Rīta Panorāma

Merkelei piešķir Vācijas augstāko apbalvojumu

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Intervija ar izglītības un zinātnes ministri (JV) Andu Čakšu

Izglītības ministre: Kvalitatīvai un iekļaujošai izglītībai atslēgas cilvēks ir skolotājs

Lai iegūtu kvalitatīvu un iekļaujošu izglītību, atslēgas cilvēks ir skolotājs, un tam ir jābūt adekvāti apmaksātam. Šādu nostāju Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" pauda izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša ("Jaunā Vienotība").

Ministre uzsvēra, ka jau valdības veidošanas laikā bijusi vienošanās – skolotāju atalgojuma pieaugums ir viena no prioritātēm. 

Čakšas ieskatā, ņemot vērā skolotāju lielo slodzi un zemo atalgojumu, esot saprotams, kāpēc skolotāji dosies protesta gājienā. 

"Runājot par protesta gājienu, ir saprotams, kāpēc tāds veidojas. Skolotāju izdegšana un pārslodze – domāju, tas ir viens no lielākajiem neapmierinātības avotiem. Un tas nav novēršams vienas dienas laikā. Otra daļa ir ilgstoši zemais atalgojums," atzīmēja ministre. 

Sagaidāms, ka piektdien varētu būt valdības lēmums par pedagogu algu celšanas kārtību. Šāds lēmums noņemtu juridisko pamatu Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) plānotajam skolotāju streikam.

Čakša skaidroja: "Pirmais solis ir apstiprināt šodien atalgojuma grafiku pēc būtības un tad to nostiprināt Ministru kabineta noteikumos. Ministru kabineta noteikumos apstiprina minimālo stundas likmi, kas atbilst prasībām par minimālās vai zemākās algas pieaugumu. Tie tiks pieņemti piektdien."

Skaidrojot domstarpības ar arodbiedrību, Čakša sacīja: "Runājot ar arodbiedrību, atšķirība veidojas tajā, kā redzam ceļu lielāka atalgojuma sasniegšanai. Ja streika prasībās tika runāts par zemāko atalgojumu, šobrīd sarunās ar LIZDA parādās stāsts par proporcionālu pieaugumu, labākiem atalgojumiem administratīvajā korpusā. (..) Šobrīd fokuss un tas, ko valdība dara ar saviem noteikumiem, ir minimālās stundas likmes pieaugums.

Mums [ar arodbiedrību] ir vienota sapratne, ka atalgojumam ir jāpieaug. Bet ne visos punktos mums ir absolūti vienāds viedoklis."

KONTEKSTS:

Nesagaidot no valdības pedagogu algu palielināšanas grafiku, pedagogu arodbiedrības padome nolēma 24. aprīlī rīkot protesta gājienu un trīs dienu streiku, prasot politiķiem pildīt iepriekš septembrī, neilgi pirms 14. Saeimas vēlēšanām panākto vienošanos par darba samaksu

Arodbiedrība atgādina, ka piekāpsies tikai tad, ja tiks izpildītas visas prasības un tās tiks apstiprinātas Ministru kabineta noteikumos. Pedagogi gaidīs līdz pēdējam un streiku atcels, ja valdība pieņems lēmumu kaut pēdējā naktī.

Tikmēr valdība lēmumu par pedagogu algu celšanas kārtību paziņošot šo piektdien.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti