«Negrilējam Helmani!»: Saeimā kaismīgas debates par Ogres mēra darbības izvērtējumu

Saeima ceturtdien, 18. maijā, noraidīja opozīcijā esošās frakcijas "Progresīvie" iesniegto pieprasījumu vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Mārim Sprindžukam ("Apvienotais saraksts") izvērtēt Ogres novada domes priekšsēdētāja Egila Helmaņa (Nacionālā apvienība) darbību, ņemot vērā viņa konfliktu ar Ogres Vēstures un mākslas muzeju pēc tā atteikuma rīkot sankcijām pakļautā Krievijas oligarha Pjotra Avena porcelāna kolekcijas izstādi.

Par pieprasījumu nobalsoja vien astoņi "Progresīvo" deputāti, pret bija 59 deputāti, bet balsojumā atturējās lielākā daļa "Jaunās Vienotības" frakcijas deputātu, kā arī trīs Zaļo un Zemnieku savienības pārstāvji un Edgars Zelderis no "Progresīvajiem".

Šis jautājums Saeimā raisīja ļoti kaismīgas debates, deputāti neskopojās ar košiem citātiem un salīdzinājumiem. Piemēram, Zelderis atzina, ka "gaisotnē jūtama Gebelsa smaka" (Jozefs Gebelss bija viens no uzticīgākajiem Ādolfa Hitlera sekotājiem, viņam bija totāla vara pār masu informācijas līdzekļiem un mākslu).

Savukārt deputāts Ainārs Šlesers ("Latvija pirmajā vietā") vaicāja, kādēļ "grilējam Helmani", ja ar Avenu savulaik tikušās arī citas valsts amatpersonas, tādēļ šis pieprasījums, pēc viņa domām, ir vien politisks šovs.

Saeimas tribīnē kāpa vairāki Helmaņa aizstāvji no dažādiem politiskajiem spēkiem. Taču netrūka arī kritiķu, kas Helmaņa rīcībā saskatīja nepieļaujamas darbības, tostarp tikšanos ar Avenu, kā arī pārmeta viņa pārstāvētajai Nacionālajai apvienībai (NA) izvairīšanos Helmaņa rīcību nosodīt. 

"Es vēlreiz gribu atkārtot, kas ir Pjotrs Avens? Viņš nav tikai latviešu izcelsmes biznesmenis. Pjotrs Avens ir Putinam pietuvināts uzņēmējs, Krievijas iekārtas viens no arhitektiem. Pateicoties tādam kā viņš, Krievijā notiek tas, kas notiek. Kopš kara sākuma Avena kungs ir iekļuvis Eiropas Komisijas sankciju sarakstos," atgādināja deputāte Jana Simanovska ("Progresīvie"), norādot, ka šāda izstāde būtu "sankciju pārkāpums, jo tiktu izmantoti Ogres pašvaldības resursi, lai dotu labumu Avena kungam".

Tikmēr NA deputāts Ģirts Lapiņš pauda neizpratni, kādēļ "Progresīvie" politiskajam šovam izvēlējušies Ogri, nevis Rīgu, kur pirms dažiem gadiem tika izvērstas "represijas, mobings, bosings SIA "Rīgas meži". Tolaik tika atlaisti vai piespiesti aiziet aptuveni 40 darbinieki. Bet tas "Progresīvos" neinteresē, jo [Rīgas mērs Mārtiņš] Staķis ir "progresīvais".

Savukārt NA deputāts Aleksandrs Kiršteins piebalsoja, ka Helmanis vairākkārt braucis "uz Ukrainu ar palīdzības kravām un tieši tur, kur notiek apšaudes", bet Rīgas mērs kara laikā "iet uz "drag" klubu". "Tad kādu mēru jūs labāk gribētu? Tādu, kas jums uzbūvē, teiksim, vienu no labākajām bibliotēkām Latvijā, noasfaltē [ielas], taisa Ziemassvētku apgaismojumu tādu, ka tur brauc pat lietuvieši skatīties, vai, kā jau te teicu, uz bedraino Rīgu, kurā faktiski nekas tāds īsti nenotiek. Bet nu labi, tas ir cits jautājums," turpināja Kiršteins.

KONTEKSTS

Ogres novada domes un Ogres muzeja konfliktu, kas rezultējās izstāžu programmas atcelšanā, izraisīja atteikums uzņemt domes priekšsēdētāja Egila Helmaņa iecerēto sankcijām pakļautā Krievijas oligarha Pjotra Avena kolekcijas porcelāna izstādi.

Pēc šī soļa, kā norādīja muzeja darbinieki, sākušās pašvaldības sankcijas pret muzeju – no muzeja telpām uz citām vietām pārcelti iepriekš plānotie pasākumi, muzejam aizliegts pašam komunicēt ar sabiedrību un līdz 21. februārim nebija saskaņots šī gada izstāžu plāns muzejā, kaut arī muzejs pašvaldībai to iesniedzis jau pagājušā gada augustā.

Tāpat pašvaldība bija liegusi rīkot sapulci Ogres muzeja atbalstam, tomēr pēc atkārtota pieteikuma saņemšanas mītiņa dienā kļuva zināms, ka sapulces rīkošana tomēr atļauta. Mītiņā pulcējās aptuveni 200 cilvēku. Tiesībsargs norādīja uz bažām par to, kā Ogres pašvaldība ierobežo iedzīvotāju pulcēšanās brīvību.

Ogres novada pašvaldība 6. aprīlī publiski paziņoja, ka vērsusies KNAB, jo muzejā veiktā pārbaudē konstatējusi iespējamu likuma "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā" pārkāpumu. Savukārt aprīļa vidū, kad Ogres novada domes sēdē bija plānots lemt par muzeja direktores Evijas Smiltnieces atstādināšanu uz laiku, viņa pašvaldībai uzteikusi darbu.

Pašvaldību darbu pārraugošā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) vērtēs Ogres domes rīcību konfliktā ar muzeju, lai arī iepriekš paudusi, ka neredz iemeslu iejaukties strīdā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti