Rīta Panorāma

Saruna ar LTV žurnālistu Gintu Amoliņu

Rīta Panorāma

Krievijas terora dēļ cilvēki Ukrainā pamet arī Čerņihivas apgabalu

Kanādas komandieris: Tā bija fenomenāla pieredze Latvijā

Kanādas komandieris: Tā bija fenomenāla pieredze Latvijā

Aizvadītajā nedēļā no Latvijas uz savu dzimteni devās NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas komandieris Džonatans Koks. Viņš savus amata pienākumus mūsu valstī pildīja sešus mēnešus, un tagad viņu rotācijas kārtībā nomaina cita militārpersona. Kādi iespaidi viņam palikuši par mūsu valsti un bruņotajiem spēkiem?

Džonatans Koks ir NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas komandieris, kurš Latvijā ieradās pirms sešiem mēnešiem no Kanādas. 

"Tas pārsvarā bija ziemas periods. Bija auksti, bet viss ir kārtībā. Mēs ieradāmies kopā un kopā gājām tam cauri. Tagad ir jauka, skaista vasara. Šobrīd mums ir iespēja izbaudīt laikapstākļus," stāsta Koks.

Daudznacionālo kaujas grupu Latvijā vada Kanāda. To veido vairāk nekā 1700 karavīru no 11 valstīm. Komandieris atzīst – tā bijusi "fenomenāla pieredze sanākt kopā ar starptautiskiem partneriem Latvijā, paveikt uzdevumus, kas mums kā armijai, virsniekiem un karavīriem ir jādara, trenēties un piedalīties operācijās kopā ar sabiedrotajiem".

Pulkvežleitnants dienestā Kanādas Bruņotajos spēkos ir jau vairāk nekā 20 gadu, ieņemot dažāda līmeņa amatus. Viņam arī ir pieredze starptautiskajās militārajās operācijās Afganistānā un Libānā.

Sadarbību ar latviešiem viņš raksturo šādi: "Visi ir bijuši ļoti pretimnākoši, ar vēlmi strādāt kopā kā komandai. Ļoti kompetenti profesionāļi visā, ko mēs darām.

Mūsu mijiedarbība palīdz mums kļūt par stiprāku spēku operācijās Latvijā, aizsargājot austrumu flangu."

Viņš arī uzsver, ka vērtīgākais ieguvums no šādām misijām, kurās regulāri notiek kopīgas mācības un treniņi, ir spēja strādāt kopā.

"Būt iespējai sanākt kopā, saprast vienam otru un mācīties, kā kopā strādāt saskaņoti. Saskaņotība un saliedētība ir labākais mūsu spējai kopā kļūt par vienu vienību," norāda Koks.

Pirms dažām dienām komandieris kopā ar savu vienību devās atpakaļ uz Kanādu. Taču viņš turpināšot vadīt bataljonu vēl vienu gadu. "Mēs nonāksim vēl vienā rotācijas ciklā, trenēsimies, lai vēlreiz atgrieztos Latvijā. Daļa no karavīriem brauks atpakaļ visai tuvā nākotnē," pastāsta komandieris.

Kā NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas komandieris Koks Latvijā tuvākā gada laikā gan vairs neatgriezīsies.

"Kanāda investē Latvijā, investē NATO. Ir liela iespēja, ka mēs atgriežamies vai būsim iesaistīti citādāk nākotnē.

Šeit bija lieliski. Labākais bija satikt cilvēkus no dažādām valstīm, ieskaitot latviešus. Visi ir bijuši ļoti laipni, saprotoši. Ir bijis ļoti jauki sadarboties ar visiem. Labākais, ko es atcerēšos no šejienes, ir cilvēki, ar kuriem mēs tikāmies un sadarbojāmies. Lielākā vērtība šādām operācijām ir attiecības, ko mēs izveidojam. Nākotnē, kad mūsu ceļi krustosies, mēs zināsim cilvēkus no Latvijas, cilvēki no Latvijas zinās kanādiešus, un mēs varēsim turpināt stiprināt saites, kuras mēs izveidojām šajā īsajā laika periodā," norāda komandieris.

Jau pavisam drīz kanādiešu skaits Ādažu militārajā bāzē ievērojami pieaugs, veidojot atsevišķu brigādi, – no 600 līdz 2000.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti