Panorāma

Uzvaras plāns – temats arī Rīgas konferencē

Panorāma

Panorāma

Vakar nobrukusi elektroniskā sistēma Stradiņa slimnīcā

Stradiņa slimnīcā nobrukusi elektroniskā sistēma – trešdien nestrādāja lifti un durvis

Uz laiku trešdien, 16. oktobrī, bija paralizēta elektroniskā caurlaižu piekļuves sistēma Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā (PSKUS) – nestrādāja personāla lifti un nebija iespējams atvērt durvis.  Slimnīcā skaidro, ka tā bijusi sistēmas kļūme, ne ārējs uzbrukums, ko izdevies atrisināt manuāli.

"Izskatās, ka mājās soļošu halātā un krokšos"

Ceturtdien Stradiņa slimnīcā elektronika atkal strādāja, un darbinieki tika telpās, kurām vajadzīga speciāla piekļuve. Modernā drošības elektronikas sistēma "uzkārās" trešdien.

Par to, ka nobrukusi elektroniskā sistēma slimnīcā, Latvijas Televīzija uzzināja no kādas slimnīcas darbinieces rakstītā. Bijusi bloķēta piekļuve tām vietām, kuras atveras vai aizveras ar darbinieku caurlaidēm.

""A" korpusā viss bija nobrucis. Nevienas durvis nevar nedz atvērt, nedz aizvērt, daļa kaut kur iesprostota, lifti nestrādā.

Lieki teikt, ka garderobes, protams, arī ar čipu. Izskatās, ka mājās soļošu halātā un krokšos. Mēs ar kolēģiem bijām šokā, ka šāda situācija vispār var rasties, plus tik ilgi risināma. Kāpēc nav kaut kādas milzīgas, sarkanas pogas, kuru piespiežot visa sistēma atslēdzas?" neizpratni pauda slimnīcas darbiniece.

Slimnīcā savukārt Latvijas Televīzijai skaidroja, – tā kā bojājumi bija pašā sistēmā, risināt kļūmes nācās manuāli. Un tas prasīja laiku.

Pacientus tehniskais bojājums neapdraudēja

"Tas noteikti nebija nekāds kiberuzbrukums. Absolūti nebija saistīts ne ar kādiem apstākļiem, lai radītu kādus draudus slimnīcas darbībai. Tas bija tehnoloģisks bojājums. Principā bojājums, kas no tehnoloģiju viedokļa nevarēja notikt," stāstīja PSKUS Drošības daļas vadītājs Matīss Šmitiņš.

Taču tas notika.

"Kaut kādā veidā tas nedaudz aizkavēja atsevišķas darbības. Bet ne tādā veidā, kas apdraudētu pacientus, pacientu drošību, darbinieku drošību vai veselību," teica Šmitiņš.

Slimnīca esot paredzējusi, ka ārkārtas situācijās telpās, kas ir kritiski svarīgas, var iekļūt arī ar atslēgu, ne vien elektronisko caurlaidi. Ir arī speciāla iekārta un kāpnes, pa kurām var pārvietoties paši un pārvietot pacientus.

"Ja kādā struktūrvienībā, kādā telpā nestrādā šīs drošības sistēmas, tad viņi dodas uz šo telpu, kā bija arī vakardien, un uzreiz atver vaļā, lai tiktu iekšā pēc medikamentiem vai kā savādāk," paskaidroja Šmitiņš.

Paļauties tikai uz caurlaidēm un elektroniku nedrīkst

Tādos svarīgos objektos kā slimnīcas piekļuves caurlaides ieviestas, lai nepiederošas personas nepiekļūtu vietām, kur nedrīkst piekļūt, lai kontrolētu cilvēku plūsmu. Tas, ka var būt šādas kļūmes, elektrības pārrāvumi un sliktākā scenārijā uzbrukumi sistēmām, ir reāli. Un tāpēc arī drošības sistēmu izstrādātāji uzsver, ka paļauties tikai uz caurlaidēm un elektroniku nedrīkst.

"Pie šādiem tehniskajiem negadījumiem ir jāparedz arī tādas lietas, kā, piemēram, lai nepiederošas personas nevarētu iekļūt kādās telpās.

Jo tai pašā slimnīcā, par ko mēs šoreiz runājam, ir telpas, kur nedrīkst piekļūt citi. Un piekļuves sistēma nevar būt vienīgā, kas nodrošina, piemēram, specifisku zāļu drošību. Tam ir divas puses. Ir jābūt iespējai manuāli gan tikt ārā, gan tam, ka drošības sistēma kā piekļuves sistēma nav vienīgā sistēma," norādīja Drošības profesionāļu asociācijas valdes priekšsēdētājs Artūrs Āmars.

Slimnīcā šāds rezerves plāns esot, un darbinieki zinot, kā rīkoties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti