Pali Augšdaugavas novadā mazinās, sāks novērtēt postījumus

Daugavas baseina palu ūdeņi, sasniedzot oranžo brīdinājuma pakāpi, šobrīd lēnām atkāpjas, taču atklājas darbu apjoms, kāds būs veicams, lai savestu kārtībā palu nodarītos postījumus un sāktu rēķināt zaudējumus. Izskaloti autoceļi, applūduši sējumi, ūdeņu pārņemtas mājas un saimniecības ēkas – tāds ir kaitējums, ko nodarīja šī gada palu ūdeņi Augšdaugavā.  

ĪSUMĀ:

Pali Augšdaugavas novadā mazinās, sāk novērtēt postījumus
00:00 / 04:05
Lejuplādēt

Ūdens lēnām atkāpjas

Vasarnīcu kooperatīvs "Maļutki" Augšdaugavas novadā ir viens no tiem, kas šī gada pavasara palos cieta visvairāk.

Pašvaldības tehniskais direktors Valērijs Ļaksa izrāda uzbērto ceļu – nostiprināto aizsargvalni, no kura labi pārredzama applūdusī teritorija.

"Šī ir teritorija, kur bija visaugstākais ūdens līmenis, kādas 70 mājas šajā pusē un kādas 60 mājas otrpus upei Gļinovka. Te vietām zemākajās vietās ūdens līmenis bija sasniedzis 2 un pat 2,5 metrus," stāsta Ļaksa.

Šis dambis Daugavas ūdens spiedienu izturēja, bet ūdens ienāca teritorijā no otras puses – no Gļinovkas,

un pašvaldībai kopā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu (VUGD) nācās rīkoties operatīvi.

"4–5 dienas te strādāja ugunsdzēsēju brigāde, kas visu laiku pumpēja ūdeni no šīs teritorijas. Te bija iegrimis traktors, un šodien to izvilkām, un tajā vietā dambī izveidojām tādu kā caurteku. Pa to tagad ūdens no appludinātās dārziņu kooperatīva teritorijas plūst ārā. Bet vēl laiks paies, kamēr tas aizies… Var redzēt, ka ūdens līmenis pie mājām vēl ir ap metru," norāda Ļaksa.

"Zaudējumus aprēķināt nav jēgas"

Ar vienkāršiem gumijas zābakiem te vēl iebrist nevar, tikai kombinezonā, tā rīkojas Leonīds, kurš tieši uz dambja no ūdens bija pasargājis savu dārzu dekoru un tagad nes to mājās.

Viņš ir viens no pirmajiem, kas sāk teritorijas sakopšanu un vērtīgāko mantu glābšanu, lai gan – pēc attālām suņu rejām spriežot – te ir vēl kāds.

"Līdz ceļgaliem manā mājā ūdens bija, cietusi grīda, pirts, garāža, šķūnītis. Zaudējumus pat rēķināt nav jēgas. Kurš gan tos apmaksās?

Ne uz kādu kompensāciju neceru, apdrošinātāji mūs neapdrošina, jo esam plūdu riska zonā. Cerēt nav uz ko!

Paldies, ka palīdzēja vismaz ar ūdens atsūknēšanu, citādi tas process te vēl ieilgtu uz garu laiku. Dažas mājas šeit ir apdrošinātas, un tās saņems apdrošināšanas maksas, taču no pašvaldības vai valsts līdzekļiem tas droši vien nebūs," spriež Leonīds.

Pašvaldība sāks novērtēt postījumus

Applūdušajā vasarnīcu kooperatīvā ūdens uzcēlis augšā dažādas drazas, ko nāksies tīrīt un vest prom, nākamos darbus jau nosprauž Valerijs Ļaksa.

"Visas akas ir applūdušas, tās būs jāskalo, jātaisa kādas dezinfekcijas vai vairākas reizes jāatsūknē, lai tajās ienāktu jauns ūdens iekšā. Tām mājām, kurās palu ūdens bija ienācis iekšā virs grīdas līmeņa, protams, tās grīdas vairs nebūs derīgas," atzīst Ļaksa.

Augšdaugavā palu dēļ uz laiku bija izsludināts pat oranžais brīdinājums,

tagad ūdeņi noplok, bet zaudējumus vēl rēķināt pāragri, situāciju analizē novada domes izpilddirektors Pēteris Dzalbe.

"Lejtecē vēl ir applūduši pašvaldības ceļi, applūdušas Ļubestes vasarnīcas, tuvāk Nīcgalei, Dvietei vēl ir neizbraucami ceļi, vēl jāgaida vismaz trīs dienas, lai ūdens aizietu projām. Skolēni visi uz skolu tiek pa sauszemi, vairs nav vajadzīgas laivas vai kāda cita spectehnika. Pēc mūsu prognozēm – maksimāli ūdens atkāpsies svētdien, tad varēs pirmdien sākt novērtēt zaudējumus. Nevar vēl pateikt arī tos postījumus, kādi radušies iedzīvotajiem, bet jau sākām saņemt no viņiem iesniegumus par palīdzību gan krīzes situācijā, gan sāk nākt informācija no apdrošinātājiem," stāsta Pēteris Dzalbe.

Zem ūdens vēl ir simtiem hektāru ziemāju, kad tas aizplūdīs, tad zaudējumus varēs apjaust un rēķināt arī zemnieki.

Kopumā novada teritorijā šajos palos applūduši ap 2000 hektāru sējumu.

KONTEKSTS:

Aprīļa sākumā Daugavā lejpus Daugavpils ūdens līmenis sasniedzis šā pavasara augstāko atzīmi un pakāpeniski sāka pazemināties. Daugavpilī augstākais ūdens līmenis Daugavā tika reģistrēts naktī uz 9. aprīlī, kad tas sasniedza 7,56 metrus virs novērojumu stacijas nulles punkta, kas ir 38 centimetri zem 2013. gada maksimuma.  

Plūdu dēļ Augšdaugavas novada dome lūdza Ministru kabinetu izsludināt ārkārtējo situāciju vairākos novada pagastos. Tomēr premjers šādu nepieciešamību nesaskata, norādot, ka pašlaik glābšanas dienesti tiek galā ar situāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti