticamāk, pieejamas būs šoruden. Latvijā vismaz sešās pašvaldībās notekūdeņos jau konstatēts Covid-19 variants "Eris".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti