AM informēja, ka lidojošais objekts tuvojās Latvijas–Baltkrievijas robežai un to šķērsoja Krāslavas novada teritorijā.
Gaisā tika pacelti NATO Gaisa telpas patrulēšanas misijas iznīcinātāji no militārās bāzes "Lielvārde", kas veica attiecīgā rajona apsekošanu.
Aizdomīgi objekti Latvijas gaisa telpā netika konstatēti. NATO gaisa telpas patrulēšanas lidmašīnas ir atgriezušās savā izvietojumā.
Par notikušo ir informēti Latgales plānošanas reģiona pašvaldību vadītāji.
Kā aģentūrai LETA otrdienas pēcpusdienā apliecināja GS, gaisa telpas novērošanas iekārtas uztvērušas putnu baru, bet aizdomīgi objekti netika konstatēti.
Lēmums pacelt NATO iznīcinātājus otrdien pieņemts, jo sākotnēji nebija iespējams noskaidrot, kas tieši tas bijis par "lidojošu objektu", pēc Ministru kabineta sēdes preses konferencē teica aizsardzības ministrs Andris Sprūds ("Progresīvie").
Sprūds atgādināja, ka mēs dzīvojam blakus agresorvalstij, esam saskārušies ar hibrīdkara apdraudējumiem. "Nāk klāt jauni izaicinājumi, tāpēc esam pastiprinājuši detektēšanas spējas, esam konsultācijās ar sabiedrotajiem," teica ministrs.
Viņš paskaidroja, ka sākotnēji radiolokācijas stacijas konstatēja lidojošu objektu, kuru nevarēja atpazīt, tāpēc tika pacelti iznīcinātāji. Pēc tam, kad tika konstatēts, ka objekts nerada apdraudējumu, iznīcinātāji atgriezās bāzē.
Savukārt Ministru prezidente Evika Siliņa ("Jaunā Vienotība") norādīja, ka sabiedrībai jābūt informētai par gadījumiem, kad Latvijai tuvojas neatpazīti lidojoši objekti.
Viņa akcentēja, ka ir svarīgi, ka attīstām reaģēšanas procedūras, mācāmies no dažādām situācijām. Viņa arī pauda pateicību par ātru reaģēšanu no atbildīgajām pusēm.
Aizsardzības ministrija un Iekšlietu ministrija aicina iedzīvotājus nekavējoties ziņot par aizdomīgiem objektiem vai darbībām Latvijas pierobežā, zvanot uz tālruņa numuru 112.
Incidents aktualizē jautājumu par iedzīvotāju apziņošanu
Šoreiz informāciju par šo lidojošu objektu Latgales plānošanas reģiona pašvaldību vadītāji ir saņēmuši, apliecināja Krāslavas novada domes priekšsēdētājs Gunārs Upenieks (Latvijas Zemnieku savienība).
Taču trūkst sistēmas, kā ar informāciju rīkoties tālāk un kā apziņot iedzīvotājus.
Šī situācija aktualizēja vēl vienu būtisku jautājumu par pielaidi ierobežotās pieejamības informācijai, kuras šobrīd Latgales pašvaldību vadītājiem iztrūkst. Un nav arī pašas apziņošanas sistēmas pierobežā briesmu gadījumā.
Upenieks atzina, ka šādā situācijā "trakākais ir, ka es nezinu, ko es drīkstu teikt, ko es nedrīkstu teikt, bet katrā ziņā no Iekšlietu ministrijas man bija informācija, tas notika telefoniski".
Bet viņš atzina, ka viņam pagaidām vēl nav pielaides valsts noslēpumam, kas būs obligāta prasība pašvaldību vadītājiem no nākamā gada. No šī gada tā ir obligāta pašvaldību izpilddirektoriem, bet Upenieks atzina, ka Krāslavas novada izpilddirektoram tādas vēl nav, un pēc viņa rīcībā esošās informācijas arī citu pašvaldību izpilddirektoriem pārbaude vēl turpinās un pielaide nav vēl izsniegta.
Bet viņš pateicās, ka "vismaz informācija bija, ka ir objekts", bet atzina, ka ir jautājumi par iedzīvotāju apziņošanas sistēmu.
Viņš pieļāva, ka sākotnēji varētu izmantot sirēnas, kuras neprasot lielus ieguldījumus, "ja mēs dzirdam, ka sirēna, tātad ir kaut kas noticis, tad es tur neietu klāt vai kaut kur aizietu, vai aiz betona sienas".
"Es nedomāju, ka mums tik tiešām kaut kas tāds būs, nedomāju, ka tas būs katru dienu, bet ir laiks noteikt pašvaldībām ko tamlīdzīgi – ko, kā runāt, kā darboties," sacīja Upenieks.
Problēmu atrisinātu šūnu apraides sistēma, ka ikvienam mobilā telefona vai planšetes lietotājam konkrētajā apvidū nosūtītu paziņojumu, bet iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis ("Jaunā Vienotība") otrdien, pirms incidenta ar šo lidojošo objektu, LTV atzina, ka agrīnās brīdināšanas sistēma jeb šūnu apraides sistēma netiks ieviesta līdz šī gada beigām, kā iepriekš tika plānots, jo aizkavējies publiskais iepirkums.