Rīgas domes jaunā «Sadarbības koalīcija» apņemas iesaldēt deputātu algas; par mēru virza Ķirsi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 3 mēnešiem.

Rīgas domes jaunās koalīcijas partneri – "Jaunā Vienotība" (JV), Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība (NA/LRA), deputātu bloks "Kods Rīgai", "Gods kalpot Rīgai", "Latvijas attīstībai", "Kustība "Par!"" – ceturtdien, 17. augustā, parakstīja sadarbības memorandu. Jaunā koalīcija, kas sevi nodēvējusi par "Sadarbības koalīciju", mēra amatam virzīs līdzšinējo vicemēru Vilni Ķirsi (JV), bet starp prioritātēm izvirzījusi deputātu algu iesaldēšanu.

ĪSUMĀ: 

  • Jaunā koalīcija sevi nodēvējusi par "Sadarbības koalīciju".
  • Tajā vienojušies ir 33 no 60 domes deputātiem.
  • Apņēmusies Rīgas domi pārvaldīt efektīvi, stabili, tiesiski un profesionāli.
  • Par nākamo Rīgas mēru virzīs vicemēru Ķirsi. 
  • Starp prioritātēm koalīcija izvirzījusi arī deputātu algu iesaldēšanu.
  • Koalīcija apņēmusies arī atbalstīt sociāli mazaizsargāto iedzīvotāju grupas.
  • Prioritāro darbu sarakstā atrodami arī vairāki punkti par pilsētas infrastruktūras uzlabošanu.

Par mēru virzīs Ķirsi

Memorandu parakstīja: Vilnis Ķirsis ("JV"), Olafs Pulks ("JV") Linda Ozola ("Kods Rīgai"), Einārs Cilinskis (NA/LRA), Juris Radzevičs ("Gods kalpot Rīgai!"), Viesturs Zeps ("Latvijas attīstībai") un Laima Geikina ("Kustība "Par!"").

Parakstot dokumentu, deputāti vienojās turpināt Rīgas domes vadības pilnvērtīgu un pašaizliedzīgu darbu, ievērot koleģiālu, konstruktīvu, godprātīgu un regulāru sadarbību. 

Minētie politiskie spēki kopā ar vēl divu ārpusfrakciju deputātu – Valtera Berga un Guntara Jirgensona – atbalstu apņēmušies nodrošināt efektīvu, stabilu, tiesisku un profesionālu Rīgas domes pārvaldību sabiedrības interesēs līdz esošā Rīgas domes deputātu sasaukuma pilnvaru termiņa beigām, kā arī apliecina gatavību koleģiālam un uz ilgtermiņa mērķu sasniegšanu orientētam darbam.

Jaunajā koalīcijā ir 33 no 60 domes deputātiem.

Politiskie spēki arī vienojušies atjaunot Frakciju padomi, kas būtu kā funkcionējošs mehānisms, lai nodrošinātu sadarbību ar visām ievēlētajām frakcijām.

Deputātu bloka "Kods Rīgai" pārstāve Linda Ozola norādīja: "Iepriekšējo koalīciju, iespējams, salīdzinot, varētu būt kā tāda precēšanās 18 gadu vecumā aiz mīlestības un ideāliem bez patiesas sapratnes, kā kopīgi dzīvot. Šī ir tāda kā aprēķina laulība, un varbūt, ka aprēķina laulība kādam neizklausās labi, bet statistika liecina, ka aprēķina laulības mēdz būt vienas no stabilākajām."

Ķirsis, uzrunājot medijus un jaunos sadarbības partnerus, sacīja, ka jaunajā koalīcijā vienojušās tās partijas, kas apzinās savu atbildību rīdzinieku priekšā. 

Ceturtdien notiek Rīgas domes sēde, kurā vienīgais darba kārtības jautājums ir par domes priekšsēdētāja ievēlēšanu. Kā jau iepriekš paredzēts, jaunā koalīcija preses konferencē paziņoja, ka Rīgas mēra amatam virzīs Ķirsi. Tāpat koalīcijas memorandā norādīts, ka līdzšinējo trīs vicemēru vietā būs divi priekšsēdētāja vietnieki.

Starp prioritātēm arī deputātu algu iesaldēšana

Jaunā koalīcija izvirzījusi vairākas darba prioritātes. Tostarp koalīcija apņemas palielināt atalgojumu Rīgas pašvaldības iestāžu darbiniekiem, ceļot institūciju kapacitāti pārmaiņu ieviešanā.

Vienlaikus par prioritāti izvirzīta vēlēto politisko amatpersonu atalgojuma iesaldēšana.

Dokumenti

Rīgas domes "Sadarbības koalīcijas" sadarbības memorands

Lejuplādēt

27.31 KB

Tāpat starp prioritārajiem darbiem koalīcija izvirzījusi sociāli mazaizsargāto iedzīvotāju grupu atbalstīšanu, nodrošinot plašāku pakalpojumu pieejamību.

Prioritāro darbu sarakstā atrodami arī vairāki punkti par pilsētas infrastruktūras uzlabošanu. Piemēram, koalīcija apņemas pilnveidot Rīgas publisko infrastruktūru un labiekārtot pašvaldības iestādes, ieguldot pilsētas budžeta un Eiropas Savienības fondu līdzekļus. Tāpat izteikta vēlme attīstīt sporta infrastruktūru un dažādot sporta aktivitāšu piedāvājumu, tādējādi veicinot atbalstu veselīgam dzīvesveidam.

Pie darba prioritātēm koalīcija izceļ sadarbību ar pilsētas apkaimēm, biedrībām, turpināt ieviest pretkorupcijas un atklātības principus Rīgas iestādēs, sekmēt ārvalstu un vietējo investīciju piesaisti Rīgai. Viņi atbalsta pārēju uz vienotu, pieejamu un kvalitatīvu izglītību latviešu valodā.

Jaunā koalīcija izvirzījusi arī citas darba prioritātes:

  • mērķtiecīgi īstenot Rīgas Attīstības programmu 2022.–2027. gadam, ievērojot tajā iekļauto Rīcības plānu un Investīciju plānu; saglabāt ciešu sadarbību ar apkaimēm, to biedrībām un visa līmeņa nevalstiskajām organizācijām;
  • sekmēt ārvalstu un vietējo investīciju piesaisti Rīgai, lai veicinātu galvaspilsētas kā visas Latvijas ekonomikas dzinējspēka izaugsmi;
  • stiprināt sadarbību ar uzņēmējiem, gan profesionāli atbalstot lielos investorus un veicinot jaunuzņēmumu vidi, gan izveidojot vienas pieturas aģentūru darbam ar mazo un vidējo uzņēmēju segmentu;
  • apņēmīgi turpināt ieviest pretkorupcijas un atklātības principus Rīgas valstspilsētas pašvaldības iestādēs, tai skaitā atjaunot pretkorupcijas komisiju, kuras uzdevumus būs piedāvāt uzlabojumus Rīgas pārvaldībai, lai novērstu korupcijas iespējamību par interešu konflikta u.c. jautājumiem;
  • pašvaldības kapitālsabiedrību pārvaldību organizēt atbilstoši OECD vadlīnijām, ievērojot augstus labas pārvaldības principus; 
  • stiprināt Rīgas latvisko identitāti Eiropas vērtībām piederīgā Latvijā, tai skaitā atbalstīt pāreju uz vienotu, pieejamu un kvalitatīvu izglītību latviešu valodā;
  • turpināt sabiedrības integrāciju, palielinot resursus, lai radītu papildu mācību un integrācijas iespējas Rīgas iedzīvotājiem, tai skaitā  latviešu valodas, kultūras un vēstures apgūšanai;
  • uzlabot Rīgas drošības un civilās aizsardzības jomas, stiprinot kapacitāti un veidojot mūsdienīgu infrastruktūru;
  • mērķtiecīgi ieviest Eiropas zaļā kursa iniciatīvas, īstenojot Rīgas domes apņemšanos sasniegt augstus vides un klimata mērķus;
  • palielināt bērnu un jauniešu iesaisti un līdzdalību pilsētas dzīvē, atbalstot jauniešu nevalstiskās organizācijas (NVO), attīstot bērnu un jauniešu centru tīklojumu un uzlabojot interešu izglītības pieejamību un daudzveidību;
  • veicināt Rīgā kā tradicionālās, tā laikmetīgās kultūras līdzsvarotu pieejamību, gādāt par tās atbalstu;
  • veikt pašvaldības debirokratizāciju un uzlabot iedzīvotāju apkalpošanu, veidojot viedu un datos balstītu Rīgas pārvaldību, atsakoties no nevajadzīgām saskaņošanas un kontroles procedūrām, nodrošinot iesniegumu izskatīšanas izsekojamību, veicinot darbinieku radošumu, iniciatīvu un atbildību, mazinot pašvaldības administratīvo aparātu un likvidējot dublējošus amatus;
  • turpināt atbalstīt Ukrainu un tās civiliedzīvotājus līdz pilnīgai Ukrainas uzvarai pār agresoru.

Koalīcija vienojusies arī par komiteju kompetenču sadalījumu. JV atbildēs par Pilsētas attīstības, Satiksmes un transporta lietu un Finanšu un Administratīvo lietu komitejām. NA/LRA pārziņā būs Pilsētas īpašumu komiteja, "Gods kalpot Rīgai" – Sociālo lietu komiteja, deputātu bloka "Kods Rīgai" – Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komiteja, "Latvijas attīstībai" – Mājokļu un vides komiteja, bet "Kustības "Par!"" pārziņā būs Izglītības, kultūras un sporta komiteja.

Ķirsis Latvijas Radio atklāja, ka mainīsies arī komiteju vadība. Proti, Mājokļu un vides komiteju vadīs "Latvijas attīstībai" frakcijas līderis Viesturs Zeps. Savukārt Sociālo lietu komiteju vadīs "Gods kalpot Rīgai" frakcijas vadītājs Juris Radzevičs. Izmaiņas komiteju vadībā notiks, jo minētās komitejas iepriekš vadīja frakcijas "Progresīvie" pārstāvji, kas nu palikuši opozīcijā. 

KONTEKSTS:

Jau vairāk nekā mēnesi Rīgas dome strādā bez mēra, jo Mārtiņš Staķis ("Par!/Progresīvie" frakcija) atkāpās no amata pēc tam, kad  trīs koalīcijas partneri – "Jaunā Vienotība", Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība un deputātu bloks "Kods Rīgai" – balsoja kopā ar opozīciju, lai izveidotu izmeklēšanas komisiju par pārkāpumiem Satiksmes departamentā, lai gan mērs bija uzdevis tos izmeklēt pilsētas izpilddirektoram.

Gandrīz trīs nedēļas ritēja sarunas par jaunas koalīcijas veidošanu, "Par!/Progresīvie" iebilda pret trīs vicemēru amata saglabāšanu, aicinot atstāt tikai vienu mēra vietnieku, kam pārējie partneri nepiekrita, līdz 2. augustā trīs līdzšinējiem koalīcijas partneriem sarunu stiepšana garumā apnikusi un tie nolēma sākt sarunas ar domes opozīcijas frakcijām.

Domē savākts jauns vairākums, ko veido trīs līdzšinējās koalīcijas partneri – "Jaunā Vienotība", Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība, deputātu bloks "Kods Rīgai" –, divi kustības "Par!" deputāti, kas lēmuši turpināt strādāt bez partneriem no "Progresīvajiem", opozīcijas frakcijas "Gods kalpot Rīgai" un "Latvijas attīstībai", kā arī divi ārpusfrakciju deputāti. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti