Priekule atrodas ļoti tuvu Lietuvas pierobežai, ir novada nomale. Daļa priekulnieku par jauno šķiroto atkritumu savākšanas laukumu jau bija dzirdējuši, citiem tas ir jaunums, taču visiem apjautātajiem ir interese un cilvēki labprāt šķiro atkritumus.
"Kur tās daudzstāvu mājas, tur var atsevišķi salikt. Pārtikas atkritumu man īpaši nav, to nejūtu."
"Sķiro, šķiro.. pudeles jau tik šķiro un tās nodod, vairāk jau nekas nav tāds; zinu par jauno laukumu, izmantošu."
"Mums ir Priekules galā šķirotava, kā mums nav? Brūnā konteinera vēl nav, tas derētu, nesaprotu, kāpēc velk garumā, bija paredzēts no februāra, bet vēl nav."
Tagad jaunajā laukumā novietoti konteineri arī bioloģiskajiem atkritumiem. Par to, kādus atkritumu veidus tagad būs iespēja nodot Priekulē, vairāk stāsta uzņēmuma "Vides pakalpojumu grupa" pārstāve Marta Krastiņa.
"Priekules pilsētas iedzīvotāji varēs bez maksas atvest un nodot papīra, plastmasas, stikla un metāla iepakojumus, arī tekstilu, eļļas, akumulatorus, elektropreces.
Par maksu varēs nodot lielgabarīta atkritumus – mēbeles, nolietotās riepas, būvgružus un arī bioloģiski noārdāmos atkritumus."
Iepriekš, piemēram, elektropreces savāktas Lielās talkas laikā kā akcija, stāsta Priekules pilsētas un Priekules pagasta apvienības pārvaldes vadītājs Andris Razma. Viņš uzsver, ka iecere jau radusies pirms četriem gadiem. Līdz šim pilsētā bijuši astoņi dalīti vāktu atkritumu nodošanas punkti, atverot jauno laukumu, viens no tiem slēgts. Tā ir vieta Priekulē, kur demontētas dzelzceļa sliedes. Agrāk šķiroto atkritumu nodošanas iespējas bija ierobežotas un klāsts nebija tik plašs.
Jaunā laukuma izveidošana izmaksājusi 77 400 eiro, Andris Razma gandarīts, ka izdevies ietaupīt. "Lai tās izmaksas būtu mazākas, esam izmantojuši betona plāksnes, tās kalpoja Priekules pilsētā kā ietves, pēc galvenās ielas rekonstrukcijas plāksnes bijām saglabājuši pašvaldības teritorijā, izmantojām vēlreiz, tāpēc laukuma izmaksas ir pateicīgas."
Jaunais laukums būs izgaismots, un tam būs darba laiki. Dienvidkurzemē šobrīd atkritumus izved vairāk nekā 3000 adresēs, saka uzņēmuma "Vides pakalpojumu grupa" pārstāve Marta Krastiņa.
"Šobrīd kaut viens atkritumu veids tiek šķirots nepilnās 300 adresēs, tātad statistika vēl ir bēdīga, ir, kur tiekties. Šādi laukumi palīdzēs iedzīvotājiem atkritumus šķirot."
Piemēram, Liepājā šobrīd bioloģiskos atkritumus šķiro aptuveni 3% daudzdzīvokļu māju un šiem procentiem ir tendence pieaugt. Kaut arī šis skaitlis šķiet mazs, tomēr bioloģiskajā pārstrādes rūpnīcā atkritumi nonāk un tie esot diezgan labā stāvoklī, uzsver atkritumu poligona "Liepājas RAS" valdes loceklis Normunds Niedols.
"Iet uz labo pusi. Nav tā, ka visi ar sajūsmu šķirotu. Tur vēl tāls ceļš priekšā. Katram jāatrod savs labākais paņēmiens. Uz laukiem tā noteikti ir kompostēšana individuālās mājās, bet daudzdzīvokļu mājām brūnie konteineri un šāds mazs trauciņš ir viens no veidiem, kā savākt bioloģiskos atkritumu virtuvē un pēc tam tie atnāk uz poligonu."
Šādi šķirošanas laukumi šobrīd jau darbojas Rucavā un Vaiņodē, kā arī atkritumu poligonā "Ķīvītes", Grobiņas pagastā iedzīvotājiem pieejams labiekārtots šķiroto atkritumu savākšanas laukums. Pašreiz notiek šķirošanas laukuma izbūve Aizputes pilsētā un tādus plāno arī Pāvilostā un Nīcā.