Līdz šim dažādā skaitliskajā sastāvā Dānijas Karalisko bruņoto spēku karavīri Ādažu militārajā bāzē jau ir dienējuši Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes sastāvā.
Taču tagad aptuveni 800 dāņu karavīru pievienojušies NATO daudznacionālajai brigādei Latvijā, ko vada sabiedrotie no Kanādas.
"Viena no pirmajām lietām, ko dāņi darīs – integrēsies brigādes štābā un pārliecināsies, ka visa komunikācija darbojas pietiekami labi. Kā arī viņi pārbaudīs savu ekipējumu un iespējas trenēties," stāstīja NATO daudznacionālās brigādes Latvijā komandieris, pulkvedis Sedriks Aspiro.
Dānija būs otra lielākā pārstāvētā valsts brigādē uzreiz pēc Kanādas.
Viņi Latvijā ieradušies ne tikai ar labi apmācītu karaspēku, bet arī ar kaujas aprīkojumu.
"Bruņoto kājnieku bataljons sastāv no štāba ar visa veida signāliem, snaiperiem, prettanku ieročiem. Mums ir arī tanku eskadra, bruņu kājnieku eskadra un mehanizētais inventārs. Un daudz karavīru," stāstīja Dānijas bataljona komandieris, pulkvežleitnants Tomass Nīholms Jorgensens.
Dānijas karaspēks ir lielisks papildinājums sabiedroto kaujas grupā. Kopā trenējoties, mācoties un pilnveidojot kaujas spējas, arī potenciālajam agresoram tiek raidīts signāls, ka mēs esam gatavi, uzsvēra Nacionālo bruņoto spēku apvienotā štāba pārstāvis, pulkvedis Raivis Melnis.
"Dāņi integrējas visos uzdevumos, nodrošinot šo uzdevumu – atturēšanas pasākumu izpildi. Tādējādi, demonstrējot mūsu spējas, gatavību aizsargāt, ja nepieciešams, un, kopā trenējoties, mums būs iespēja daudz labāk izprast, saprast vienam otru un to, kā rīkoties apdraudējuma gadījumā," norādīja pulkvedis Raivis Melnis.
KONTEKSTS:
Latvijā kopš 2017. gada ir izvietota viena no četrām NATO paplašinātās klātbūtnes daudznacionālajām kaujas grupām, ko vada Kanāda un kas sākotnēji apvienoja vairāk nekā 1500 karavīrus no 10 valstīm – Kanādas, Albānijas, Čehijas, Islandes, Itālijas, Melnkalnes, Polijas, Slovēnijas, Spānijas un Slovākijas. Ikdienā karavīri kopā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem piedalās mācībās.
Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā uz pastāvīgu rotāciju Latvijā ieradās arī 300 ASV karavīri. Arī Kanāda paziņojusi par armijas papildspēku nosūtīšanu uz Latviju, Latvijā jau 2022. gadā sāka ierasties papildspēki. Arī Spānija ir lēmusi uz Latviju papildus nosūtīt karavīrus, un Dānija nolēma sūtīt savu bataljonu.
Pilnu gatavību NATO daudznacionālā brigāde Latvijā sasniegs līdz 2026. gadam. Plānots, ka to veidos vairāk nekā 3500 karavīri no sabiedrotajām valstīm.