Plūdi Jelgavā radīja nopietnus postījumus gan infrastruktūrai, gan privātīpašumiem. Pirmie ārkārtas darbi tika veikti tajās dienās, taču nopietnākie novadā sākti tagad, jo tikai nesen slēgti līgumi.
"Šeit mēs veicam caurtekas nomaiņu, jo plūdu laikā te bija ārprāts. Caurtekas ir sertificētas. Mums ir iesēdumi, arī grāvju, caurteku tīrīšana. Tikko mēs salabojām dambi, kur bija tiešām ļoti lieli izskalojumi," stāstīja "SIA Zemgales ceļu būve" valdes loceklis Igors Baimanovs.
Novadā plūdi izskaloja ceļus, aizsprostoja meliorācijas sistēmas un sabojāja caurtekas. Noslēgti līgumi par 280 tūkstošiem eiro, ko sedz pašvaldība, cerot, ka valsts no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem segs 70% no izmaksām. Darbu apjoms esot tik liels, ka visu solīto varēs paveikt vien nākamgad.
"Lielākās raizes mums sagādā tieši nogāzto koku radītie postījumi, jo, lai spētu nogāztos kokus savākt, ir nepieciešams ilgāks laiks. Kā arī garāks termiņš – tas varētu būt pat nākamais gads. Lielas galvassāpes sagādāja tieši Svētes upes palienā esošā teritorija," pauda Jelgavas novada izpilddirektores vietnieks attīstības jautājumos Kaspars Sniedzītis.
Tikmēr Jelgavas pilsētā plūdi būtiski sabojāja vairāk nekā 20 ielu infrastruktūru, izraisīti zemes nogruvumi, izgāzti ap 300 koki, izskalotas abas Lielupes pludmales. Daļa steidzamāko darbu paveikta, pārējie vēl turpinās.
"Turpinās koku un zaru novākšana, un šo darbu plānots pabeigt līdz oktobra beigām. Līdz gada beigām plānots pabeigt arī Jāņa Čakstes bulvāra nogāzes rekonstrukciju," teica Jelgavas pilsētas komunikācijas un mediju attiecību galvenā speciāliste Līga Klismeta.
Taču pilsētā joprojām tiek fiksētas jaunas defektu vietas, kas radušās lietavu dēļ. Turpinās lietusūdens novades sistēmas remontdarbi, lai atjaunotu tās funkcionalitāti.
"Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija paziņojusi, ka atbalsts virknei darbu netiks nodrošināts. Ņemot vērā ministrijas norādījumus, atbalsts, uz kuru pašvaldība varētu pretendēt savu īpašumu atjaunošanai, aplēsts 3,9 miljoni eiro," norādīja Klismeta.
Šobrīd Jelgavas novada dome saņēmusi 30 iesniegumus no iedzīvotājiem par lūgumu pēc atbalsta plūdu seku likvidācijā, kam paredzēts atvēlēt 70 000 eiro, tikmēr pilsētā saņemts 481 iesniegums. Šobrīd iedzīvotājiem kompensācijās izmaksāti 450 tūkstoši eiro. Abās vietvarās atzina, ka visa sakārtošanai nepieciešamas ļoti lielas investīcijas, kuru pašvaldībām nav.
"Jebkura meliorācija sistēma nespēj novadīt šādu ūdens daudzumu tik īsā laikā, bet ir apzinātas kritiskās vietas, kur problēmas ir konstatētas, un tiks meklēti finanšu līdzekļi, lai uzlabotu šīs meliorācijas sistēmas," norādīja Sniedzītis.
Gan novads, gan pilsēta ieguldīs savus līdzekļus, bet cer, ka valsts segs lielāko daļu no tēriņiem, kā arī ir iesniegti pieteikumi Eiropas fondu finansējumam. Tāpat pašvaldības cer uz to, ka nākamgad valsts finansēs meliorācijas sistēmu sakārtošanu.