Saeimas Preses dienestā LSM.lv noskaidroja, ka arī parlamentāriešu atalgojuma fonda pieaugums 2025. gada valsts budžetā nepārsniegs 2,6%. Ierobežojumu plānots attiecināt arī uz Saeimas deputātu algām.
Saeimas deputāta mēnešalga 2025. gadā ir plānota 4330 eiro pirms nodokļu nomaksas (patlaban – 4220 eiro). Kopumā algu fonds deputātiem nākamgad veidos 5 247 948 eiro, salīdzinājumam: 2024. gadā – 5 114 640 eiro.
"Lēmums par deputātu algu neiesaldēšanu ir bijis pārdomāts un kopīgi nolemts Saeimas prezidijā. Šāds lēmumus pieņemts, solidarizējoties ar valsts pārvaldi," LSM.lv ar padomnieces Paulas Salmiņas starpniecību norādīja Saeimas spīkere Daiga Mieriņa (Zaļo un Zemnieku savienība).
"Pavisam iesaldējot mēnešalgas, nepalielinot ne par vienu procenta punktu saspringtā budžeta situācijā, turpmākajos gados var rasties situācija, ka deputātu mēnešalgas var palielināties ļoti krasi, kas prasīs nesamērīgi augstu kāpumu Saeimas budžetam,"
pamatoja Mieriņa.
Taču nākamgad par piektdaļu samazinātas plānotās izmaksas deputātu transporta un dzīvesvietas īres kompensācijām. Tas saistīts ar to, ka kompensācijas pieprasa mazāk deputātu, nekā iepriekš plānots, pavēstīja Preses dienestā.
Šobrīd ir atvērts arī Saeimas Kārtības rullis, bet deputātu iesniegtie priekšlikumi grozīt kompensāciju kārtību tikuši noraidīti, vēl norādīja Saeimas spīkere.
"Šobrīd kompensācijas izmanto tikai tie deputāti, kuriem tas tiešām ir nepieciešams.
Kopējās kompensācijas izmaksas Saeimā jau šobrīd, plānojot 2025. gada budžetu, ir samazinātas par 20%. Nav pamata domāt, ka kompensāciju pieprasījumu skaits varētu augt. Balstoties iepriekšējo gadu tendencēs, novērojams, ka pieprasīto kompensāciju skaits un apjoms samazinās," skaidroja Mieriņa.
Tāpat nākamgad paredzēts par 240 tūkstošiem eiro mazāk līdzekļu novirzīt saimnieciskajiem izdevumiem, piemēram, energoresursiem, remontdarbiem, komunālajiem pakalpojumiem, informēja Preses dienestā.
Saeimas budžets 2025. gadā plānots 38,3 miljonu eiro apmērā. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, tas ir par 1,9 miljoniem eiro vairāk (kopumā 36,4 miljoni eiro).
Budžeta pieaugums galvenokārt saistīts ar:
· neatliekamiem darbiem, lai nodrošinātu Saeimas darba nepārtrauktību un infrastruktūras drošību;
· projektiem parlamenta attīstībai un modernizācijai;
· vispārējiem saimnieciskajiem izdevumiem;
· jaunu starptautisku iniciatīvu uzsākšanu.
Saeimas budžeta prioritātes 2025. gadam ir saistītas ar virzību uz modernu, digitālu parlamentu, mazāku un efektīvāku parlamenta pārvaldību, kā arī drošu parlamenta darbu un specifikai pielāgotu darba vidi, norādīja Preses dienestā.