Lai gan pēdējos trīs gados valsts finansējums kompensējamo zāļu nodrošināšanai onkoloģijas pacientiem ir audzis – no vairāk nekā 57 miljoniem eiro 2022. gadā līdz vairāk nekā 74 miljoniem eiro šajā gadā, ar to nepietiek, lai apmierinātu visu pacientu vajadzības un mainītu ierobežojošos zāļu apmaksas nosacījumus.
Ik gadu vairākiem desmitiem onkoloģijas pacientu – un ne tikai – ir jālūdz sabiedrības palīdzība, lai izdzīvotu un turpinātu dzīvot. Šī gada 3. ceturksnī pie "ziedot.lv" un sabiedrības vērsās 95 cilvēki ar diagnozi "vēzis" par kopējo summu 2,6 miljoni eiro.
"30 procentos gadījumu mēs vācam ziedojumus zālēm, kas ir kompensējamo medikamentu sarakstā, tikai citai vēža diagnozei.
17 procentos gadījumu tiek vākti ziedojumi, kad ir piešķirta maksimālā individuālā valsts kompensācija - 14 228 eiro, bet ar tiem ir pilnīgi nepietiekami, lai iegādātos zāles un tāpēc arī iedzīvotāji lūdz palīdzību. Tas, ka beidzot šīs individuālās kompensācijas apjoms palielināsies, ir ļoti būtiski, jo tas nav mainījies kopš eiro ieviešanas," skaidroja labdarības portāla "ziedot.lv" un rehabilitācijas centra "Poga" vadītāja Rūta Dimanta.
Kā pastāstīja Dimanta, pērn pēc palīdzības "ziedot.lv" vērsās 84 onkoloģijas pacienti. Viena no ilgstoši nerisinātajām problēmām, pēc Dimantas teiktā, ir tā, ka valstī nav vēža reģistra, tādējādi nav iespējams prognozēt, kādas zāles būs nepieciešamas.
Pašlaik darbs pie onkoloģijas pacientu ārstēšanas norit haotiski, iekļaujot kompensējamās zāles un tad atkal tās mainot.
Lai uzlabotu esošo situāciju, pirmdien veselības ministram ir jānāk klajā ar priekšlikumiem. Kā informēja veselības ministra biroja vadītāja Renāte Gremze ("Jaunā Vienotība"), joprojām notiek darbs pie priekšlikumu sagatavošanas.
"Priekšlikumos, kas tiek plānots, būs ietverta gan individuālās kompensācijas apmēra palielināšana, gan kārtības maiņa. Esam izskatījuši arī nestandarta risinājumus, bet vēlreiz varu apliecināt, ka pirmdien iesniegsim jau konkrētu rīcības redzējumu. Kolēģi veic aprēķinus, mēs arī konsultējamies ar ārvalstu ekspertiem un šobrīd fokusējamies uz priekšlikumiem un aprēķinu sagatavošanu," skaidroja Gremze.
Onkoloģijas pacientu ārstēšanai būtu nepieciešama sistemātiski un datos balstīti politiski lēmumi. Tāpat būtu jāņem vērā Valsts kontroles veiktā revīzija "Onkoloģija - prioritāte bez rezultāta ", kur skaidri norādīti secinājumi un ieteikumi, kurus ieviešot, iespējams, tādas krīzes onkoloģijas jomā patlaban nebūtu.
KONTEKSTS:
Situācija ar kompensējamiem medikamentiem Latvijā samilzusi – arvien skaļāk tiek runāts par gadījumiem, kad valsts nereti atsaka zāļu kompensāciju onkoloģisku slimību pacientiem. Tāpat dzirdēti gadījumi, kad ar vienu un to pašu diagnozi, bet atšķirīgām vēža lokācijām, vienam pacientam zāles valsts apmaksā, otram – ne.
Veselības ministrs norādīja, ka pie situācijas vainojams finanšu trūkums. Tikmēr pacientu vienīgā cerība ir līdzcilvēku atbalsts, dažos gadījumos nepieciešamās summas ir milzīgas. Gatavojot nākamā gada budžeta projektu, Veselības ministrija lūgšot papildu finansējumu kompensējamiem medikamentiem. Nacionālais veselības dienests atzīmē, ka visu pacientu vajadzībām valsts kompensējamo zāļu budžetam vajadzīgi vēl 150 miljoni eiro.
Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs atzina, ka tas, ka vienas un tās pašas zāles vienam pacientam apmaksā, bet otram – neapmaksā, nav labi un nav pareizi, un šis jautājums būtu risināms. Savukārt premjere mudina sabiedrību cīnīties par vēža pacientu tiesībām.