Atsaucoties uz premjeres mudinājumu sabiedrībai cīnīties par vēža pacientu tiesībām, kāda sieviete nedēļas sākumā internetā dalījās ar pieredzi, vedot uz ķīmijterapiju draudzenes māti.
"Pēc 10 minūtēm mamma zvana – varot braukt mājās. Neesot zāļu! Būšot tikai pēc 26. augusta. Kā slimnīca var nezināt, ka rīt atbraukušam pacientam nebūs šo zāļu? Labi, mēs no Pierīgas, bet tikpat labi cilvēks varēja kulties arī no Preiļiem, Madonas vai Talsiem..."
Runa ir par ķīmijterapijas zālēm onkoloģijas pacientiem. Cik cilvēkiem nācies pārcelt savas vizītes, RAKUS nevarēja pateikt,
bet uzsvēra, ka problēmas ar zāļu piegādēm kļūst arvien biežākas. Tagad ķīmijterapiju vēža pacienti atkal var saņemt.
RAKUS Aptiekas dienesta vadītāja Laila Eglīte nenoliedza, ka šādi gadījumi ietekmē pacienta psiholoģisko stāvokli: "Mēs saprotam, ka ir onkoloģiska saslimšana, un cilvēks nāk uz terapiju, kas nav patīkama, kas ir smaga gan fiziski, gan emocionāli. Un cilvēks ir atbraucis uz terapiju, un viņam pasaka – šodien nebūs... Mēs viennozīmīgi saprotam, ka tas ir slikti."
Problēmas ar piegādēm kopš novembra
Slimnīcā skaidroja, ka pie vainas esot problēmas ar piegādēm. Ir medikamenti, ar kuru piegādēm ir problēmas kopš novembra. Līgumus par zāļu piegādi slēdz Nacionālais veselības dienests (NVD), kur norādīja – ir alternatīvas iespējas pacientiem palīdzēt. Slimnīca esot informējusi NVD, ka piegādātājam ir problēmas ar medikamenta piegādi. Bet dienests, kam ir līgums ar piegādātāju, citur pirkt zāles nevar, apstiprināja NVD pārstāve Sintija Kājiņa.
"Dienests dod atļauju to darīt ārstniecības iestādēm. Un par to tika informētas gan RAKUS, gan citas ārstniecības iestādes, kas nodrošina šo pakalpojumu, kam ir nepieciešams konkrētais medikaments."
Slimnīcas šo medikamentu var iegādāties, bet NVD pēc tam izdevumus kompensē, skaidroja Kājiņa.
Pēc publicitātes sociālajos medijos risinājums rasts vienas līdz divu dienu laikā. Tik operatīvi ne vienmēr varot apziņot visus pacientus.
"Medikaments ir sagādāts no cita piegādātāja. Mums palīdz arī kolēģi no citām slimnīcām. Mēs savā starpā sadarbojamies, lai rastu risinājumus. Ja arī ir tāda situācija, ka medikaments netika piegādāts pēcpusdienā, ne vienmēr mēs varam apziņot ļoti raiti ārstniecības nodaļas, lai viņas savukārt varētu kontaktēties ar pacientiem par to, ka mainās ķīmijterapijas saņemšanas diena, datums," sacīja RAKUS pārstāve Eglīte.
Arī Zāļu valsts aģentūra Latvijas Televīziju informēja, ka
konkrētajā gadījumā tā ir izsniegusi atļaujas citiem uzņēmumiem, lai zāles tiktu piegādātas un neciestu pacienti.
Nereti zāļu trūkstot ne tikai Latvijā, bet visā Eiropā.