Dienas ziņas

Saeima sāk darbu pie nākamā gada valsts budžeta

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Cilvēku tirdzniecība – gan Marokā, gan tepat Latvijā

Iekšlietu ministrija: Aizvien biežāk Latvijā par cilvēktirdzniecības upuriem kļūst paši pilsoņi

Kas kopīgs mežstrādniekam Somijā, kam darba devējs atņēmis pasi, un jaunai sievietei, kas Marokā apcietināta par narkotiku pārvadāšanu? Abi ir cilvēku tirdzniecības upuri, kas vērušies pie Latvijas vēstniecībām ārvalstīs vai nevalstiskajām biedrībām. Šonedēļ, kad ar īpašu dienu pret cilvēku tirdzniecību problēmu aktualizē Eiropas Savienībā, atpazīt cilvēktirdzniecības upurus mācīja Daugavpilī. Iekšlietu ministrija apgāž mītu, ka ar to nodarbojas tikai ārzemēs.

Nevis darbs veikalā Īrijā, bet paverdzināšana prostitūcijā un pēcāk piespiešana pāri robežai pārvest narkotikas. Tāds ir kāda cilvēktirdzniecības upura stāsts. Sieviete astoņus gadus pavadīja cietumā Marokā, bet tagad atgriezusies Latvijā. Viņas stāsts vēl nav beidzies – vervētājs ir uz brīvām kājām, lietu izmeklē Īrijā.

Palīdzību upuriem šādos gadījumos pēc Ministru kabineta deleģējuma sniedz biedrības "Patvērums "Drošā māja"" un "Centrs Marta".

"Joprojām ir tāds stereotips, ka cilvēku tirdzniecība ir ķēdes ap kājām, izgriezti orgāni, bet tā nav. Cilvēki nezina. Sabiedrībā ir tendence visbiežāk vainot upurus, prostitūcijā ekspluatētas personas," skaidroja biedrības "Centrs Marta" speciālistu komandas vadītāja Linda Saviele.

Ārlietu ministrija akcentē, ka īpaši uzmanīgiem jābūt, ceļojot uz Dienvidāziju, Āfriku un it sevišķi Dienvidameriku.

Absolūti droši gan nav nekur, arī salīdzinoši brīvajās Ziemeļeiropas valstīs.

"Piemēram, bija gadījums Norvēģijā, kad vienam Latvijas valstspiederīgajam darba devējs atņēma personu apliecinošu dokumentu un pēc tam viņš to atguva par papildu samaksu," pastāstīja Ārlietu ministrijas Konsulārās palīdzības nodaļas padomniece Dace Veidemane-Pundure.

Cilvēktirdzniecība gan nenotiek tikai ārvalstīs vai tikai ar ārzemniekiem, akcentēja Iekšlietu ministrijā.

"Aizvien vairāk mēs pamanām tādu lietu, ka tiek ekspluatēti arī Latvijas valstspiederīgie šeit pat Latvijā. Visbiežāk tie ir cilvēki, kuriem ir sliktāki ekonomiskie apstākļi, nav pastāvīgas dzīvesvietas, ir garīgās veselības traucējumi," norādīja Iekšlietu ministrijas nacionālā koordinatore cilvēku tirdzniecības novēršanas jautājumos Agnese Zīle.

Latvijā darba ekspluatācija visbiežāk konstatēta lauksaimniecībā, celtniecībā.

Cilvēktirdzniecības pamanīšanā nereti svarīgi ir sociālie darbinieki. "Sarkanos karodziņus" var pamanīt arī policisti, pat ja sākumā izmeklēšana rit par ko citu, piemēram, vardarbību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti