Preiļos dome plāno būvēt jaunu šķeldas katlu māju; opozīcija iebilst

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Preiļu domes deputātu vairākums lēmis par labu jaunas šķeldas katlu mājas būvniecībai, kuras aptuvenās izmaksas kopā ar siltumtrasi varētu būt 5,4 miljoni eiro. Opozīcijas deputāti šādu lēmumu uzskata par sasteigtu un ekonomiski nepamatotu – neesot izvērtēta iespēja atjaunot jau esošo infrastruktūru un nav bijušas diskusijas ar privāto pakalpojuma sniedzēju par efektīvākajiem risinājumiem apkures problēmām Preiļos.

Preiļos dome plāno būvēt jaunu šķeldas katlu māju; opozīcija iebilst
00:00 / 04:03
Lejuplādēt

Pēc 10 gadus ilgas sadarbības pašvaldības uzņēmums "Preiļu saimnieks" vairs nepērk siltumenerģiju no privātās katlu mājas Preiļos un šoziem siltumu pilsētā ražo pats, izmantojot savu infrastruktūru un iegādājoties pagaidu katlu māju par 269 tūkstošiem eiro. Pilsētas ielās Latvijas Radio sastaptie Preiļu iedzīvotāji ieceri būvēt jaunu šķeldas katlumāju atbalsta, bet rosina izvērtēt izmaksas.

"Jā! Forši! Ja jau cilvēki runā, ka kaut kas nav kārtībā, tad kaut kas ir jārisina. Apsveicami!"

"Es domāju, ka galvenais jau ir tas, lai nav pārāk dārgi un lai neciestu Preiļu novada iedzīvotāji. Lai par to vairāk padomātu, nevis par savām ambīcijām, kas viņiem ir izdevīgāk."

Šobrīd jau ir noslēdzies "Preiļu saimnieka" izsludinātais iepirkums. Valdes priekšsēdētājs Ivars Indriksons atklāja, ka pieteicies tikai viens pretendents: "Pēc visa spriežot,

mēs būsim spiesti no tā atteikties. Par jauno katlumāju mēs esam gatavi maksāt līdz četriem ar pusi miljonus eiro. Tas būtu saprātīgs skaitlis. Piedāvājums ir par vienu miljonu vairāk."

Indriksons pieļāva, ka Eiropas Savienības finansējuma piesaistei projektu konkursā būs jāpiedalās atkārtoti.

Diskusiju un ekonomiskā pamatojuma trūkums – tie ir galvenie Preiļu novada domes opozīcijas deputātu iebildumi jaunas šķeldas katlu mājas būvniecībai Preiļos.

Lauris Pastars ("Latvijas attīstībai") šo lēmumu nosauca par sasteigtu un kopējās izmaksas vērtē kā pārlieku lielu slogu iedzīvotāju maciņiem: "Iedomājieties, pirmkārt, šāds jautājums – vairāk nekā 5,3 miljoni eiro galvojums tiek pieņemts ārkārtas domes sēdē. Un klāt pilnīgi nekādas informācijas – ne ekonomiskā pamatojuma, vai esošie katli jau izdeguši, vai ir veikti auditi un uz kaut kādiem cipariem balstīts pamatojums, ka mums ir jāceļ jauna katlu māja. Ja mēs parēķinām, ka

pilsētā ir aptuveni 2400 dzīvokļu ar centrālapkuri un ja šo summu padala uz šiem dzīvokļiem, tur gandrīz vai 3000 uz katru dzīvokli saistības."

Ideja par jaunas katlu mājas būvniecību radās pēc domstarpībām ar līdzšinējo siltuma ražotāju Preiļos – privāto uzņēmumu "Preiļu enerģētika". Pagājušā gada augustā viņi uzteica līgumu, bet jau pēc mēneša viņu mātes uzņēmums "Preiļu siltums" izteica vēlmi turpināt sadarbību. Piedāvātā pakalpojuma cena bija salīdzinoši augstāka.

Indriksons skaidroja:

"Mums sākotnējā cena līdz šim bija 30 eiro par megavatu, tad nākošais piedāvājums bija 77,5 eiro par megavatu, kas mums nekādi nevarēja būt saistošs,

jo mums nostiprinātais siltumenerģijas tarifs no regulatora ir 54 eiro 23 santīmi. Jau no iepirktās megavatstundas mums būtu jācieš zaudējumi."

Pašvaldības uzņēmums sadarbību ar privāto siltuma ražotāju nolēma neturpināt un šajā apkures sezonā siltumapgādi nodrošināt paši. Uzņēmuma "Preiļu siltums" pārstāvis Ēriks Fricsons norādīja, ka šādai pašvaldības uzņēmuma rīcībai esot politiski, nevis ekonomiski iemesli. Viņu piedāvātā cena bijusi atbilstoša tā brīža cenu kāpumam. Arī vēlāk uzņēmums esot sniedzis vairākus piedāvājumus ar iespēju lētāk iegādāties gāzi, kas paralēli šķeldai joprojām Preiļos tiek izmantota siltuma ražošanai.

"Piecas reizes sniedzām – atbildes ne reizi nekādas nav saņemtas. Varēja redzēt – acīmredzama nevēlēšanās, kas ir politiski iezīmēta.

Tas, ko viņi cenšas pasniegt, ir neloģiski, jo teikt – es nepirkšu no jums par 77, bet pirkšu no "Latvijas gāzes" par 100, tad rodas jautājums – kāpēc viņi tur varēja pirkt. Šeit sanāk tā, ka "[Preiļu] saimnieks" strādā ar ļoti lieliem zaudējumiem, kurus kompensē no iepriekšējos gados nopelnītās naudas," teica Fricsons.

Enerģijas eksperts Juris Ozoliņš pašvaldības konfliktu ar privāto uzņēmumu vērtē negatīvi un norāda, ka tas var kaitēt siltumapgādei pilsētā:

"Protams, ka vislabāk izklausītos, ja tas uzņēmums, kuram ir teritorija, acīmredzot, labā vietā priekš siltumapgādes, un māka, kā to darīt, normāli sastrādātos ar pašvaldību. Jo tā jau ir nopietna krīze – apdraudēta siltumapgāde. Vai pārliecība, ka viņi saņems finansējumu? Pašvaldība šinī gadījumā neprot sastrādāties un neizprot privāto biznesu."

Indriksons nenoliedza, ka viņu mērķis bija kļūt neatkarīgiem no privātā uzņēmuma pakalpojumiem: "Ja jūs varat manipulēt ar iedzīvotāju naudas makiem un merkantili nopelnīt tikai sev, mēs iztiksim bez jums. Mēs iztikām.

Iedzīvotāji siltumu saņēma par 54 eiro 23 santīmiem. Es pieļauju, ka ar laika distanci droši vien mēs redzēsim, kuram šeit bija taisnība."

Esošais tarifs gan nesedz visas izmaksas, un šobrīd pašvaldības uzņēmums "Preiļu saimnieks" cieš zaudējumus, kas tiks ierēķināti nākotnes tarifā. Regulatoram jau decembra beigās apstiprināšanai ir iesniegts jaunais siltumapgādes pakalpojuma tarifs Preiļos – 67,24 eiro par megavatstundu. Tas varētu stāties spēkā 1.aprīlī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti