Panorāma

Faktiskā bezdarba līmenis krities līdz 5,8%

Panorāma

Panorāma

Dievturi vēlas atgūt Brastiņa veidoto derību akmeni

Dievturi vēlas atgūt okupācijas laikā pazudušo Brastiņa veidoto derību akmeni

Saeimā pašlaik izskata ieceri piešķirt tiesības laulāt arī dievturiem, un aizvien vairāk pāru vēlas savu savienību noslēgt nevis dzimtsarakstu birojā vai baznīcā, bet latviskās dzīvesziņas tradīcijās. Un tieši tādēļ, ka jau drīzumā tas būs iespējams, Latvijas Dievturu sadraudze vēršas pie sabiedrības lūgumu: dievturi vēlas atrast un atgūt savu svētlietu – derību akmeni, kuru veidojis mākslinieks Arvīds Brastiņš. Pēdējo reizi šis akmens redzēts pirms Latvijas okupācijas.  

Latvijas Dievturu sadraudzes valdes vadītājs Uģis Nastevičs ar LTV tiekas, ģērbies  11. gadsimta arheoloģiskajā tērpā, kādā reiz staigāja Ludzas apkaimē. Vamzis simbolizē ūdeņus, bikses un kājauti – zemes toni. Gadskārtu svētkos un dzīves godos Uģis tērpjas šādi.

"Mēs esam latvieši. Mēs esam no šīs zemes izauguši. Mums ir savs tradīcijas kodols, ko pazīst ar dievturības vārdu, taču tā ir sanācis, ka cilmes zemē nevaram noslēgt divu dzimtu savienību ar juridisku spēku. Un jaunajam pārim tas jāatkārto dzimtsarakstu nodaļā," klāsta Uģis.

Ja Saeima Civillikuma pantu grozīs, tad arī dievturu svētnieki un svētnieces varēs laulāt. Dievturi laulības sauc par līdzināšanas rituālu, un tajā būtisks ir akmens.

"Līdzināšanas laikā jaunais pāris liek labo kāju uz akmens un sola viens otram uzticību, kas būs tik cieta kā šis akmens," skaidro Uģis.

Tā ir ļoti sena paraža daudzām tautām. Un tieši tādēļ dievturi aicina sabiedrību palīdzēt atgūt derību akmeni, kas agrāk izmantots rituālos Rīgā, ēkā Lazaretes ielā 6/8, kas tagad ir Jeruzalemes iela.

Uģis rāda senas fotogrāfijas ar Arvīda Brastiņa veidoto akmeni, redzama robota sānu mala.

Arvīda Brastiņa veidotais akmens
Arvīda Brastiņa veidotais akmens

Sākoties okupācijai, izvērsās dievturu vajāšana, un šis akmens pazuda no ēkas, kurā notika rituāli. Taču, visticamāk, tas nav pametis Latviju.

"Diviem būtu iespēja pacelt un pārvietot. Ja viens? Nu, tad tikai Raimonds Bergmanis," akmens svaru un pārvietošanas iespējas vērtē Uģis.

"Ir jau Latvijā daudz skaistu akmeņu, ko izmanto līdzināšanas vajadzībām. Bet, ja varam atgūt vēsturisko, tas būtu brīnišķīgi," viņš piebilst.

Uģis uzsver, ka šis akmens ir dievturu pēctecības liecība,  pieredzējis vairākas līdzināšanas. Tā atgūšana ļautu turpināt šo tradīciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti